„Škole koje su nadoknadile nastavu neće morati da produžavaju školsku godinu, dok će one koje su kasnije počele sa nadoknadom časova i smatraju da neće stići da ocene učenike, imati pet dodatnih dana“, rekla je danas načelnica za srednje škole iz Ministarstva prosvete Marija Krneta.
Krneta je za RTS navela da se mera odnosi i na osnovne i na srednje škole, ali da misli da će ta mera biti potrebnija srednjim školama.
U vezi sa pomeranjem završnog ispita za osmi razred, Krneta je rekla da će se za početak pomeriti za pet dana, koliko traje i proglašen produžetak godine koji je najavilo Ministarstvo.
Komentarišući načine nadoknade za propušteno gradivo, Krneta navodi da su oni različiti, a radne subote su najmanje zastupljene.
„Način nadoknade je produžetak određenog broja časova, umetanje sedmog časa, blok nastava, projektna nastava. U obrazovnom sistemu postoji mnogo nastavnika koji jako dobro vladaju digitalnim alatkama kao što su izokrenuta učionica, u kojoj se postave određeni materijali da učenici u slobodno vreme budu zaraženi obrazovnim sadržajem koje će sutra u školi da prodube i kritički razmotre“, istakla je Krneta.
Probni završni ispit iz matematike odložen za 25. april
Ona je rekla da će pet dodatnih dana biti dovoljno za nadoknadu, ali da postoje škole koje nisu ušle u proces rada, podsetivši da je broj ocena koji je propisan zakonom u srednjim školama tri, a u osnovnim školama četiri.
„Probni završni ispit iz matematike prvobitno je bio zakazan za mart, a potom je odložen za 25. april. Probni završni ispiti iz ostalih predmeta mogu da se održe tokom redovne nastave“, navela je Krneta.
Ona je dodala da ima 66.445 učenika osmog razreda i da postoji nekoliko hiljada roditelja koji žele odlaganje završnog ispita, uz napomenu da bez polaganja „male mature“ nema završetka osnovne škole i obaveznog obrazovanja, a da se zakon ne može menjati u toku tehničkog mandata Vlade.