
Pravosuđe
Visoki savet tužilaštva: Vučićević, Đukanović i Đilasovi poslanici uticali na tužioce
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
Oni će biti ispitini u vezi sa istragom protiv D D (50). i S. J. (50) osumnjičenih za ubistvo devojčice
Pred Višim javnim tužilaštvom u Zaječaru 5. jula pojaviće se nova tri svedoka u istrazi ubistva dvogodišnje Danke Ilić iz Bora, koju su, kako se sumnja, usmrtili radnici JKP „Vodovod“ iz Bora, preneo je N1.
Oni će biti ispitini u vezi sa istragom protiv D D (50). i S. J. (50) osumnjičenih za ubistvo devojčice.
Potraga za Dankom Ilić počela je istog dana kada je ona nestala u mestu Banjsko Polje, 26. marta, i bila je intenzivno medijski propraćena, ali rezultata i dalje nema.
Kontroverzni snimak devojčice u Beču
Dva dana kasnije bečka policija saopštila je da veruje da je snimljena devojčica dvogodišnja Danka Ilić, i apelovala na očevice i ljude koji poznaju žene koje su viđene na smimku sa devojčicom da se hitno jave.
Hapšenje osumnjičenih
Onda je 4. aprila Više javno tužilaštvo u Zaječaru saopštilo da je policija u Boru uhapsila J. S. (50) iz sela Luka i D. D. (50) iz sela Zlot, osumnjičeni da su 26. marta ubili Danku.
Navedeno je da su uhapšeni su radnici lokalnog „Vodovoda“ i da se sumnja da su službenim automobilom marke „fiat“ usmrtili devojčicu „samo sedam minuta od prijavljenog vremena nestanka“.
Više javno tužilaštvo u Zaječaru saopštilo je da su osumnjičeni nakon ubistva bacili telo devojčice na deponiju i da su optuženi za teško ubistvo.
Hapšenje saučesnika
Novi zaplet slučaj je doživeo već 6. aprila kada su uhapšeni R. D. (73) i D. D. (40), otac i brat D. D. (50). Oni su osumnjičeni da su pomogli D. D. (50) da premesti telo devojčice sa deponije u okolini Banjskog polja na sada nepoznatu lokaciju.
Njima je određeno pritvor do 48 sati trebalo je da uz krivičnu prijavu, budu privedeni Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru.
Smrt u policijskoj stanici
Međutim, D. D. (40), brat jednog od osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić preminuo u pritvoru, nakon što mu je pozlilo.
Zbog slučaja Danke Ilić dogodio se i svojevrsni presedan na političkoj/društvenoj sceni Srbije, odnosno ne baš često prihvatanje posredne odgovornosti nadređenih, pa je direktor „Vodovoda“ u Boru, u kome su radili osumnjičeni za ubistvo, podneo ostavku iz moralnih razloga.
Neuspešno traganje za Dankom se nastavilo, a gotovo mesec dana nakon njenog ubistva javnost se suočila sa neprijatnom istinom – brat osumnjičenog za ubistvo, D. D. (40) umro je jer je toliko premlaćen u policiji da je podlegao povredama.
Negiranje optužbi
Konačno, 4. juna S. J. (50) je na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u potpunosti negirao da je ubio Danku Ilić.
On je rekao da nije kriv za ubistvo devojčice i da je nikada u životu nije video, ni tog dana kada je ona ubijena niti ikada pre.
On je tužiocu objasnio svoje kretanje, odnosno vremenske odrednice koje se tiču kobnog dana.
Naveo je kada je popravljao šaht zbog kog su on i D.D. (50) došli u Banjsko polje i koliko su se tamo zadržali.
Rekao je i rekao da se pored deponije, na kojoj je traženo telo Danke Ilić zadržao jer je razgovarao telefonom.
Istakao je da nema nikakve veze sa sločinom i da Danku nije sreo, a kamoli udario kolima.
Visoki savet tužilaštva saopštio je da je utvrdio „postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja“ na postupanje glavnih javnih i javnih tužilaca u Srbiji
Kako bi ugušilo pobunu, obustavu rada i štrajk, Ministarstvo prosvete odlučilo je da zaposlenima u školskim ustanovama isplati zarade po učinku. Tako su u februaru i martu na račune zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Srbiji legli iznosi od često svega nekoliko hiljada dinara. Kako žive nastavnici s umanjenim platama i da li će umanjenje biti nadoknađeno
Skoro hiljadu preživelih žrtava seksualnog nasilja u detinjstu sa srpskog govornog područja podelilo je iskustva u globalnoj anketi „Naš glas“ u koju je „Vreme“ imalo uvid. Njihove priče otkrivaju razmere tišine, sistemskog zataškavanja i života pod teretom neizgovorenog
Fizički napad na sudiju Prvog osnovnog suda u Beogradu Minu Mitić dogodio se u ponedeljak uveče. Kolege traže odgovor šta je policija do sada učinila kako bi utvrdila identitet napadača i pružila zaštitu sudiji
U četvrtak (8. maj) obrušio se deo plafona u stambenoj zgradi na Novom Beogradu u ulici Palmira Toljatija, pored vrtića „Maja”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve