Do nesreće u rudniku Lece je došlo u jami rudnika, kada se na rudara koji je radio kao bušač obrušila zemlja.
U Policijskoj upravi Leskovac je rečeno da se mesto nesreće obezbeđuje, kao i da su na terenu svi nadležni organi kako bi se utvrdili uzroci i sprovela detaljna istraga.
Tehnički direktor rudnika Duško Gagić tvrdi da su bile primenjene sve zakonom propisane mere koje se odnose na rad u jami.
Očekuje se dolazak rudarskih inspektora na mesto nesreće.
Rudari rudnika Leca su neposredno pred 1. maj bili obustavili rad na jedan dan štrajkujući zbog niskih plata. Stečajna upravnica Ljiljana Jovanović tada im je obećala da će njihov zahtev biti ispunjen. Rudari su odgovorili da će, ako se obećanje na ostvari, krenuti u duži štrajk.
Jovanović tvrdi, pisale su „Južne vesti“, da je većina rudara zadovoljna platom i ostalim uslovima jer da je plata svih koji rade u jamama iznad 90.000 dinara.
Još jedna u nizu nesreća
Da je bezbednost rudara i dalje upitna svedoči niz nesreća u rudnicima u Srbiji i ove godine.
Kako je pisalo “Vreme”, krajem jula došlo je do nesreće u rudniku Čukaru Peki, prilikom koje je život izgubio kineski državljanin Z. S. (31). Sredinom februara u nesreći u borskom rudniku je povređeno 10 radnika, od kojih je jedan zadobio povrede pršljenova, a drugi otvoreni prelom noge, dok je samo dve nedelje ranije jedan rudar poginuo u rudniku olova i cinka „Veliki Majdan“ kod Ljubovije.
U svim ovim slučajevima pokrenuta je istraga koja bi trebalo da otkrije kako je došlo do nesreća i ko je za to kriv, ali o rezultatima javnost nije obaveštena.
“Soko”- simbol rudarske tragedije
U jednom drugom slučaju koji se tiče najveće rudarske nesreće u Srbiji u 21. veku, pravna borba porodica žrtava nema kraja.
Naime, Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je, po treći put za nepune dve godine, odbacilo prijave za pokretanje krivičnog postupka za nesreću u kopu rudnika lignita „Soko“ 1. aprila 2022. godine u kojoj je poginulo osam rudara, a povređen 21, uz obrazloženje da „ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti“.
Nesreća u rudniku uglja dogodila se kada je iz dela kopa, prilikom obrušavanja zida, došlo do curenja opasnog gasa metana. Tužilaštvo je za nesreću okrivilo „višu silu“.
Advokat porodica stradalih Bratislav Stojanović najavio je podnošenje žalbe Ustavnom sudu.
Odložena prodaja, rudnik u stečaju od 2017.
Privredni sud u Valjevu doneo je juče rešenje kojim se odlaže prodaja rudnika Lece, kod Medveđe, koji je od 2017. godine u stečaju. Inače, prodaja rudnika kao pravnog lica bila je prethodno zakazana za 26. avgust, kada je prvobitnoi planirano javno nadmetanje, piše Forbes Srbija.
Prema rešenju u koji je Forbes Srbija imao uvid, Privredni sud u Valjevu odlučio je da prihvati primedbe stečajnih poverilaca Moderano investments doo i beogradske Alta banke, kao i primedbe koje su uputila zainteresovana lica Miroslav Bogićević i firma DEM-HELLAS iz Sombora.
Gotovo svi oni žalili su se na previsoku cenu otkupne dokumentacije, koja je veća od miliona evra, ukazujući da je to bio pokušaj da se iz nadmetanja za kupovinu rudnika istisne konkurencija.
Procenjena vrednost pravnog lica je nešto više od osam milijardi dinara (oko 69 milion evra), a početna cena na javnom nadmetanju bila je 50 odsto od procenjene vrednosti, odnosno oko 34,5 miliona evra.
Ovo preduzeće u stečaju je od 2017. godine. Koncern Farmakom kupio je rudnik 2008. godine.