
Studentska pobuna
Kako je izgledao protest na Dan studenata?
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Nastavnik iz Svrljiga koji je u januaru jedini u svojoj školi obustavio nastavu, nedavno je dao otkaz. Pritisci na prosvetne radnike sve su intenzivniji, a dolaze sa više strana - od vlasti, školske uprave, pa i roditelja
Nastavnik srpskog jezika Damir Jocić, koji je januara jedini obustavio nastavu u OŠ „Dobrila Stambolić“ i podržao studente, dao je otkaz posle više od 25 godina rada. Kap u punoj čaši nezadovoljstva: Uprava škole nije mu odobrila slobodne dane da kao dobitnik prestižne nagrade koju je dobio otputuje u Crnu Goru da je primi, prenose Južne vesti.
Pisac i sada već bivši nastavnik srpskog jezika svrljiške Osnovne škole, dobitnik je jedne od najprestižnijih nagrada „Dušan Radović“ za knjigu Dečak i druga priča koja je proglašena najboljom i u okviru „Zmajevih dečijih igara“ sa nagradom „Rade Obrenović“.
Bio je na početku jedini je nastavnik koji je toj školi podržao studentske zahteve i obustavio nastavu, da bi mu se kasnije u toj odluci pridružile i druge kolege.
U pismu upućenom Školskom odboru, Savetu roditelja, v. d direktoru i sekretaru škole u koje su Južne vesti imale uvid, Jocić navodi da je prinuđen da da otkaz, ali i da tokom ove godine nije potpisao nikakav ugovor, te da s tim u vezi i nema nikakvu profesionalnu obavezu.
Jocić se izvinio učenicima i roditeljima koji su, kako navodi, u značajnoj većini pokazali razumevanje za njegove postupke u poslednjih stotinak dana.
Nastavnici kao državni neprijatelji
Ovakav slučaj nije izolovan. Štaviše, odmazda i beskrupulozna državna hajka na prosvetne radnike koji podržavaju obustavu nastave dovodi do toga da ih često progone i targetiriju i školske uprave i ostrašćeni roditelji.
Potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija i profesorka engleskog u Devetoj gimnaziji u Beogradu Ana Dimitrijević i sama se našla u sličnoj situaciji.
Povod za horski napad medija bliskih vlasti na Anu Dimitrijević bila je sednica Saveta roditelja u Devetoj gimnaziji, održana u februaru, koju je pratilo okupljanje dela nezadovoljnih roditelja učenika ove škole, uz prisustvo policije u školskom dvorištu koja je sprečavala njihov ulazak na sastanak.
Nakon jednog novinskog izveštaja u kome je Dimitrijević, kao profesorka engleskog u toj gimnaziji i članica sindikata, pojasnila šta se u školi dešavalo, usledili su nepotpisani tekstovi na nekoliko portala koji staju u odbranu direktorke gimnazije Tatjane Šuković.
U tabloidnom tumačenju situacije direktorka se našla „pod brutalnim napadima političkih aktivista koji ne biraju sredstva kako bi je diskreditovali“, a njih „predvodi Dimitrijević, poznata po gostovanjima na tajkunskim medijima Dragana Đilasa“.
Dimitrijević za “Vreme” govori o pritiscima koji ovih dana u stopu prate one profesore koki su digli glas i govore u korist studenata i njihove pobune.
Nedvosmislena odmazda
Situaciju u kojoj se našao njen kolega iz Svrljiga Dimitrijević je okarakterisala kao nedvosmisleni pokušaj odmazde.
“Mi možemo da tražimo slobodne dane ali direktor nije u obavezi da nam ih odobri, tako da ja verujem da je samo bila kap koja je prelila čašu. Verujem da u ovoj situaciji gde veliki broj prosvetnih radnika ne radi, ti slobodni dani ne bi ni bili problem. Kolega je ispao pošten samim tim što je tražio slobodne dane, s obzirom na to da je mogao da se u svrhu obustave rada ne pojavi na poslu, ali nama je jasno da se mi na poslu moramo pojaviti i na poslu sada provodimo mnogo više vremena nego kada držimo nastavu”, tvrdi.
Kaže da vlast koristi svaku priliku da izvrši pritisak na prosvetne radnike, a trenutno se dešavaju promene u školskim odborima, razrešenja prethodnih članova iz lokalne zajednice i imenovanje novih.
“Pritisci su ogromni u svakom pogledu. Vrše ih mediji, ministarstva šalju dopise koji često nisu potpisani ni nemaju pečat, pa formalno zapravo nemaju nikakakav značaj. Takođe, imamo i neformalne pritiske preko poruka i društvenih mreža, pozive sa nepoznatih brojeva. Baš se ušlo u jednu žestoku fazu pretnji. Nadam se da one neće rezultirati nekim nemilim događajima”.
Pritiskaju i roditelji
Roditelji su poprilično podeljeni, ali više je onih koji podržavaju obustavu nastave. Onaj cdeo koji želi da se nastava vrati u normalne tokove vrši pritiske na nastavnike i profesore svoje dece.
“Mi stvarno imamo većinsku podršku roditelja, što nam mnogo znači, jer su ipak u centru dešavanja njihova deca. Ipak, ima i onih roditelja koji žele da se nastava normalno odvija. Nastave ima, ali je daleko od uobičajene jer ima veoma malo učenika, ne predaju im nastavnici koji bi inače predavali i dele se po grupama sa decom iz drugih odeljenja, da bi ih bilo dovoljno”, objašnjava.
Pritisak nezadovoljnih roditelja dovodi, kako tvrdi, i do toga da oni zajedno sa direktorima organizuju tajne roditeljske sastanke, šalju dopise ministarstvu, a na društvenim mrežama se pogrdno izražavaju prema nastavnom osoblju.
Uprkos svemu, profesorka engleskog poručuje kako želi da javnost shvati da profesorima jeste stalo da učenici, na koji god način, ovu školsku godinu završe i da se svi bave strategijom kako do toga doći.
“Ne želimo da ljudi misle da nas je baš briga za nastavu. Naprotiv, o njoj najviše mislimo”, zaključuje Ana Dimitrijević.
Izvor: Južne vesti
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Konkretizaciju petog zahteva objavili su studenti u blokadi. Oni traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana
Dan studenata simbolično je obeležio i video studenata Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi. On počinje replikom iz intervjua na TV Prva – „Ličnost godine su studenti“. Upravo ovo priznanje dodelila im je redakcija nedeljnika „Vreme“ na kraju 2024. godine
Među najvećim problemima tržišta rada u Srbiji su neformalni rad i slaba inspekcijska kontrola, saopštila je Inicijativa A 11. Oni godinama zagovaraju izmene regulativa koje se odnose na celokupna radna prava
Beograd nabavlja 100 novih tramvaja, a na osnovu privatnih dogovora sa rumunskom fabrikom „Astra”, tvrdi CLS. Zbog čega nam tramvaji dolaze iz Rumunije, ako u Kragujevcu postoji svetski priznata marka tramvaja Simens
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve