Beneficirani staž imaju ljudi koji rade opasne ili veoma teške poslove. To znači da im se svaka godina staža broji kao da su radili više, recimo 14 ili 15 meseci. Najviše što u Srbiji može je 18 meseci staža na godinu.
Takav staž imaju rudari, piloti, nastavnici padobranstva, ronioci… i baletski igrači.
„Godine, brojne i neizbežne povrede kao i zamor tela utiču na kvalitet obavljanja profesije koja zahteva vrhunsku posvećenost i preciznost, kondiciju i estetsku vizuru umetnika“, kaže nam koreograf Aleksandar Saša Ilić, ranije solista baleta Narodnog pozorišta.
Šta do penzije?
Kako Ilić priča za naš njuzleter Međuvreme, balerine i baletani su na zalasku karijere već ulaskom u četvrtu deceniju života. Kasnije, za neke se mogu naći karakterne uloge, ali takve su retke.
Iako je staž beneficiran, u penziju se najranije može sa navršenih 50 godina. Do tada, svako mora da se snađe – mnogi obavljaju poslove van scene.
„Započinju radni vek kao mladi, čak neformirani ljudi. Treba razumeti psihologiju – čovek dolazi u najbolje životne godine, a već treba da se privikne da je profesionalnoj karijeri došao kraj, da je za penziju i da treba da prepusti uloge mladima“, priča Ilić.
Uopšte, psiha. Baletski igrači su od detinjstva izloženi pogledima i kritikama, a nije baš svaki dan onaj kada se osećaju tako dobro da bi leteli po sceni. Tu je i borba sa sopstvenim telom, kaže Ilić.
Trošenje tela
Poznato je kakve tragove balet ostavlja na stopalima. Čukljevi, skraćeni prsti, urasli i dislocirani nokti, svašta se krije ispod gracioznosti sa scene.
„Ljudsko telo se po prirodi i sazrevanju troši, a pogotovo kada ga postavljate u ekstremne položaje što izaziva traume u mišićima, kostima, stopalima i kičmi. Gotovo svi profesionalni baletski igrači tokom karijere imaju barem jednu ozbiljnu povredu. Česte su povrede kolena, kičme, stopala i kukova“, priča Ilić.
Na rubu egzistencije
Kaže da je poseban talenat potreban za balet. Tu se sa publikom komunicira bez reči. Za to je potrebno mnogo odricanja i treninga. Balet je način života.
„Igrač je poput vojnika koji svoju profesiju obavlja dostojanstveno, a najmanje što bi trebalo je da živi pristojno od toga“, kaže naš sagovornik.
Ali, da li je tako? Neki bivši baletani su javno pričali da su plate u srpskom baletu jedva 70 ili 80.000, a penzije oko 25.000 dinara.
„Uvek zastane knedla u grlu kada se suočite sa činjenicom da prvak ili prvakinja baleta moraju da prihvate angažmane neprimerene za svoj umetnički status, da bi omogućili sebi normalan život“, kaže Ilić i zaključuje:
„Pojedini baletski igrači u penziji su na rubu egzistencije.“