
Životna sredina
Čovečanstvo ulazi u ekološki dug
Čovečanstvo od sutra, 24. jula, počinje da živi na ekološki kredit, jer je potrošilo sve prirodne resurse koje planeta Zemlja može da obnovi za godinu dana
Kupači koji su planirali da se osveže na reci Vlasini to neće moći, jer u vodi postoji bakterija. Koje mere treba preduzeti da nam leto ne pokvari neželjena infekcija
Prema najnovijim rezultatima analize vode na kupalištu kod brane u Vlasotincu, ona je u četvrtoj kategoriji i nije preporučena za kupanje i rekreaciju zbog epidemiološkog rizika, stoji na sajtu Opštine Vlasotince.
Na zahtev Opštine, Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) Leskovac je 16. jula izvršio uzorkovanje vode reke Vlasine, u delu kupališta iznad brane. Prema dostavljenim rezultatima mikrobioloških ispitivanja, voda sadrži povećan broj koliformnih bakterija.
Objašnjeno je da je dugotrajna suša uslovila manjak vode u reci, kupalište nije moglo potpuno da se napuni, a voda nije prelivala i delimično oticala iz njega.
ZZJZ preporučio je mere, među kojima su dezinfekcija i čišćenje prostora oko kupališta, pojačana kontrola zagađivača, obezbeđivanje boljeg protoka vode i ponovno uzorkovanje.
Savetuje se i obaveštavanje stanovništva preko medija da se kupalište ne preporučuje za kupanje i rekreaciju zbog prisutnog epidemiološkog rizika. Takođe se predlaže postavljanje tabli o zabrani kupanja, sa razlozima.
Bezbedno kupanje i boravak pored vode
Vođeni situacijom na reci Vlasini, iz ZZJZ Leskovac ponudili su čitav niz informacija i saveta kako se bezbedno kupati.
Poručuju da sa rastom popularnosti rekreativnih aktivnosti koje su vezane za boravak ili kontakt sa vodom širom sveta, raste i rizik po zdravlje kupača ili rekreativaca koji koriste javne bazene.
Neke grupe korisnika su podložne riziku više od ostalih.
Na primer, to su deca koja se duže zadržavaju u plićim bazenima malih kapaciteta, češće gutaju vodu, voda im češće ulazi u oči, uši ili nos.
Rizična grupa su i ljudi sa sniženim imunitetom, sa oštećenjima kože ili sluzokože, osobe koje se oporavljaju, osobe sa invaliditetom ili slabije pokretni.
Akcenat na mikrobiološkim rizicima
Rizike su podelili na fizičke – opasnosti od povređivanja, davljenja i sunčanice, hemijske i mikrobiološke.
Akcenat stavljaju na mikrobiološke rizike, jer mogu izazvati brojne simptome i bolesti.
Tu spadaju crevne infekcije (stomačni virus), sa pojavom mučnine, povraćanja, proliva, uz moguću pojavu komplikacija u vidu seroznog meningitisa – nastaju gutanjem vode zaražene bakterijama ili virusima.
Takođe se mogu javiti infekcije kože i sluzokože (naročito očiju), infekcije disajnih organa koje mogu nastati udisanjem vodenog aerosola, infekcije uha koje nastaju zbog zadržavanja nečiste vode u spoljašnjem slušnom kanalu i infekcije mokraćno-polnih organa.
Nepovoljni faktori i bezbedno kupanje
Iz ZZJZ poručuju da je rizik od zaraze veći što je vodena zapremina objekta za kupanje manja, slabije protočna, zbog lakšeg zasićenja nečistoćama i mikroorganizmima iz okolne sredine ili od samih kupača.
Navodi se još nekoliko nepovoljnih faktora, koji povećavaju rizik za nastanak infekcija.
Među njima su dugotrajan boravak u vodi – pogotovo sedenje u plitkoj vodi sa mnogo kupača, ronjenje, naročito otvorenih očiju, gutanje vode, kupanje dece mlađe od tri godine, kao i posebno osetljivih osoba, veliki broj kupača, nehigijensko ponašanje kupača i visoka temperatura vode.
ZZJZ savetuje da je za bezbedno kupanje u bazenima i kupalištima važno redovno propisano higijensko i tehničko održavanje objekata i kontinuirana kontrola zdravstvene ispravnosti vode za kupanje.
Vodu treba kontrolisati i tokom sezone kupanja, a ne samo na početku.
Iz Zavoda upozoravaju da na higijensku ispravnost bazenskih voda dosta utiču i sami kupači, pa je važno poštovanje određenih preventivnih sanitarno-higijenskih mera.
Saveti za kupače
Navode da je obavezno tuširanje celog tela sapunom i vodom pre izlaska na bazen i ispiranje lica čistom vodom. Po povratku sa bazena takođe, uz pažljivo brisanje celog tela, a posebno prepona, pazuha i nožnih prstiju.
Ukazuju i na upotrebu čistih i suvih peškira, izbegavanje sedenja u mokrom kupaćem kostimu, jer vlaga i toplota podstiču razvoj i razmnožavanje bakterija, virusa i gljivica.
Apeluju i na obavezni prolazak kroz dezo barijeru za dezinfekciju stopala i papuča na ulasku u krug bazena i na izlasku iz toaleta.
Preporučuje se izbegavanje trčanja oko bazena, sedenje na vlažnim površinama neposredno oko bazena (na ivici bazena), izbegavanje skakanje u bazen. Oko bazena trebalo bi nositi papuče.
Bitna stavka pre kupanja je i priprema za ulazak koji mora biti postepen, zbog razlike u temperaturi tela, koja je viša od temperature vode u bazenima ili rekama, da telo ne bi doživelo šok koji može biti i fatalan.
Ne savetje se konzumiranje alkohola, kao ni obavljanje fizioloških potreba u bazenu.
Treba izbegavati ronjenje, naročito otvorenih očiju, najbolje koristiti masku ili zaštitne naočare, i ne ulaziti u vodu sa kontaktnim sočivima.
Roditelji decu ne treba da puštaju na kupanje bez nadzora, a decu mlađu od tri godine ne treba ni da kupaju u javnim bazenima.
Da bi se sprečila zaraza može posebno koristan može biti savet da se izbegava korišćenje bazena u slučaju postojanja infekcija kože i sluzokože, oka i uva, mokraćnih puteva, polnih bolesti, crevnih infekcija, kao i u periodu oporavka od navedenih oboljenja.
Izvor: Vlasotince.rs / ZZJZ Leskovac
Čovečanstvo od sutra, 24. jula, počinje da živi na ekološki kredit, jer je potrošilo sve prirodne resurse koje planeta Zemlja može da obnovi za godinu dana
Dok se neizvesnost nadvija nad sudbinom Generalštaba i Beogradskog sajma, stiže glas podrške iz Slovenije. Vodeće stručne institucije ove zemlje potpisale su pismo kojim pružaju moralnu i profesionalnu podršku apelu srpske stručne javnosti za očuvanje dva ključna simbola modernističke arhitekture bivše Jugoslavije
Dok je muškarac nožem ubio suprugu u Nišu, u Bajinoj Bašti je muškarac ubio bivšu partnerku i sina
U Primorskoj ulici u Kragujevcu dogodio se incident kada je muškarac (40) iz automatske puške pucao na kuću bivše tazbine. Prethodno je nožem povredio jednog muškarca. Policija ga je savladala u brzoj akciji
Blokade fakulteta traju mesecima, ali uprkos tome na državnim univerzitetima u Srbiji počeo je upis brucoša
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve