img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Plate i zagađenje

Kad dišeš arsen za 150 evra više

29. april 2025, 17:37 M. L. J.
foto: privatna arhiva
...panorama borskog rudnika...
Copied

Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru

Da biste u Srbiji živeli van tri najveća grada, a zarađivali šestocifrenu platu, morate nešto i da prežalite. Iako zvuči pompezno, šestocifrena plata znači zaradu koja je viša od 100.000 dinara, a građani koji je žele moraju da zatvore oči, ali i pripreme disajne organe – na i do 40 puta lošiji vazduh nego što je dozvoljeno. To je izgleda cena 15 do 20 odsto punije koverte.

Tako u Srbiji, više od 100.000 dinara van Beograda, Novog Sada i samo jedne opštine u Nišu, zarađuju isključivo gradovi i opštine u kojima postoje rudnici ili termoelektrane. To su redom Majdanpek, Kostolac, Pančevo, a stanovnici Bora mogu se pohvaliti da su među najbogatijima.

Oni mesečno prosečno zarade 120.978 dinara, dok je republički prosek 103.519 dinara klot plate, odnosno kada se odbiju porezi i doprinosi, najnoviji su podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Ove cifre su posebno izražene ako se primeti da ljudi u Bojniku dobiju 71.000 dinara mesečno, u Crnoj travi 74.000, Gadžinom Hanu 75.000, a Žitorađi 76.000 dinara koje treba da raspodele na ceo mesec.

Šta je na drugom tasu

Republički zavod za statistiku je slobodno mogao da uzme spisak mesta sa teškom industrijom, odnosno prljavom energijom, da pogleda gde je najveće zagađenje vazduha i već bi znao gde su građani najviše plaćeni van najvećih gradova.

Iako su stanovnici Bora oko 20 odsto bolje finansijski situirani nego što je republički prosek, zagađenje vazduha ne radi po istom šablonu. U vazduhu u Boru mogu se naći arsen, kadijum i olovo, a koncentracije idu i po nekoliko desetina puta više od dozvoljenih. Najgore je na mernom mestu Jugopetrol, pokazao je „Izveštaj o ispitivanju kvaliteta ambijentalnog vazduha u Boru“ Instituta za rudarstvo i metalurgiju iz ovog grada prošle godine.

Koncentracija kadmijuma se kretala u rasponu od 0,16 do 211,2, po metru kubnom odnosno 42 puta više od dozvoljenog maksimuma, a arsena 139,7 što je 23 puta više od maksimalne dozvoljene koncentracije.

Zagađenje u Boru je na istorijskom minimumu, barem u poslednjih godinu i po dana, sudeći prema izveštajima sa mernih stanica u tom rudarskom mestu, a vazduh je čistiji, podaci su Agencije za zaštitu životne sredine.

Međutim, dok se lokalna vlast i pojedini ministri i direktori javnih preduzeća time hvale, stručnjaci naglašavaju da to nije potpuna slika. Zagađenje koje meri Agencija, pre svega zagađenje sumpor-dioksidom, jeste manje nego ranije, ali teških metala i arsena, odnosno supstanci posebno opasnih po zdravlje, i dalje je višestruko više, piše Insajder.

Prema istraživanjima domaćih institucija, upravo je zagađenje uzrok povećanog oboljevanja i smrti od malignih i drugih bolesti u Boru. Najbolji podatak jeste verovatno da žitelj Bora, prema poslednjim relevatnim podacima, živi 10 godina kraće nego prosečan Srbin.

Ko je još na listi najvećih zarada

U Srbiji prosečno najviše zarađuju stanovnici pojedinih beogradskih opština, poput onih sa Vračara, Novog Beograda, Savskog venca, Starog grada. Tako je beogradski region ubedljivo najbogatiji, jer Beograđani mesečno dobijaju prosečno 130.000 dinara.

Vojvođanin zaradi za jedan mesec oko 97.000 dinara, Šumadinac čak 10.000 dinara manje, koliko i stanovnici koji žive na jugu i istoku zemlje.

Tagovi:

Bor prosečna plata Zagađenje Zarade
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Alimentacija

19.maj 2025. Katarina Stevanović

Razvod u Srbiji: Zašto 85 odsto dece neredovno dobija alimentaciju?

Deca u Srbiji često su žrtve pravne i finansijske nepravde – dok sudski sporovi traju, mnogi roditelji ne ispunjavaju svoje obaveze, a deca ostaju bez potrebne finansijske podrške. Koje probleme roditelji i deca imaju sa alimentacijom i šta se planira da bi situacija bila bolja

Rektorat Univerziteta u Beogradu

Autonomija univerziteta

19.maj 2025. T. S.

Novi Zakon o visokom obrazovanju: Konačno „rešenje“ za univerzitet

Šta se sprema novim Zakonom o visokom obrazovanju? Mnogi slute da je njegova svrha da se zada konačni udarac pobunjenim univerzitetima, da se ukine njihova autonomija. Posebno jer i sam Aleksandar Vučić mesecima otvoreno govori o kažnjavanju neposlušnih fakulteta

Valjevo

18.maj 2025. D.Todorović

Petorica maskiranih napadača pretukli aktivistu Ljubišu Čulića

U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubišu Čulića. Kod jednog je primetio pištolj. Policija nije reagovala.

Nemački vojnici

Oružje

18.maj 2025. Andreas Nol/DW

Ko ima najjaču vojsku u Evropi?

Nemačka i druge evropske države najavljuju da će čak pet odsto BPD-a ulagati u vojsku. Ko su najveće vojne sile kontinenta, gde su im jake strane, a gde mane?

Femicid

18.maj 2025. Iva Manojlović/DW

Ubistva žena u Srbiji: Ne može tumor da se leči aspirinom

Na svakih 19 dana u Srbiji jedna žena strada od ruke muškarca iz bliskog okruženja. Femicid može da se spreči, kažu sagovornice DW. I to je odgovornost celog društva

Komentar
Centralni skup u okviru Svenarodnog sabora

Komentar

Vučić nema više šta da ponudi, nema kome i nema kako

U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure