img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Pad nadstrešnice u Novom Sadu

Građevinski fakultet: Pokušaj prebacivanja odgovornosti na inženjere

05. децембар 2024, 10:47 T.S.
Železnička stanica u Novom Sadu nakon rušenja nadstrešnice Foto: Tanjug/OMK MUP Republike Srbije
Železnička stanica u Novom Sadu nakon rušenja nadstrešnice
Copied

Profesor sa Građevinskog fakulteta u Beogradu je „potpuno neosnovano u pritvoru“ zbog obrušavanja nadstrešnice u Novom Sadu, piše u saopštenju ovog fakulteta. Navode da je to pokušaj da se deo odgovornosti za „dugogodišnje nepoštovanje procedura i zakona u građevinarstvu od strane nadležnih, prebaci na inženjere“

Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu potvrdio je da je vanredni profesor iz oblasti metalnih konstrukcija tog fakulteta Milan Spremić među privedenima zbog slučaja obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Njegove kolege smatraju, međutim, da je profesor „potpuno neosnovano u pritvoru“.

U saopštenju fakulteta stoji da su netačni navodi iz medija da je Spremić bio „vršilac tehničke kontrole projektne dokumentacije“, dodajući da on nije učestvovao u izradi i pregledu Projekta za građevinsku dozvolu, na osnovu kog je izdata građevinska dozvola, niti Projekta za izvođenje na osnovu koga se počinje sa izvođenjem radova.

Dodali su da je netačno i da je Spremić bio „odgovorno lice za projektovanje Republičke revizione komisije“, s obzirom da takvo lice ne postoji po Zakonu o planiranju i izgradnji.

„Iz svega navedenog, odgovorno tvrdimo da je profesor Spremić, uvaženi stručnjak sa višedecenijskim iskustvom iz oblasti metalnih konstrukcija, potpuno neosnovano u pritvoru“, dodaje se u saopštenju, prenosi agencija Beta.

„Dugogodišnje nepoštovanje zakona od strane nadležnih“

Fakultet navodi da je kao izvestilac Republičke revizione komisije, profesor Spremić vršio stručnu kontrolu Idejnog projekta konstrukcije, koji u ovom slučaju predstavlja početnu i najnižu fazu projektne dokumentacije.

„U tom delu projekta nisu bili predviđeni radovi na postojećoj nosećoj konstrukciji objekta, naročito ne na predmetnoj nadstrešnici. Prema zaključku koji je donela Republička reviziona komisija dokumentacija je bila usaglašena sa Lokacijskim uslovima, što je dalo mogućnost za pristupanje izradi Projekata za građevinsku dozvolu“, dodaje se u saopštenju.

Građevinski fakultet je naveo da se oštro protivi mogućnosti da se deo odgovornosti za „dugogodišnje nepoštovanje procedura i zakona u građevinarstvu od strane nadležnih, prebaci na inženjere“.

„Takođe, tražimo od odgovornih lica i članova Republičke revizione komisije da se obrate javnosti i objasne nadležnosti ove komisije. Još jednom izražavamo najdublje saučešće porodicama nastradalih. Kao i do sada, Građevinski fakultet stoji na raspolaganju državnim organima u razjašnjenju uzroka ove nezapamćene tragedije“, piše u saopštenju koje potpisuje dekan Građevinskog fakulteta Branislav Bajat.

Za šta se tereti profesor Spremić

Kako se navodi u naredbi o sprovođenju istrage, vanredni profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu Milan Spremić bio je u svojstvu odgovornog lica za projektovanje Republičke revizione komisije i vršioca tehničke kontrole Projekta konstrukcije, rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade koji je izradio Slobodan Naumović.

Tužilac smatra da je Spremić propustio da utvrdi da u idejnom projektu „nisu ocenjeni obim i vrsta potrebnih prethodnih istraživanja koji će biti podloga za izradu projekta rekonstrukcije, te da nisu utvrđena tehnička svojstva postojeće konstrukcije, kao i da nedostaje snimak stanja postojeće konstrukcije“.

U prevodu, Spremiću se zamera da nije ukazao da je potrebno uraditi snimak stanja stanične zgrade kako bi se precizno znalo kakva je stabilnost celog objekta.

Kako su mediji ranije objavili, projektanti nisu imali originalni projekat stanične zgrade, zbog čega je bilo neophodno napraviti snimak, ali to, navodno, nije učinjeno.

Tužilac smatra i da Spremić nije proverio da li se u projektu nalaze sve podloge i podaci i da li je projektom obezbeđena ispunjenost osnovnih zahteva za predmetni objekat. To je trebalo da obezbedi da objekat u celini i njegovi posebni delovi budu pogodni za predviđenu upotrebu, piše Forbes Srbija.

Tužilac tvrdi i da nije izdao nijednu meru niti je stavio primedbe u cilju otklanjanja nedostataka, već da je sačinio izveštaj o izvršenoj stručnoj kontroli Naumovićevog projekta, koji nije sadržao nikakve mere. On je potom dostavljen Infrastrukturi železnice Srbije u cilju dalje realizacije projekta. Time je, smatra tužilac, propustio da utvrdi da je došlo do korozije na spoju zatege i krovnog nosača.

Izvori: Beta/Forbes Srbija

Tagovi:

Građevinski fakultet Milan Spremić Novi Sad tragedija Železnička stanica Novi Sad
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure