Protesti
Ogroman skup na Slaviji: U toku 15 minuta tišine
Kod kružnog toka na Slaviji već se nalazi ogromna masa ljudi, javlja reporterka javlja reporterka „Vremena“. Pristigli su i srednjoškolci, glumci, aktivisti „Most ostaje“ i „Ne damo Jadar“.
Šumaričko jezero postalo je rizik za kupanje zbog fekalija koje se slivaju direktno u vodu. Nedavno je problem sa fekalijama imao i Kopaonik, a kanalizacija se godinama izliva u reke u okolini Valjeva i na Divčibarama. Kako zagađena voda utiče na zdravlje i šta se u Srbiji dešava sa otpadnim vodama
Šumaričko jezero je višedecenijsko mesto za odmor i razonodu građana Kragujevca i okolnih šumadijskih opština.
Ipak, poslednjih godina kupanje u jezeru predstavlja rizik, a razlog su – fekalije. Manje od sto metara iza betonskog keja nalaze se ukopana kanalizaciona cev i šaht. Nebrigom nadležnih, nekada pristupačna obala prepustila je mesto šipražju i šumi, pa se sa urbanizovane padine fekalije slivaju direktno u jezero. Na tom mestu, smrad kanalizacije je intenzivan, piše N1.
Uprkos tome, na jezeru se i dalje peca, a svake godine u junu kragujevački mali i veliki maturanti dolaze na jezero Šumarice da proslave kraj jednog poglavlja u njihovim životima. Uz jaki razglas pevaju, igraju, druže se, a na kraju većina završi rashlađivanjem u jezeru, bez ikakvog upozorenja nadležnih o tome da li je voda u jezeru ispravna.
Kragujevac je jedan od 65 gradova i opština na mapi srpsko-kineskog projekta izgradnje kanalizacione mreže „Čista Srbija“, vrednog 3,2 milijarde evra. Projekat se finansira iz kineskog kredita, a glavni izvođač je kineska kompanija China Road and Bridge Corporation, koja je posao dobila direktnom pogodbom sa Ministarstvom infrastrukture, bez raspisivanja javnog tendera.
U okviru projekta je predviđena izgradnja 5.000 kilometara nedostajuće kanalizacione mreže i 159 postrojenja za preradu otpadnih voda različite veličine na teritoriji 73 jedinice lokalne samouprave, rekao je u januaru za RTS pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Dušan Radonjić.
Nije izolovan slučaj
Jezero Šumarice nije jedino koje se suočava sa problemom zagađenja. U aprilu ove godine mediji su pisali o stanju u kom se nalazi Kopaonik, gde preteranu gradnju ne prati ulaganje u komunalnu infrastrukturu. Rezultat je – izlivanje fekalija u centru naselja.
Iako su iz Nacionalnog parka „Kopaonik“ naveli da je problem sa izlivanjem kanalizacije rešen istog dana, pitanje adekvatnosti kanalizacionog sistema u ovom nacionalnom parku je i dalje nerešeno. Zapravo, na Kopaoniku fekalije putuju kroz ogromnu cev, a onda završavaju u Murskoj reci, koja potom takva prolazi kroz deo Vikend naselja, i dalje u druge slivove.
Problemi sa izlivanjem kanalizacije u vode česta su pojava u Srbiji. Vode u okolini Valjeva i na Divčibarama toliko su zagađene da predstavljaju rizik po zdravlje ljudi, upozorila je prošle godine neformalna grupa „Vodene inspektorke Valjeva“ (VIVA), objavivši mikrobiološke i fizičko-hemijske analize voda valjevskih reka.
Prema njihovom Izveštaju o analizi kvaliteta površinskih voda na teritoriji Valjeva, Kolubara, reka Kamenica na Divčibarama i Bukovska reka, površinske su vode u kojima gotovo da nema života. Voda Petničkog jezera, reke Obnica i Jablanica su na ivici zdravstvene i higijenske ispravnosti, Ljubostinja je biološki mrtva, a jedina reka koja odoleva uprkos izazovima je Gradac.
Najneprijatnije iskustvo VIVA je imala prilikom boravka na Divčibarama i uzimanja uzoraka iz rečice Kamenice.
„Neverovatno je posmatrati da turisti i ljubitelji prirode borave i šetaju u dolini kojom protiče Kamenica, ne obazirući se na miris koji zaudara, kao i na izgled vode u Kamenici. Voda je zamućena, crna, siva, sa vidljivim ostacima materija koje se raspadaju.
Turistički bum i ekspanzija gradnje hotela i turističkih objekata dovela je Kamenicu do smrti. Uzorak uzet iz ove reke je pokazao da je voda najslabije, pete klase. Analiza ukazuje na zagađenje vode reke Kamenice fekalijama i otpadnim vodama iz hotela, restorana, ugostiteljskih objekata i vikendica koje se nalaze u blizini”, naveli su iz ove grupe.
Rizik po zdravlje
Najčešći uticaj na zdravlje iz zagađenih voda su oboljenja uzrokovana mikroorganizmima –koliformnim bakterijama, virusima, gljivicama i parazitima. Najčešći poremećaji su fekalno-oralne infekcije, čije su ulazno mesto usta.
„Ove infekcije su obično jako burne, često sa težom kliničkom slikom. Neke vrste virusa, kao što su enterovirusi, mogu se naći u zagađenoj vodi, a oni spadaju u najčešće uzročnike crevnih oboljenja, pogotovu u letnjem periodu. Kupanjem u ovakvoj vodi takođe može može doći do crevnih infekcija kao što su bacilarna i amebna dizenterija, ali i do hepatitisa A, gljivičnih i parazitarnih oboljenja, konjunktivitisa, infekcija ušiju, nosa, kože. Pored ovog veliki uticaj na zdravlje ima hemijsko zagađenje voda koje predstavlja najznačajniji i najobimniji izvor zagađenja”, pojasnile su “Vodene inspektorke Valjeva”.
Nema tretmana otpadnih voda
U Srbiji trenutno voda iz 70 odsto naselja i 80 odsto ukupnih otpadnih voda u kanalizaciji nemaju obezbeđen tretman, piše portal 013 info.
Prema količini ispuštenih otpadnih voda, najviše se ispušta u sliv reke Dunav od čega se prečišćava manje od šest odsto. Slična situacija je i sa rekom Savom, Zapadnom i Južnom Moravom, Nišavom, dok se odnosu na ukupne količine ispuštenih otpadnih voda u javnu kanalizaciju najviše prečišćava voda koja se izliva u Tisu (80 odsto) i Veliku Moravu (67 odsto), navedeno je u nedavnoj analizi „Efektivnost mera za zaštitu voda od zagađivanja u cilju unapređenja kvaliteta vode“ Državne revizorske institucije (DRI).
Prema podacima zvanične statistike tokom 2021. godine, samo 28 odsto gradova i opština imalo je obezbeđenu neku vrstu tretmana otpadnih voda pre njihovog ispuštanja u reke, dok u 105 gradova i opština nije bilo obezbeđeno prečišćavanje otpadnih voda ispuštenih u javnu kanalizaciju.
Tokom 2022. godine, 81,5 odsto ukupno ispuštenih otpadnih voda u javnu kanalizaciju nije bilo podvrgnuto tretmanu prečišćavanja pre njihovog ispuštanja nazad. Prečišćavanje je bilo obezbeđeno za 18,5 odsto ukupno ispuštenih količina otpadnih voda u javnu kanalizaciju, što je 3,2 odsto više nego u 2015. godini.
Kod kružnog toka na Slaviji već se nalazi ogromna masa ljudi, javlja reporterka javlja reporterka „Vremena“. Pristigli su i srednjoškolci, glumci, aktivisti „Most ostaje“ i „Ne damo Jadar“.
Studenti u blokadi objavili su snimak na kome se vidi kako policija u Ulici prote Mateje Nenadovića na Slaviji izvlači iz traktora Zlatka Kokanovića iz pokreta „Ne damo Jadar“. Uhapšen je i aktivista udruženja Nebojša Petković
U nedelju će na Slaviji u 16 časova biti održan zajednički protest studenata, poljoprivrednika i drugih građana. Kako su naveli studenti u saopštenju, predstavnici političkih stranaka nisu dobrodošli
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Po oceni lingvista, sve izabrane reči oslikavaju društvo u kojem živimo, pa je zato nakon nadstrešnice, na drugom mestu reč „litijum“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve