Od tragedije u Novom Sadu, svakodnevno i svuda, gde god da prolazimo, otkrivamo fasade, mostove, nadvožnjake, plafone, opasne po život. Škole su najopasnije
Od tragedije u Novom Sadu 1. novembra u kojoj je zbog pada nadstrešnice na zgradi Železničke stanice u Novom Sadu poginulo 15 ljudi a još dvoje je u teškom stanju, svakodnevno i svuda, gde god da prolazimo, otkrivamo fasade, mostove, nadvožnjake, plafone, opasne po život.
Pet dana nakon tragedije, Beogradske vlasti su ograničile kretanje građana kroz jedan deo prolaza Bezistan u centru grada, onaj ispod nadstrešnice, i tako pokazale da brinu o građanima i da rade svoj posao. Tom prilikom, Marko Stojčić gradski urbanista najavio je da će u narednim danima nadležne službe obići sve javne prostore, kao i javne objekte u vlasništvu Grada i utvrditi da li su bezbedni „kako bi se sprečila potencijalna tragedija.“
Beogradska vlast ćuti
Početkom nedelje poslali smo upit Gradskom sekretarijatu za informisanje o najavljenoj akciji, ali odgovor nismo dobili.
Ono što se zna iz medija je da je ove nedelje Građevinska inspekcija samoinicijativno, nakon prijave građana, postavila trake upozorenja zbog opasnosti od obrušavanja zida na ulasku u podzemni prolaz na Zelenom vencu. Trake su potom bile uklonjene, pa ponovo postavljene.
Po prijavi građana ograđena je i pasarela između stambenih zgrada između brojeva 143 i 145 na Bulevaru Mihajla Pupina, kod Bloka 30 na Novom Beogradu.
Ograđen je i prostor oko starog Doma kulture u Barajevu, u čijoj blizini je škola.
I na ulasku u podzemnu stanicu Vukov spomenik iz Ruzveltove ulice, postavljene su crvene trake sa upozorenjem „pažnja, opasnost“. Ovaj prolaz je i inače poznat po đubretu i fekalijama, i deluje kao da nije za ljudsku upotrebu.
Oko cele zgrade obavijena je traka na kojoj piše „pažnja radovi“, iako niko ništa ne radi.
U KC Niš pao plafon
Povodom objava u pojedinim medijima da je „napukao nadvožnjak preko železničke pruge u Mladenovcu“, JP Putevi Srbije su objavili da to nije istina. „Most preko železničke pruge u Mladenovcu na državnom putu II A reda broj 147 nije napukao i nosivost mosta ni na koji način nije ugrožena i u potpunosti je bezbedan za saobraćaj“, objasnili su.
Foto: Screenshot N1Nadvožnjak Mladenovac
U Novom Sadu, stanari Jevrejske ulice uputili su javni apel gradskim vlastima i nadležnim službama, jer se osećaju nebezbedno i ugroženo zbog ruiniranog objekta na broju 3, čiji prolaz preti da se sruši u svakom momentu.
U Nišu, u subotu 22. novembra, na Klinici za kardiologiju UKC Niš pao je plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici na svega nekoliko metara od medicinske sestre i anesteziologa koji je došao u konsultaciju.
Foto: ViberPančevo, dečje odeljenje
Sa kliničko-bolničkog kompleksa u Pančevu vire cigle. Na fasadi je zalepljen papir sa obaveštenjem „opasnost, pada fasada“. Nedavno je n društvenim mrežama objavljena fotografija sobe na dečijem odeljenju Opšte bolnice Pančevo: vlaga i buđ po zidovima i plafonu, memla i smrad.
U Čačku, iznad glavnog ulaza u vrtić “Leptirić” je nadstrešnica zbog koje je već dve godine zabranjen prolaz. Ali, pored nje i delom ispod nje svakodnveno prolaze roditelji i njihova deca.
Školama ni Vučić ništa ne može
Škole, i to po celoj Srbiji, su najugroženije.
Roditelji učenika Osnovne škole „Nadežda Petrović“ u Beogradu, zabranili su svojoj deci da ulaze u fiskulturnu salu jer se parket podigao, a krov prokišnjava. Podsećaju da je u ovo školu, koja je tad zvala „Žikica Jovanović Španac“, išao gradonačelnik Aleksandar Šapić.
U Vršcu, fasada škole „Vuk Karadžić“ se kruni.
Škola u Vranju „Dositej Obradović“ je puna buđi i hladna, o čemu je obavešten i predsednik Vučić. Nije pomoglo.
Prekoputa osnovne škole u Grockoj nedavno se srušio deo zida jedne kuće. Roditelji dece koja tuda prolaze, već duže vreme su upozoravali da bi nešto ovako moglo da se desi. A kad se desilo, dva muškarca su brzo došla i sve očistila. Kao da nikad ničeg nije bilo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Podaci iz prošle godine pokazuju da su vozači u Srbiji u čak 10.000 slučajeva bili toliko pijani da su zadržani na trežnjenju. Da li je rešenje ugradnja alko-brava u vozila
Nacionalni udžbenici će imati istu ulogu koja je pre samo dve godine, zakonom, bila namenjena nacionalnoj čitanci pa nije jasno zašto se od nje odustalo. Trenutno deluje da je žrtvovana zbog Zavoda za udžbenike
Do poplave na Klinici za urologiju UKC Kragujevac došlo je manje od dve godine od njenog renoviranja. Kako „Vreme“ saznaje, havariju su izazvale vodovodne cevi preko kojih su prilikom renoviranja postavljene ploče
„Srpski jezik se na Kosovu poštuje samo deklarativno, na papiru, iako po ustavu ima isti status kao albanski“, kaže za “Vreme” aktivista NVO “Aktiv” Zoran Savić
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!