Srbija ima 12 odsto manje pedijatara nego što ih je imala pre deset godina – kažu podaci Ministarstva zdravlja. Trenutno ih je nešto više od 1.500 i oko 300 lekara na specijalizaciji iz te grane medicine.
Iako je zakonom propisano da na svakih 80 dece bude jedan pedijatar i medicinska sestra, u Vojvodini i jugoistočnom delu zemlje na primer, na jednog specijalistu je više od 1.700 dece, navodi se u Zdravstveno-statističkom godišnjaku za 2022. Instituta za javno zdravlje „Batut“.
„Globalni je trend da se njihov broj smanjuje“, kaže Jorgos Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije, za BBC na srpskom i napominje da su
poslednjih godina mnogi pedijatri otišli i u privatni sektor, a neki u inostranstvo.
Srbiju godišnje napusti između 500 i 600 lekara, tvrde iz Sindikata lekara i farmaceuta.
Jedan od uzroka osetnog nedostatka pedijatara je zabrana specijalizacije koja je bila na snazi od 2004, navodi Jorgos Konstandtidis.
„Broj se smanjio više od očekivanog ili planiranog, jer se nije vodilo računa o starosnoj strukturi svih specijalista, a posebno pedijatara.
„Trećina je tada bila starija od 55 godina, ostali su imali oko 50, a i sada je prosečna starost pedijatara između 47 i 50, možda i više“.
Zabrana je ukinuta krajem 2014. godine.
Specijalizacija pedijatrije traje četiri godine, a kako su ukinute zabrane, Jorgos Konstantinidis kaže da bi broj pedijatara trebalo da se poveća.
„Uvedene su i volonterske specijalizacije, ali je pitanje gde će i kako oni biti raspoređeni.
Dodaje da „našem zdravstvu nedostaje strateški dokument, gde bi se uzelo u obzir aktuelno stanje, prethodno i ono što nas eventualno čeka u narednih 20 godina i da se shodno tome donese zakon koji bi bio prilagođen onim što želimo da postignemo“
Izvor: BBC na srpskom