Univerzitet u Beogradu
Šta će biti sa januarskim ispitnim rokom?
Zvaničnu odluku o održavanju ispitnog roka donose nastavno-naučna veća, a ona će se prema saznanju „Vremena” održati u drugoj polovini januara
U Beogradu od februara ima 72 slučaja morbila, a u Srbiji preko 100. Epidemiolog Zoran Radovanović za „Vreme” kaže da je ovo jasna posledica nedovoljnog obuhvata vakcinacijom
„Do sada su, od februara, potvrđena 72 slučaja morbila u Beorgadu“, izjavila je Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje i dodala da je među obolelima sedmoro zaposlenih radnika u KBC Zemun.
Prema njenim rečima, najveći procenat obolelih, preko 50 posto, nije vakcinisano, a da je 11,1 posto obolelih vakcinisan, ali da je došlo do proboja imuniteta.
„Za sada nema teških kliničkih slika“, ističe Maris.
Doktorka Maris ukazuje da će verovatno doći do porasta broja obolelih, jer period inkubacije traje od sedam do 18 dana, ali ne očekuje drastičan rast novoobolelih.
Epidemiolog Zoran Radovanović za „Vreme” kaže da u celoj Srbiji ima preko 100 obolelih, i u Vranju, Loznici, Bačkoj, Banatu i drugim, a da je to jasna posledica nedovoljnog obuhvata vakcinacijom.
Dodaje da građani koji su primili dve doze vakcije bi morali biti zaštićeni, ali da može postojati i izuzeti slučajevi kod pojedinaca, ali ne kod grupe ljudi.
Objašnjava da je vakcina dobra i da dve doze štite čitavog života, te da bi trebalo decu voditi na vakcinaciju.
Mitovi, vakcina i zdravlje
Od steriliteta do autizma, različiti mitovi postoje o vakcinaciji. A Radovanović kaže da su u pitanju različiti motivi, te da „ima psihopata, ali i onih koji su se obogatili pa tvrde da je vakcina opasna te umesto nje imaju preparat koji štiti“.
„Objektivno ne postoji razlog, to je odlična vakcina. Da nije bilo te priče o autizmu mi bismo se do sada oslobodili kao čovečanstvo malih boginja, one ne bi više postojale pa ne bi bila dalja potreba za vakcinacijom“, zaključuje Radovanović.
I dodaje da je takav primer bio i sa velikim boginjama, one su iskorenjene i onda nema više vakcinacije.
Naš sagovornik navodi primer Amerike koja je dva puta uspela da se oslobodi malih boginja 2002. i 2016. godine, ali da to nije dugotrajno jer neko dođe i unese klicu.
„Kada postignete 95 posto obuhvata vakcinacijom onda bolest nestaje. Mi smo u Srbiji znatno ispod toga i zato se mučimo sa ovim problemom“, objašnjava Radovanović i dodaje da treba poštovati zakon jer je u Srbiji ovo obavezna vakcina.
Zvaničnu odluku o održavanju ispitnog roka donose nastavno-naučna veća, a ona će se prema saznanju „Vremena” održati u drugoj polovini januara
Cena nedeljnika „Vreme“ na aerodomu bila je 50 odsto viša - greškom trgovca
Isusova poruka je poruka pravde, piše za „Vreme“ bivši dekan Bogoslovskog fakulteta Vladan Perišić. Osvrće se i na „kukavičko“ ćutanje Crkve
Profesorka prava iz Velike Britanije govori za „Vreme" kako se njen tim izborio da dipfejk pornografija postane zakonom kažnjiva. Gde je tu Srbija
„Ukidamo trolejbuse koje vodi GSP da bismo uveli elektrobuseve koji su u vlasništu privatnika iz Obrenovca 'Strela' i to plaćamo 1.1 milijardu evra u narednih 20 godina", izjavio je u razgovoru za „Vreme" direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve