Prosveta
U Filološkoj gimnaziji polugodište traje do petka
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Iako je obrazovanje u Srbiji besplatno, potrepštine dece za školu iziskuju nekad i celu prosečnu platu. Roditelji đaka, najčešće prvaka, pomoć dobijaju od lokalnih samouprava, ali već godinama nema odgovara na pitanje zašto se svi đaci u zemlji ne tretiraju isto
Pripreme za školu svake godine finansijski preopterete roditelje širom Srbije. Uprkos činjenici da je osnovno obrazovanje u Srbiji besplatno, kupovina udžbenika za dvoje školske dece zahteva celu prosečnu platu.
Grad Beograd i ove godine finansira nabavku udžbenika za sve osnovce i srednjoškolce, što pred svaki 1. septembar otvara isto pitanja – zašto đaci u celoj zemlji nemaju jednak tretman?
Pitanje bez odgovora
Rasprava o besplatnim udžbenicima vodila se više puta u našoj javnosti, poslednji put s najvećim žarom kada je Fondacija “Alek Kavčić” na svom sajtu ponudila elektronske verzije nekih udžbenika (uz favorizaciju jednog izdavača) na besplatno korišćenje.
Fondacija profesora Aleka Kavčića već duže vreme promoviše ideju besplatnih udžbenike.
Prošle godine stigla je reakcija stigla i iz same države.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je za RTS da postoji pravni osnov da sva deca dobiju besplatne udžbenike i da je preporuka poslata Ministarstvu kako bi se spremno dočekala sledeća godina.
Janković je ukazala da nije u redu da u Crnoj Travi ili Gadžinom Hanu, gde ljudi imaju manje sredstava za život ne dobiju besplatne udžbenike.
Odgovora od Ministarstva i dalje nema.
Kako je u tekstu za „Vreme“ ranije navela Jelena Vasiljević, odbornica Skupštine grada Beograda i viša naučna saradnica na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, ideja besplatnih udžbenika najviše ima smisla kada je deo šireg paketa socijalnih politika i namere da se obrazovni sistem učini pravednijim.
„Dešavalo se to i ranije u Beogradu, kao što se dešava i u mnogim drugim gradovima i regijama u Evropi. Ono što pokreće ovakve lokalne politike obično jeste brižljivo planirana socijalna politika: dugoročna namera da se obrazovni sistem učini inkluzivnijim, te da se smanje socijalne razlike koje se produbljuju kroz školovanje“, napisala je Vasiljević.
Besplatne knjige najčešće samo za prvake
Osim đaka u Beogradu, pravo na besplatne knjige prethodne godine su imali i učenici iz Surdulice. Ne zna se da li će imati i ove. U drugim sredinama, kao što su Niš, Novi Sad, Kragujevac, Zrenjanin, Šabac, na besplatne knjige, kao i prošle godine, mogu da računaju samo učenici prvih razreda osnovne škole.
Za sve osnovce obezbeđene su knjige u Majdanpeku.
Pojedine lokalne sredine, kao što su Vlasotince, Priboj, prethodnih godina su imale praksu da porodice pravaka dobiju novčanu pomoć u vidu poklon čestitke. U Kruševcu su takvu „čestitku” u vrednosti od 10.000 dinara dobili i stariji osnovci dok su srednjoškolci pred povratak u klupe „počašćeni” sa 4.000 dinara.
Roditelji đaka širom Srbije pomoć u spremanju deteta za školovanje dobijaju od lokalne samouprave, ali bez pravila, pa tako na primer ove godine i Opština Kovačica dodeljuje rančeve za đake prvake.
O podela udžbenika za sve đake na nivou cele države još uvek nema govora.
Na nivou republike Ministarstvo prosvete dodeljuje besplatne udžbenike samo za osnovce iz socijalno ugroženih porodica, učenicima sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji se obrazuju po individualnom obrazovnom planu, kao i đacima koji su treće ili svako naredno dete u porodici.
Đacima u regonu obezbeđeni udžbenici
Praksa u komšijskim zemljama pak, pokazuje drugačije.
Svim Osnovcima država obezbeđuje udžbenike u Sloveniji, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.
U Hrvatskoj škole naručuju udžbenike. Računi za udžbenike se šalju resornom ministarstvu za obrazovanje i onda ono isplati škole. Učenici su dužni da čuvaju udžbenike i da ih vrate na kraju godine, jer su udžbenici u vlasništvu škole. Svake četiri godine naručuju se novi kompleti. Izuzetak su „radni udžbenici“, poput onih iz matematike ili engleskog, u kojima učenici pišu, pa se oni naručuju i dele đacima svake godine.
Sve državne osnovne škole u Sloveniji još od devedesetih imaju udžbenički fond. Učenici od 1. do 3. razreda dobijaju udžbenike, radne sveske i udžbenike sa elementima radnih svezaka, i na kraju školske godine nisu u obavezi da ih vrate. Učenici od 4. do 9. razreda takođe dobijaju udžbenike besplatno, ali na kraju školske godine dužni su da ih vrate školi, odnosno u udžbenički fond.
U Makedoniji osnovci, kao i srednjoškolci, imaju besplatne udžbenike, a uslov je da se vrate na kraju školske godine. Ukoliko dete udžbenik mnogo ošteti, roditelj je dužan da ga plati.
Od svih republika bivše Jugoslavije, osim u Srbiji, udžbenike roditelji plaćaju još samo delimično u Bosni i Hercegovini. Država obezbeđuje knjige samo za učenike iz socijalno ugroženih porodica. Međutim, u Republici Srpskoj, odlukom Vlade, besplatne udžbenike prošle godine dobili su đaci od 1. do 4. razreda, dok su u Banjaluci besplatni udžbenici obezbeđeni za sve osnovce.
Od školske 2018-2019, udžbenici za đake od 1. do 4. razreda su besplatni i u Albaniji. Đaci ih na kraju školske godine vraćaju.
Udžbenici su besplatni i u Bugarskoj, Francuskoj, Holandiji, Portugalu, a đaci imaju obavezu da ih vrate na kraju godine.
U Austriji đaci sve udžbenike dobijaju besplatno i nisu obavezni da ih vrate na kraju školske godine. Slično je u Mađarskoj i Španiji.
Izvor: RTS/Nova
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Po oceni lingvista, sve izabrane reči oslikavaju društvo u kojem živimo, pa je zato nakon nadstrešnice, na drugom mestu reč „litijum“
Na Trgu Republike upaljene sveće u znak solidarnosti sa tugom Zagrepčana zbog nesreće u osnovnoj školi koja se desila u petak
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
U petak, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će se za subvencije za besplatan javni gradski prevoz iz budžeta Grada izdvajati par desetina miliona evra više nego do sada. Dok, sa druge strane stručnjaci tvrde da je budžet prazan, a odluka o besplatnom prevozu pogubna
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve