Kako bi sačuvali Stari savski most, aktivisti će dežurati na njemu, poručili su večeras na protestu protiv rušenja Starog savskog mosta. Pripremni radovi za demontažu počinju u subotu
Građani i aktivisti okupili su se u večeras u četvrtak u Beogradu ispred stare Glavne autobuske stanice u znak protesta protiv uklanjanja Starog savskog mosta. Protest je završen šetnjom do Starog savskog mosta kako bi ga osvetlili baterijskim lampama i telefonima.
Zbog protesta most je bio zatvoren na jedan i po sat.
Pripremni radovi na demontaži Starog savskog mosta počinju od subote, 2. novembra, kada će biti obustavljen saobraćaj na mostu, najavljeno je danas iz Gradske uprave Beograda.
Tada će početi isključenje i uklanjanje instalacija, nakon čega sledi skidanje šina i kolovoza, te na kraju rasklapanje i sklanjanje noseće i glavne konstrukcije, preneo je Beoinfo.
Aktivisti su najavili da će svojim neprestanim prisustvom na mostu pokušati da ga odbrane od rušenja. „Ja sam Zarić“, „Mostovi se ne ruše, mostovi se grade“, „Gradite prvo saobraćajnicu u Zemunu“, „Realizuje urbanistički plan“, samo su neki od transparenata okupljenih građana.
Nakon govora, građani su se uputili u šetnju ka Starom savskom mostu.
Okupljenima se na početku protesta obratio Đorđe Miketić iz Združenih inicijativa i pokreta uzviknuvši „Rušimo Šapića“.
„Izvinjavamo se ljudima što smo malo blokirali saobraćaj, a izvinjavamo se i ljudima koji žive u Beogradu na vodi što im tandrču neki tramvaji ovde. Nemamo nikakav plan prostora za ovaj most. Sigurni smo jedino da kada se ovaj most zatvori u Beogradu, saobraćaj će kolabirati u Beogradu“, poručio je Miketić.
„Mi smo ovde zato što ne želimo da dopustimo da dane i dane provodimo u saobraćaju“, rekao je on.
„Ovo se radi zbog Beograda na vodi. Ovaj kancerogeni objekat se širi i ima svoje metastaze. Metastaziraće i na Sajam i na Sajmište, svaka slobodna parcela će imati novu metastazu“, dodao je on, a okupljeni su tada skandirali „Lopovi“.
Pisac Dejan Atanacković istakao je u svom govoru da „zdrav razum nalaže da Stari savski most ima da ostanu tu gde je i u svojoj punoj funkciji“.
„Taknete li nam most, nećete više ni nos da promolite u taj vaš zabranjeni grad. Blokiraćemo vam sve ulaze i sve izlaze i sva gradilišta Beograda na vodi, pa posle vi objašnjavajte vašim prijateljima iz Emirata zašto ne prolaze bageri“, rekao je Atanacković.
On je istakao i da je borba za most „politička borba“, te je pozvao celu opoziciju da se udruži u ovoj borbi i da stane uz građane.
Preko Savskog mosta, prema podacima inicijative „Most ostaje“, dnevno prođe preko 20 hiljada ljudi, kao i tramvajske linije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Nakon dva požara (podmetnuta?), gradska vila u Krunskoj 66 na Vračaru je, naravno, nebezbedna. Aktivisti koji se bore za očuvanje arhitektonskih vrednosti ovog dela Beograda traže da joj se sačuva fasada a time i karakter ambijentalne celine
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!