
Studentska pobuna
Kako je izgledao protest na Dan studenata?
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Beograd nabavlja 100 novih tramvaja, a na osnovu privatnih dogovora sa rumunskom fabrikom „Astra”, tvrdi CLS. Zbog čega nam tramvaji dolaze iz Rumunije, ako u Kragujevcu postoji svetski priznata marka tramvaja Simens
Centar za lokalnu samoupravu (CLS) saopštio je da je beogradska vlast stupila u kontakt sa rumunskom fabrikom „Astra” u vezi sa najavljenom kupovinom sto novih tramvaja, a tim povodom ponovio je stav da je od ključne važnosti da taj posao bude dodeljen na otvorenom i transparentnom javnom nadmetanju, a ne putem direktnih pregovora.
Prema navodima CLS-a, procenjena vrednost za ovu nabavku je 25 milijardi dinara, a rok za podnošenje ponuda je pomeren za 5. maj.
Reč je o takozvanim kratkim tramvajima, a finansiranje je planirano iz kredita, a ne putem lizinga – kako je predviđeno za nabavku 300 novih autobusa, naveo je CLS u saopštenju.
Centar je naglasio da se zalaže da Beograd dobije neke od premijum marki tramvaja, jer se radi o ključnoj nabavci za Gradsko saobraćajno preduzeće i investiciji koja će odrediti kvalitet javnog prevoza u decenijama koje dolaze. Kako je podsetio CLS, u Kragujevcu postoji svetski priznata marka tramvaja Simens, a i Sarajevo je kupilo tramvaje premijum marke Stadler, kroz kredit Evropske banke za obnovu i razvoj.
Privatni dilovi sa rumunskom firmom
Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu kaže za „Vreme” da je suština u tome kako gradske vlasti nisu trebale da sklapaju bilo kakve privatne dilove sa fabrikama, već da dozvole da se fabrike slobodno nadmeću na tenderu.
„Prema našim izvorima, postoji pokušaj direktnog dogovaranja sa fabrikom Astra iz Arada. To nije premijum marka. Zašto se ne dozvoli mogućnost da Simens iz Kragujevca dobije posao u Beogradu? Kako je jedno Sarajevo kupilo 25 tramvaja Stadler, a mi kupujemo tursku Bozankaju i pregovaramo sa Rumunima?”, kaže Jovanović.
Tramvaji su, kako objašnjava Jovanović, „skupa i sofisticirana prevozna sredstva” koja traju i po nekoliko decenija, pa nabavka tramvaja utiče na celokupni kvalitet javnog prevoza u velikoj meri.
Isti tramvaji jeftiniji u Temišvaru
Tramvaji turske kompanije Bozankaja će, kako tvrdi, koštati Beograd 3,23 miliona evra po komadu, dok su u Temišvaru koštali 1,94 miliona.
„Turski tramvaji Bozankaja se koriste samo u dva evropska grada, oba u Rumuniji, a isporuka 17 komada ove godine u Temišvaru će koštati ovaj grad 33 miliona evra. Pritom, tramvaji za Temišvar imaju pogon i bateriju sa autonomijom do 70 kilometara, a predviđen je kapacitet od čak 251 putnika”, objašnjava Jovanović.
Turski autobusi skuplji od italijanskih
Paralelno sa nabavkom novih tramvaja, odvija se i nabavka autobusa. Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd donelo je odluku o kupovini 150 turskih autobusa na gas, od kojih je 100 zglobnih marke BMC, koji će biti za po 100.000 evra skuplji nego italijanski autobusi koje je nabavila Atina.
„Prvi problem je što su ove dve turske fabrike bili jedini ponuđači na tenderu, BMC za zglobne, a Otokar za solo autobuse, a pritom ponuđena cena je za 31 milion dinara viša od vrednosti tendera koju je odredio GSP“, rekao je Jovanović.
On je naveo i da je cena autobusa „neverovatno visoka“, odnosno 480.000 evra za jedan zglobni BMC autobus, bez poreza, navodeći kao primer za poređenje to što je grčki glavni grad Atina ove godine kupila 100 Iveco zglobnih gasnih autobusa po ceni od 385.000 evra za jedan autobus.
„Treći problem je što se gasni BMC autobusi nisu dobro pokazali, prema navodima sindikata, pa nije logično dugoročno se oslanjati samo na ovu opciju“, zaključio je Jovanović.
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Konkretizaciju petog zahteva objavili su studenti u blokadi. Oni traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana
Nastavnik iz Svrljiga koji je u januaru jedini u svojoj školi obustavio nastavu, nedavno je dao otkaz. Pritisci na prosvetne radnike sve su intenzivniji, a dolaze sa više strana - od vlasti, školske uprave, pa i roditelja
Dan studenata simbolično je obeležio i video studenata Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi. On počinje replikom iz intervjua na TV Prva – „Ličnost godine su studenti“. Upravo ovo priznanje dodelila im je redakcija nedeljnika „Vreme“ na kraju 2024. godine
Među najvećim problemima tržišta rada u Srbiji su neformalni rad i slaba inspekcijska kontrola, saopštila je Inicijativa A 11. Oni godinama zagovaraju izmene regulativa koje se odnose na celokupna radna prava
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve