Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da svi fakulteti i više škole nastavljaju sa radom i organizacijom nastave, ali da je potrebno da budu prekinute blokade zgrada fakulteta, jer je to „nezakonito stanje, bez obzira da li to nekom izgleda legitimno“.
Istovremeno, studenti insistiraju na raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i pokušavaju da blokiraju ispitnei rok na nekim fakultetima u Novom Sadu, dok su mnogi fakulteti u Beogradu odložili ispitne tokove za kraj avgusta i septembar.
„Svaka ustanova ima svoju dinamiku rada. Oni koji su ranije počeli, nastavu su uglavnom već nadoknadili. Postoje i oni fakulteti koji su završili sa kompletnom nastavom i organizuju ispite, poput Univerziteta u Prišitini sa sedištem u Kosovskoj Mitorvici ili Državnog univerziteta u Novom Pazaru, kao i nekih fakulteta na univerzitetima u Nišu i Kragujevcu. Stvari se polako vraćaju u normalu, sve je više studenata koji posećuju predavanja“, rekao je Stanković za RTS..
Ipak, istakao je da ostaje problem blokiranja zgrada visokoškolskih ustanova.
„To je vrsta moralnog duga uprava fakulteta i rektora svih univerziteta u Beogradu, da pronađu neku vrstu održivog i kredibilnog dogovora sa studentima koji blokiraju, kako bi odblokirali zgrade. Postoje oni fakulteti koji izvode teorijsku nastavu pa je olakšan onlajn model. Postoje i oni koji kombinuju teorijsku i praktičnu nastavu, koja podrazumeva odlazak u laboratorije, kao što je slučaj sa medicinskim i tehničkim fakultetima. Zbog svega toga, potrebno je da se prekine sa blokadama zgrada fakulteta. To je nezakonito stanje, bez obzira da li to nekom izgleda legitimno“, rekao je Stanković.
Stanković: Na fakultetima ne sme biti politike
On je istakao da se prostorije fakulteta prema Zakonu o visokom obrazovanju primarno vezuju za nastavu, vežbe, konsultacije i ispite.
„Sve drugo može da se organizuje uz dogovor sa dekanom, ali nijedno delovanje ne sme biti političko, a blokade su izraz političkog delovanja i urušavanja institucija od strane jednog dela studenata, sprečavajući druge studente, ali i nastavnike, da obavljaju svoju osnovnu delatnost na fakultetu“, ocenio je Stanković.
U isto vreme, deo studenata ne odustaje od blokada i pored pokušaja uprava tih ustanova da prekinu te blokade.
Tako je predsednica Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd Ana Savić sa još nekoliko profesora ušla jutros u prostorije ove škole i izbacila studente u blokadi koji su u tom momentu spavali. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Pored toga, studenti novosadskog Pravnog fakulteta pokušali su da onemoguće održavanje ispitnog roka tog fakulteta na Novosadskom sajmu, ali su ih u tome sprečili kordoni policije opremljeni za razbijanej demonstracija.
Studenti u blokadi zatražili su 5. maja raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora jer „vlast ne pokazuje ni najmanju inicijativu“ da ispuni njihove zahteve.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio im je da „neće dugo čekati“, ali je kasnije rekao da će izbori biti raspisani tek krajem 2026. ili početkom 2027. godine.