
Beograd
Trg republike: Ni kocka na kocki nije ostala
Počela je „nova faza“ rekonstrukcije Trga republike u Beogradu. Kocke su preasfaltirane, ugovora nema, a ni saobraćaja na ovoj deonici. Šta se dešava s radovima u centru glavnog grada Srbije
Nema dovoljno ginekologa u Srbiji, iako je u neslavnom vrhu po oboljevanju od raka grlića materice
Na osnovu istraživanja FemPlatz-a iz 2023. godine, u Srbiji je aktivno svega 509 ginekologa, što znači da jedan lekar brine o oko 6.000 žena u proseku, na 3.423.627 žena.
View this post on Instagram
Kosana Beker, izvršna direktorka FemPlatz-a, objasnila je za Tampon zonu kroz primer, u kakvom su položaju žene u Srbiji, kada je u pitanju ginekološka zaštita.
„Prema podacima za april ove godine, u Srbiji postoji tek 17,8 ginekologa na 100 hiljada žena starijih od 15 godina. Kada uporedimo, imamo jednog pedijatra na hiljadu stanovnika, dok za odraslo stanovništvo postoji 70 lekara na 100 hiljada ljudi”, istakla je ona.
Žene koje žive u selu imaju dodatno otežan pristup specijalističkim uslugama, jer se one u selima ne pružaju.
Mnoge žene iz sela oko Zaječara putuju i do 30 kilometara do pregleda, jer u 36 seoskih ambulanti nema nijednog ginekologa, dok u Domu zdravlja radi samo jedan lekar.
Pre pandemije, lekari su obilazili sela i omogućavali preventivne preglede, ali ta praksa sada je prestala.
Kako Beker objašnjava, ženama iz sela je potreban novac za prevoz, a prevoza u većem broju slučajeva nema, jer je povezan sa đacima koji idu u školu.
„Tu je veoma otežan pristup ginekolozima i mora prvo da se reši broj ginekologa, a onda i pristupačnost tim uslugama za žene koje imaju određene prepreke.“
Zdravstveni sistem pod pritiskom
Autorke Tampon zone, oslanjajući se na izveštaj FemPlatz-a, postavlju pitanje: Ako jedan ginekolog brine o 5.619 žena, a ima 241 radni dan godišnje, koliko pregleda zapravo može kvalitetno da obavi?
Ukoliko svakom pregledu posveti 15 minuta, lekar bi mogao da pregleda čak 23 pacijentkinje dnevno, tokom osmočasovnog radnog dana, bez pauze.
Zaključak Tampon zone jeste da takav pristup ne može obezbediti ni minimum zdravstvene sigurnosti.
Počela je „nova faza“ rekonstrukcije Trga republike u Beogradu. Kocke su preasfaltirane, ugovora nema, a ni saobraćaja na ovoj deonici. Šta se dešava s radovima u centru glavnog grada Srbije
Iako plan za uređenje Beogradskog sajma nije usvojen, rušenje ovog simbola prestonice je počelo. Prema pisanju medija, smenjena je i generalna direktorka, navodi se da je novi direktor doskorašnji šef voznog parka Pošte, a predsednik Skupštine - vlasnik STR iz Zemuna
Posle pojave bakterije legionele u vodi u Institutu za majku i dete u Beogradu, voda nije za piće, a građani je doniraju
U Srbiji se lako gine na drumovima, a deca su posebno ugrožena. Da li bi trebalo na dugu robiju slati vozače koji nisu imali nameru da ubiju, ali su bili toliko bahati za volanom da su rizikovali ljudske živote
Na visinama Suve planine boravi oko 1.000 krava i 300 konja, ali vode nema. Pokret PODES upozorava da nadležni nisu preduzeli ništa uprkos očekivanim problemima i traži hitno snabdevanje i sistemsku brigu o ljudima koji žive od stočarstva
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve