
Požari
Novi požari u Topličkom kraju
Prošlo je samo nedelju dana od kako je Toplički kraj goreo, u danu kada je u Srbiji zabeleženo više od 600 požara
Građani Kostolca bune se jer se nikako ne saniraju odlagališta pepela koja ceo gradić doslovno zavijaju u crno
Ovog ponedeljka (14. jul) od 19 h nezadovoljni građani Kostolca okupili su se opet na protestu protiv – pepela. To jest, razvejavanja pepela sa okolnih odlagališta.
U Kostolcu i okolnim selima dobro znaju te slike – kad dune košava, pepeo se uskovitla. Liči na peščanu oluju, samo crnu. Posle toga sve je prljavo, ulice, fasade, prozori. A disanje napolju nije preporučljivo.
Gradić nadomak Požarevca, ceo u senci divovske elektrane i okolnih kopova uglja, nedavno je dobio i veliku solarnu elektranu Petka, na površini od oko 15 hektara.
No, kako kažu nezadovoljni građani, nije prethodno rešeno odlagalište pepela u Ćirikovcu. Svaki jači vetar zato nanosi pepeo na Kostolac.
„Svi trpimo, udišemo pepeo koji se razvejava, dok nas godinama lažu da će rešiti taj veliki ekološki problem. Koliko ćemo da čekamo i trpimo? Sa svakim vetrom, sve je pod pepelom, mi smo pod pepelom“, rekao je lokalni političar Arsenije Savić okupljenima u subotu (12. jul) kada je već održan jedan protest, prenosi Reč naroda.
Prodaja pepela kao rešenje
U maju je preneta vest da Elektroprivreda Srbije preduzima „hitne mere“ za sprečavanje razvejavanja pepela sa druge deponije, Staro kostolačko ostrvo.
Najavljeno je da će deo deponije biti zasut zemljom. Ovo pepelište od 246 hektara bi sasvim trebalo da se zatvori naredne godine, a onda će, možda, i nad njim nići solarna elektrana.
EPS inače povremeno prodaje velike količine pepela koji se može iskoristiti u građevinske svrhe.
Ali, najveći deo završava na odlagalištima, tek tako, nasut.
Prošlo je samo nedelju dana od kako je Toplički kraj goreo, u danu kada je u Srbiji zabeleženo više od 600 požara
Opština Stari grad dobija nova pravila parkiranja. Cene parkiranja ostaju iste, pa 30 minuta maksimalno dozvoljenog parkiranja u ljubičastoj zoni košta 120 dinara, sat parkiranja u crvenoj zoni je 80, a u beloj 65 dinara, uz mogućnost produžetka vremena parkiranja
Postoji mogućnost integracije nuklearne energije u postojeći prenosni sistem Srbije, ali ne u bliskoj budućnosti, već za 15 do 20 godina, kaže ministarka Dubravka Đedović Handanović
U većem delu Srbije očekuje se pretežno sunčano i toplo vreme, uz temperature koje će se penjati i do 36 stepeni. U brdsko-planinskim krajevima biće nešto više oblaka u popodnevnim satima
Izgradnja malih hidroelektrane (MHE) u Srbiji je tema koja dugo izaziva podele. Ekološki aktivisti godinama upozoravaju na njihovu štetnost na životu sredinu, reke na kojima su izgrađene MHE su isušene, ribe su uginule i nestale, polja u okolini su prestala da budu plodna kao nekada, a u međuvremenu je otkriveno da su ljudi bliski vlasti ozbiljno uključeni u poslove izgradnje koji donose milionske profite
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve