„Nijedna diploma nije vredna ako se stiče ćutanjem pred nepravdom“, rečeno je na protestu studenata isped Ekonomskog fakulteta u Beogradu
Studenti su u ponedeljak protestovali ispred Ekonomskog fakulteta zbog protivljenja odluci da se počne sa nastavom na daljinu.
Student Đorđe Nikitović istakao je da su studenti na plenumu izglasali apsolutno protivljenje odluci o onlajn nastavi i da ne prekidaju blokadu, te da neće posustati.
“Pozivamo na individualni bojkot onlajn nastave“, rekao je Nikitović i pozvao Naučno-nastavno veće da preispita odluku, kao i na otvoren dijalog.
On je rekao da bez međusobne podrške profesora i studenata fakultet postaje zgrada sa rasporedom časova i da su studenti razočarani, ne u znanje i stručnost profesora, već u njihovu tišinu, jer kada studenti kažu „ovo nije u redu“, očekuju da profesori stanu uz njih.
„Nijedna diploma nije vredna ako se stiče ćutanjem pred nepravdom“, rekao je Nikitović i dodao da razumeju profesore i da zato ne dozvoljavaju da ih ova situacija podeli, već žele da iz nje izađu kao primer zajedništva.
Studentkinja Ivana Čepić govorila je o uredbi koju je donela prethodna vlada dok je bila u tehničkom mandatu, kojom je 20 sati nastave i 20 sati naučnog rada pretočeno u 35 sati nastave i pet sati naučnog rada, što prema njenim rečim predstavlja „jasan vid represije prema Univerzitetu“.
Ona je ukazalа da je Vlada Srbije 8. maja donela zaključak kojim se Ministarstvu prosvete dozvoljava da formira radnu grupu koja će se baviti novim nacrtom zakona o visokom obrazovanju i dodala da mnogi naslućuju da je svrha tog zakona da zada poslednji udarac autonomiji univerziteta.
„Postoji opravdani strah da će novi nacrt zakona biti samo kazna za nas, što smo pokazivali smelost i ukazali na sve nepravde i nezakonitosti u ovom društvu“, rekla je Čepić i dodala da postoji strah da univerzitet koji znaju više neće postojati.
Rastu pritisci na studente
Student Maksim Maksimović istakao je da ne žele da zaustave rad fakulteta, već smatraju da fakultet ne može da funkcioniše normalno ako se glas studenata ignoriše.
On je rekao da podrška studentskim protestima raste, ali istovremeno rastu i pritisci na studente, dekane i rektore.
Studentkinja Iva Kričak ukazala je da deo medija sprovodi kampanju zastrašivanja, a da većina medija ne izveštava transparentno i objektivno i ne obaveštava građane o onomje što se trnutno dešava.
Na skupu je održano i 16 minuta tišine za poginule u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon što je u Banskom Grabovcu pozvao na političku i društvenu osudu ustaštva, Boris Milošević primio je pismo puno uvreda, pretnji i ustaške simbolike, koje je prijavio policiji
Novinar i snimatelj televizije Insajder gađani su jajima tokom snimanja priloga u blizini šatorskog naselja u Pionirskom parku. Iako nisu pogođeni, napad ukazuje na sve veću netrpeljivost prema medijima u javnom prostoru Beograda
Sveti Stefan, simbol crnogorskog turizma, zatvoren je za posetioce i na 65. godišnjicu postojanja, dok turistički radnici upozoravaju da je sezona slaba, uprkos zvaničnim podacima o velikom broju turista
Srbija vapi za radnom snagom. Razlog tome je starenje populacije i odlazak mladih Srba negde gde će im život biti bolji. Šansu za sebe vide mladi ljudi iz Gane. Tamo je još gore nego u Srbiji
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!