Desetak dana pošto su studenti u blokadi tražili raspisivanje vanrednih izbora još nema naznaka ko bi tačno mogao biti na njihovoj listi.
Oni su ranije najavili da sami studenti ne bi bili na listi, već bi kandidovali ljude od ugleda i opšteg poverenja.
Iako se u čaršiji šuškalo da studenti ciljaju prošli četvrtak (15. maj) kao „veliki dan“ – jer su se nadali izborima 29. juna – od toga nije bilo ništa.
Doduše, ni od brzih izbora po svemu sudeći neće biti ništa jer je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da se oni mogu očekivati za nekih godinu i po dana.
„Zašto bismo izlazili sada sa listom?“
U studentskim krugovima se sada čuje da oni još neće kovati svoju listu sa 250 imena dok izbori ne budu na vidiku.
Anđela Šapić, studentkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu, rekla je da se odustalo od brzog objavljivanja ko bi bio na listi.
„O tome ćemo pričati tek nakon raspisivanja izbora“, rekla je ona za Dojče vele.
„Sve ostalo su nezvanične informacije i ne želimo da pričamo o tome dok se ne raspišu parlamentarni izbori, jer zašto bismo mi izlazili sa listom ako za njom nema potrebe“, navodi ona.
Nešto slično je nedavno rekao i Petar Živković, student Pravnog fakulteta u Beogradu. Za N1 je naveo da su studenti „u procesu kreiranja svoje izborne liste“, ali su za sada stava „da sa imenima kandidata neće izlaziti pre raspisivanja izbora“.
Opozicija sa strane?
„Vreme“ je ranije pričalo sa tridesetak univerzitetskih profesora koji podržavaju studentske proteste i pitalo ih da li bi bili na studentskoj listi.
Odgovori su bili i ovakvi i onakvi, ali još nijedan od njih nije zvanično dobio ponudu studenata. Nejasno je i da li bi na toj listi bilo mesta za predstavnike opozicije, od kojih neki zdušno podržavaju potencijalnu studentsku listu.
Politikolog Dejan Bursać rekao je ranije za „Vreme“ da mu se čini da će studenti insistirati na nestranačkim kandidatima za poslanike, a da će od opozicije tražiti da im bude samo podrška, bez guranja u prvi plan.
„Na osnovu stavova velikog broja glasača, verujem da bi to moglo dugoročno da bude dobro i za opoziciju, odnosno – da se veliki društveni pokret izbori sa SNS-om. U slučaju da uspe da ga pobedi i demokratizuje zemlju, opozicione političke stranke uspeće da ostvare sopstvene interese i profitiraju u budućnosti“, rekao je Bursać.
On veruje, i nije jedini, da će ko god da bude na studentskoj listi, ta lista biti prvi ozbiljni takmac za SNS posle trinaest godina.