Za 101 godinu koliko postoji, Beogradska Filharmonija nije uspela da dobije svoju zgradu, bez obzira na renome u svetu i zasluge u zemlji.
Kad je 2010. godine njen legendarni direktor Ivan Tasovac pokrenuo inicijativu za izgradnju Filharmonije, delovalo je da će se to i desiti.
Osnovana nada u tom pravcu sledeći put se pojavila tek 2021. godine kad je organizovan međunarodni arhitektonski konkurs za novu zgradu na kome je izabran rad britanske arhitektice Amande Levit, a Ana Brnabić o novoj Filharmoniji govorila kao o projektu godine.
A onda je došao Vučić
A onda je januara prošle godine predsednik Aleksandar Vučić predstavio narodu Ekspo 2027 i Skok u budućnost, ali bez zgrade Beogradske filharmonije. U tom Skoku je bilo raznih muzeja i kulturnih ustanova, ali ne i zgrade Filharmonije.
Zato je počelo da se govori da od toga neće biti ništa. Dolazio je maestro Zubin Mehta, moguće najveći prijatelj Filharmonije, razgovarao sa ministrom kulture Nikolom Selakovićem, ali se ništa nije pomerilo.
Zatim je zvanično javljeno da je Sekretarijat za urbanizam Grada Beograda 25. aprila 2023. godine izdao lokacijske uslove za izgradnju nove zgrade u novobeogradskom bloku 13, između Palate „Srbije“ i TC Ušće, na temeljima nikada izgrađenog Muzeja revolucije, što je ulilo novu nadu.
Lokacijski uslovi traju dve godine. Ako se do tad ne podnese zahtev za građevinsku dozvolu, neophodno je da se opet traže, odnosno da se cela stvar prolongira za još dve godine.
Ministarstvo za javna ulaganja koje podnosi zahtev za građevinsku dozvolu, na pitanja medija kad će i da li će to učiniti, odgovaralo je – do kraja godine.
Moglo je i gore
Kad su 9. februara 2024. godine Filharmoničari počeli koncert čitanjem pisma publici u kome su opisali u kojim uslovima žive i rade, naveli su da nemaju adekvatan prostor. Nakon toga se više puta javno govorilo i pisalo da rok za podnošenje zahteva za građevinsku dozvolu curi i ističe.
Ovog 24. aprila kasno uveče, dan pre isteka roka, Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za izdavanje građevinske dozvole.
I to je, u prvom momentu, bila dobra vest, zato što je moglo da bude i gore, moglo je da se cela priča o novoj zgradi vrati na početak i da se izgube dve godine. Nakon ove promene, početak gradnje trebalo bi očekivati tokom naredne tri godine – tako kažu propisi.
Međutim, Filharmoničari mu se ne nadaju, jer ovog marta u Ministarstvu kulture im je rečeno da novca za novu zgradu nema.
Naime, realizacija projekta Amande Levit procenjena je na 120 miliona evra. Smatra se da je ta procena troškova u međuvremenu udvostručena. Za tri godine, do kraja roka za početak gradnje, sigurno neće biti manja. Pogotovo kad se ima na umu Ekspo, rastući Beograd na vodi i ostali državni ljubimci.
I zato, pitanje koje Filharmoničari ne izgovaraju glasno – da li je građevinska dozvola bilo kakva garancija da će dobiti novu zgradu, zvuči opravdano.