
NBA
Kako je Pop postao legenda
Grega Popoviča je od aut-linije košarkaškog terena odvojio tek šlog. Ali, još ga nije odvojio od košarke. Verovatno ni od vina. A pogotovo ne od legende o jednom od najvećih trenera ikada
Sovjetska sonda teška pola tone srušila se u Indijski okean, saopštila je ruska svemirska agencija. Sovjeti su ovu letelicu lansirali u svemir još 1972. godine, ali zbog kvara nije napustila Zemljinu orbitu
Sovjetska automatska stanica Kosmos-482, koja je bila u Zemljinoj orbiti od 1972. godine, ušla je u guste slojeve atmosfere i pala u Indijski okean, saopštila je ruska svemirska agencija Roskosmos.
„Prema proračunima stručnjaka iz JSC CNIIMass (deo Roskosmosa), stanica je ušla u guste slojeve atmosfere u 9.24 sati po moskovskom vremenu, 560 kilometara zapadno od Srednjeg Andamanskog ostrva, i pala je u Indijski okean zapadno od Džakarte“, navodi se u saopštenju, prenosi Interfaks.
Roskosmos navodi da je spuštanje stanice kontrolisao Automatizovani sistem upozoravanja na opasne situacije u bliskom svemiru.
Pala posle pola veka
Sovjeti su lansirali Kosmos 482 1972. godine, nameravajući da ga pošalju na Veneru kako bi se pridružio drugim letelicama u programu Venera.
Međutim, zbog kvara rakete, ta letelica je ostala zaglavljena u orbiti oko Zemlje. Gravitacija ju je stalno vukla i očekivalo se da će konačno izazvati njen kraj.
Sfernog oblika, letelica – prečnika jedan metar i mase više od 495 kilograma – poslednji je deo Kosmosa 482 koji je pao s neba. Svi ostali delovi su se srušili u roku od jedne decenije.
Svaki ostatak letelice, prema sporazumu Ujedinjenih nacija, pripada Rusiji.
Natprosečno izdržljiva
Pošto je napravljena da sleti na najtopliju planetu Sunčevog sistema, letelica je prekrivena titanijumom, zbog čega su stručnjaci očekivali da preživi svoj vatreni, nekontrolisani pad kroz Zemljinu atmosferu.
Marek Zibart, profesor svemirske geodezije na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je da je situacija neobična, kao i da sateliti koji izlaze iz orbite obično sagorevaju u atmosferi Zemlje zbog otpora vazduha.
Međutim, to nije slučaj sa Kosmosom 482 – letelicom koja je dizajnirana da izdrži ekstremne uslove na Veneri, poput kisele atmosfere i visokih temperatura.
„Sve što pokušamo da pošaljemo na Veneru mora da bude oklopljeno“, kaže Zibart za „Gardijan“.
„Pošto je ova stvar teška oko 500 kilograma, a prečnika je svega oko metar, verovatno će preživeti“, dodao je.
Izvori: Gardijan/AP
Grega Popoviča je od aut-linije košarkaškog terena odvojio tek šlog. Ali, još ga nije odvojio od košarke. Verovatno ni od vina. A pogotovo ne od legende o jednom od najvećih trenera ikada
Kad se u kuću Stojana Simića uselio Aleksandar Karađorđević, dvorište te kuće je pretvoreno u dvorsku baštu. O lepim satima koje je provodio u njoj pisao je kralj Petar. Pedesetih godina prošlog veka pretvorena je u Pionirski park, a ovog aprila u “Ćacilend”
Da je Skelane, selo od 800 duša, u rimsko doba bilo sedište gradske uprave, govore čudesni podni mozaici i niz drugih vrednosti. Očekuje se da će tek naredna istraživanja otkriti pravi značaj ovog područja
Slavni arhitekta Frenk Geri (96) i dalje čeka otvaranje svog remek-dela, muzeja Gugenhajm Abu Dabi, koje je sada pomereno na 2026. Dok ga ne dočeka, ako ste u glavnom gradu UAE, možete da posetite dve druge impresivne građevine – Veliku džamiju šeika Zajeda i Luvr Abu Dabi
Koji su dometi veštačke inteligencije u medicini - za sada?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve