Deo zemljanog nasipa na novom mostu kod sela Tribrode i Braničevo u blizini Golupca urušio se i pao u Reku Pek posle kiše koja je padala nekoliko dana i koja nije izazvala ni izlivanje reke, ni plavljenja
Posle višednevnih slabih kiša, deo zemljanog nasipa na novootvorenom mostu na delu Dunavske magistrale kod Golupca, urušio se i pao u reku Pek.
Deo mosta je zatvoren za saobraćaj, obezbeđuje ga policija, a građevinske ekipe izvode radove na sanaciji.
U pitanju je most na putu od Velikog Gradišta do Golupca, na delu Dunavske magistrale, svečano otvorene pre samo pet nedelja, 23. februara ove godine.
Na istoj saobraćajnici nedavno je ispucao i asfalt, objavila je na društvenoj mreži Iks (X) Stranka slobode i pravde.
Kako je pojasnio Miloš Ivanović iz SSP Veliko Gradište, asfalt na ovoj saobraćajnici debeo je tri centimetra, a 68 kilometara ovog puta plaćeno je 526 miliona evra.
Pre tri dana svukao se asfalt na brzoj saobraćajnici koju je pre 39 dana otvorio Vučić, noćas je popustio most na istoj saobraćajnici.
Inače asfalt na saobraćajnici je debljine TRI CENTIMETRA, a 68km brze saobraćajnice kumovima iz SNSa platili smo tačno 526.000.000 evra! pic.twitter.com/CwgKOWqjWA
Posao na izgradnji mosta nije bio obavljen do kraja, a zemlja koja je korišćena za nasip nije bila dovoljno sabijena, upozoravaju stručnjaci za Insajder.
„Ta kosina nije obezbeđena na adekvatan način, ali ne samo što nije obezbeđena na adekvatan način, nego je jasno po slikama koje smo videli da je neadekvatno sabijen materijal, da je bio bolje sabijen ne bi došlo do njegovog ovakvog spiranja. Moram da naglasim da su kiše koje su bile ovih dana, bile izuzetno male, negde reda veličina tridesetak milimetara po metru kvadratnom, što su izuzetno male kiše, nije to nikakva ozbiljna kiša. Postavlja se pitanje šta bi bilo da su bile mnogo veće kiše“, kaže za Insajder hidrogeolog Vladislav Marinković.
Most otvoren pre završetka izgradnje?
Struktura nasipa ukazuje i na to da je most otvoren za saobraćaj pre nego što je u potpunosti završena njegova izgradnja, kaže za Insajder Jovan Despotović, profesor hidrologije i hidrotehnike Građevinskog fakulteta u penziji.
„Ovaj navoz, nasip koji je u prilaznoj saobraćajnici na mostu, nije obložen kamenom, ili betonom, već je ostavljena zemlja koja je nekonzistentna. To što sam rekao da nije završen, to znači da je taj nasip pod rizikom od velikih voda, kao što su naišle rekom Pek. On mora da se zaštiti upravo od reke Pek jednim stabilnijim površinskim slojem i on štiti ovu zemlju koju mi sad vidimo. Ta zemlja nije završni sloj, ona nije zaključni sloj konstrukcije“, kaže profesor Despotović za Insajder.
Most u takvom stanju nije smeo da bude pušten u saobraćaj, veća kiša, ili veće plavljenje Peka mogli su da dovedu do nagibanja spoja mosta sa putem.
Ugovor nije javno dostupan
Komercijalni ugovor za izgradnju nedavno otvorene deonice nije javno dostupan, pa nije poznato da li je pored investitorskog, izvođačkog i projektantskog nadzora nad izvođenjem radova bio angažovan i nezavistan, odnosno eksterni nadzor, niti koja ga je kompanija vršila. U svim fazama izgradnje, nadzor je bio u obavezi da uoči sve propuste.
Most se nalazi na deonici Požarevac – Veliko Gradište – Golubac, dugoj 68 kilometara. Deonica je 23. februara svečano otvorena u prisustvu predsednika Srbije, Aleksandra Vučića.
Projekat za građevinsku dozvolu za most je radio AG Institut. Država je finansijer, a „Koridori Srbije” investitor projekta. Glavni izvođač je srpski ogranak kineske kompanije Shandong Hi-Speed grupacije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Ministarstvo finansija Republike Srbije oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo Beograd 2027 odnosi na sve projekte iz programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao što su to netačno objavili predstavnici pojedinih političkih stranaka i udruženja građana
Driven pragovi postavljeni na tramvajskim šinama na Mostu na Adi moraju da se menjaju, a kako navode iz Gradskog saobraćajnog preduzeća, tokom radova neće biti obustave saobraćaja
Da se danas održavaju parlamentarni izbori, listu koju podržavaju studenti izabralo bi 54,8 odsto građana, dok bi lista na čelu sa Aleksandrom Vučićem osvojila 42,1 odsto, pokazuje istraživanje agencije „Sprint Insight“
U jeku političke krize, poslanik SNS-a Vladimir Đukanović optužuje ljude iz samog državnog aparata za pokušaj revolucije, označavajući ih kao deo „duboke države”. Da li je došlo vreme da oni koji su oteli vlast sada govore o tome da im je neko otima?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!