„Srbija je prva zemlja u Evropi po broju slučajeva masovnih ubistava i broju žrtava u tim masovnim ubistvima počinjenim u poslednjih deset godina, u odnosu na broj stanovnika“, podaci su iz studije Militarizacija detinjstva i oružano nasilje adolescenata.
Tvorac ove studije, međunarodni stručnjak za prevenciju i rešavanje konflikata Aleksandar Vajzner u velikom intervjuu za „Vreme“ objašnjava kako je srpsko društvo došlo do stadijuma u kom je nasilje gotovo normalizovano, ali predlaže i potencijalna rešenja.
U tom smislu, nenasilni studentski pokret mogao bi da donese promene.
„Kao takav, mogao bi u 2025. godini, prvi put u istoriji Srbije, obezbediti da se teška kriza institucija reši i temeljne društvene i političke promene izvedu podizanjem Ustava umesto oružja“, kaže Vajzner za „Vreme“.
Državna politika militarizacije
Ko je kriv za pojačano nasilje u društvu? Problem je, kako objašnjava naš sagovornik, što je sama državna politika postavljena tako da od dece pravi vojnike.
„Škola u poslednjoj deceniji u Srbiji funkcioniše kao ključna institucija kultivisanja militarizma“, priča Vajzner u intervjuu za novi broj „Vremena“.
Umesto da Ministarstvo prosvete samostalno kreira školski program, ono je skrajnuto u drugi plan.
„Kreatori ključnih reformi obrazovnog sistema u Srbiji poslednjih desetak godina jesu predsednik države, po profesiji pravnik, i ministri policije i vojske, politikolog i poslovni menadžer koji je diplomirao na Vojnoj akademiji Univerziteta odbrane“.
Vajzner je doktorirao 2017. godine na temu „Primarna i sekundarna prevencija oružanog nasilja adolescenata u Srbiji”. Šest godina kasnije, u OŠ „Vladislav Ribnikar“ na Vračaru desilo se upravo ono na šta je ovaj stručnjak godinama upozoravao.
„Već tada je bilo jasno da srljamo ka prvom slučaju ubistva vatrenim oružjem u školi, a o tome da smo do tada samo sticajem srećnih okolnosti izbegli prvi slučaj school shooting-a pisao sam i mnogo ranije“, kaže Vajzner.
Ceo intervju sa Aleksandrom Vajznerom čitajte u novom broju nedeljnika „Vreme“ koji stiže na kioske u četvrtak (27. februar). Ovde se možete pretplatiti na štampano ili digitalno izdanje.