Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će na narednoj sednici parlamenta, koja će najverovatnije biti održana 4. marta, poslanici prvo usvajati zakone koji će se naći na dnevnom redu, a potom konstatovati ostavku premijera Miloša Vučevića, čija Vlada je predložila te zakone.
Na pitanje Juronjuza da li je logično da se prvo konstatuje ostavka premijera, čime pada Vlada, a da se zakoni onda povuku umesto da se usvajaju, Brnabić je odgovorila da su u pitanju „izuzetno važni zakoni“ i da je „besmisleno da prvo idemo na ostavku i da onda nema ko da brani te zakone“.
„Tu je, na primer, zakon o jeftinim stambenim kreditima za mlade ljude, dakle za sve one koji su ispod 35 godina starosti, koji je važan za pronatalitetnu politiku u Srbiji, za njihovo osamostaljivanje, za jaču Srbiju. Tako da mi je potpuno logično da vlada koja je predložila taj zakon Narodnoj skupštini, prvo obrazloži taj zakon, da taj zakon ne kasni“, rekla je Brnabić, a preneo sajt Srpske napredne stranke.
Dodala je da će se tada raspravljati o predlogu izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, da će njega braniti Ministarstvo prosvete i Ministarstvo finansija, odnosno „ljudi koji su sa rektorskim kolegijumima razgovarali o tom zakonu“.
Brnabić je rekla da će pozvati na dijalog, a da će predstavnici opozicije, u slučaju da ne dozvole održavanje skupštinske sednice, sprečiti ispunjenje četvrtog zahteva studenata u blokadi (koji se tiče većih davanja za visoko obrazovanje).
Brnabić je rekla i da će se nakon konstatovanja ostavke premijera ići na formiranje nove vlade, ne na izbore, a da za sada predstavnici vladajuće većine ni na stranačkom nivou nisu razgovarali o novom mandataru.
„Svi naši fakulteti će bankrotirati“
„O tome se još nije razgovaralo. Ja se najviše bavim pitanjem usvajanja izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, zato što sam ozbiljno zabrinuta za dalje funkcionisanje naših fakulteta. Dakle, ono s čim se sada u ovom trenutku suočavamo kao zemlja, nije samo to šta će biti sa 230.000 porodica u Srbiji koje imaju studente, već takođe šta će biti sa našim fakultetima, ako nastave ovako ovim tempom ove ustavne žalbe… Svi naši fakulteti će bankrotirati. Mi ćemo izgubiti državne univerzitete. Ne prejudiciram šta će reći Ustavni sud“, navela je Brnabić.
Predsednica parlamenta je navela i da će se sastati sa stalnim izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Toninom Piculom, koji u Srbiji boravi do 26. februara, ali je dodala i da je njegova ocena, po kojoj je Srbija postigla „ograničen ili nikakav opšti napredak“ u pristupanju EU „sramota“.
„Velika sramota. Sramota za njega. A videćemo kako će reagovati Evropski parlament. Ako usvoji takve stvari, činjenično netačne stvari koje stoje u toj rezoluciji, onda će biti donekle sramota i za Evropski parlament“, navela je Brnabić.
Izvor: Beta