
Energetika
Nova ekonomija: Cena nafte pala za 25 odsto, a gorivo u Srbiji za sedam
Vlada je i donela nove cene koje važe ove nedelje, pa je litar evro dizela 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara
Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki odlučuje o zakonitosti tendera Elektrodistribucije, gde je izabrana skuplja ponuda konzorcijuma Montop HRS. Stručnjaci tvrde da su postavljeni uslovi eliminisali konkurenciju, dok drugi ponuđač najavljuje krivične prijave
U narednih mesec dana Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki odlučiće da li je zakonito sproveden tender otvoren 5. oktobra prošle godine za uslugu očitavanja brojila na kome je Elektrodistribucija od dve pristigle ponude izabrala 12 miliona evra skuplju, saznaje Demostat.
Tender je raspisan ranije nego što je planirano zbog „prevremeno utrošenih sredstava” a procenjena vrednost posla, prema računici EDS iznosila je 3,50 milijardi dinara (oko 30 miliona evra), piše Demostat.
Tenderska komisija je prednost dala konzorcijumu na čijem je čelu Agencija za privremeno zapošljavanje Montop HRS, koja je u prethodnih nekoliko godina bila jedini ponuđač a “pokrivala” je područje Vojvodine i polovine Centralne Srbije.
Stručnjaci tvrde da je u prethodnim poslovima sa Elektrodistribucijom konzorcijum upisao stanje tek oko 70 odsto brojila (standard je 99 procenta) što je Elektrodistribuciji samo zbog neostvarene naplate prouzrokovalo umanjene prihode od 50 do 60 miliona evra mesečno.
Cena koju je Montop ponudio bila je 5,37 milijardi dinara ili 45,88 miliona evra, navodi Demostat. Pojedinačno, prosečna cena po očitanom brojilu iznosila bi 95 dinara. Drugu ponudu dao je konzorcijum na čijem je čelu preduzeće Đerdap usluge, iznosila je 3,92 milijarde dinara ili 33,5 miliona evra, odnosno 69,99 dinara po mernom uređaju.
Ko je ko na tenderu
Vlasnik Montopa je Marko Bosanac, koga pokrajinski mediji označavaju kao kontroverznog biznismena i istaknutog naprednjaka, u brojnim poslovima sa državnim i javnim preduzećima, piše Demostat.
Članice konzorcijuma su firme takođe bliske Srpskoj naprednoj stranci. Tu je Agencija za privremeno zapošljavanje Laboris HRS u vlasništvu Biljane Pižurice, zatim Coopservice BMK, registrovana za usluge redovnog čišćenja zgrada, u vlasništvu italijanske Coopservice International dok je četvrta članica T&M Solutions čiji su vlasnici dve firme za usluge sistema obezbeđenja, registrovane u Dubaiju.
Ova poslednja je takođe poznata po saradnji sa državom jer je, nakon što se prevozom birača SNS-a istakla tokom decembarskih izbora 2023., dobila između ostalog, ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje koji joj je poverio uslugu pripreme bolničke hrane, a potom i 40 miliona evra vredan posao održavanje higijene nekoliko najvećih zdravstvenih ustanova u Srbiji. Konzorcijum je registrovao i dva podizvođača, Inter safe buziness i Agenciju za privremeno zapošljavanje IKP sistem.
Drugi konzorcijum predvodilo je preduzeće Đerdap usluge, ranije u sastavu EPS-a a sada već dve decenije sa gotovo 1.500 zaposlenih radi remonte i održavanje šest hidrocentrala uključujući Đerdap 1 i 2. U konzorcijumu je i Agencija za privremeno zapošljavanje Work and care koja je u prethodnoj “podeli karata” bila deo tima sa Montopom.
Đerdap usluge su se žalile na odluku tenderske komisije, ali kažu da ni jedan argument nije uvažen pa se preduzeće obratilo i Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, dok najavljuju i krivične prijave protiv pet članova tenderske komisije i direktorke Elektrodistribucije.
Jedan od spornih uslova koji je postavljen u tenderu Elektrodistribucije bio je da firma koja učestvuje mora da ima najmanje tri miliona očitanih brojila tokom tri godine koje prethode tenderu, pri čemu u jednom mesecu najmanje milion očitanih uređaja. Taj uslov mogle su da ispune samo firme koje su do raspisivanja tendera već radile na očitavanju brojila. A radio je samo Montop i “prijateljske” firme. Sve druge koje bi po kapacitetima mogle da učestvuju na tenderu, tim uslovom su eliminisane, ocenio je pre dve godine i državni revizor, ali stvari se nisu promenile.
Kompletan tekst o ovoj temi pročitajte na portalu Demostat
Vlada je i donela nove cene koje važe ove nedelje, pa je litar evro dizela 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara
Dok svetske berze divljaju pod Trampovim odlukama, kao tokom svetske ekonomske krize ili pandemije korone, privreda Srbije opet bi mogla da ispašta zbog sukoba velikih sila
Tramp je u objavi na mreži Truth Social naveo i da je „oglasio pauzu od 90 dana“ za druge zemlje, uz navode da je reč o više od 75 nacija koje su posegnule za pregovorima
Srpska naftna kompanija NIS muči se da nabavi naftu od trgovaca u inostranstvu. U Srbiji njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva jer su sankcije SAD koje čekaju na aktivaciju već uticale na poslovanje, rekli su za Rojters izvori upoznati sa situacijom
Privrednici putem tog servisa mogu da dobiju potpune, pravovremene i istinite informacije, da preuzmu dokumenta i analize o novim carinskim stopama
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve