Nezavisno udruženje novinara Srbije ocenilo je da presuda Apelacionog suda koji je odlučio je da glavni urednik nedeljnika „Vreme“ Filip Švarm i novinar Nemanja Rujević, autor teksta „Anatomija jedne disertacije“, moraju da isplate Jeleni Trivan 80.000 dinara zbog povrede ugleda i časti, predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru.
„Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da ova presuda predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru. Ovakva presuda znači da novinari više neće smeti da ukazuju na nečasne radnje visokih funkcionera zarad sticanja akademskih titula, a podsećamo da je u prošlosti bilo previše takvih slučajeva u Srbiji“, saopštava NUNS.
Dodaje se da NUNS „pruža punu podršku redakciji ‘Vremena’ i da ohrabruje novinare i novinarke da nastave da se bave ovom temom, jer je od izuzetnog javnog značaja“.
Podsetimo, u pomenutom tekstu, koji je objavljen pre pet godina, navedeno da je barem petnaest odsto svoje doktorske teze Trivan prepisala bez navođenja izvora.
Sud nije osporio navode iz teksta, piše Vreme, ali prema presudi, samo stručna lica mogu da utvrde da li je neki rad plagijat ili nije, a novinari nisu stručna lica.
Dakle, ovakve tvrdnje novinari ne smeju iznosti u javnost, kaže Sud.
Bez obzira što se golim okom može prozreti plagijat, a postoji i više softvera koji to mogu potvrditi, potrebno je da se formira stručna komisija koja će utvrditi da li se radi o plagijatu.