Studenti su u četvrtak održali protest ipred zgrade RTS-a u Takovskoj. Za vreme Dnevnika 2 pravili su buku da bi skrenuli pažnju na sramno izveštavanja Javnog servisa o blokadama više desetina fakulteta u svim univerzitetskim gradovima u Srbiji
Studenti, građani i aktivisti okupili su se u četvrtak oko 19 časova ispred Radio-televizije Srbije, kako bi protestovali zbog načina na koji Javni servis izveštava o blokadama visokoškolskih ustanova.
Pregledač video zapisa
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Okupljeni su nosili transparente na kojima je pisalo: „Ne lažite mi dedu“, „Istoriju pišu studenti“, „Nije do psa, nego do vlasnika“, „Mi plaćamo, a nismo plaćenici“, „Tukli su nas nisu uhapšeni“ „Naši zahtevi nisu ispunjeni“ „Batina je iz opštine izašla“ „Svi u blokade“…
Studenti su pročitali saopštenje, reagujući na „sramnu“ izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su oni „plaćeni i spolja i iznutra“ pa da se „tuku oko para koje su dobili za njegovo rušenje“.
„Došli smo da vratimo pare“, poručili su studenti i doneli dva prazna džaka koji simbolično označavaju taj novac za koji ih je predsednik Republike optužio da su ga dobili.
„Ostavljamo ove džakove ispred zgrade RTS-a, možete da ih dostavite predsedniku i poručite mu da studenti traže javno izvinjenje. U potpisu ‘Uvređeni studenti'“, pročitala je jedna studentkinja saopštenje.
Dnevnik RTS-a zaista se ovog puta petnaestak minuta od početka udarne informativne emisije uključio u studentski protest na dva minuta i manje-više korektno izvestio o tome šta se dešava. Proteklih dana bilo je smešno do koje mere je Javni servis prećutkivao da jedan za drugim „padaju“ fakulteti širom Srbije i da je u međuvremenu njih pedesetak u blokadi.
Reporterka „Danasa“ je javila da su pojedini radnici RTS-a podržali su studente sa terase upalivši bliceve na telefonima.
Protest je završen šetnjom do Rektorata nakon čega su se studenti vratili na fakultete koje blokiraju.
Njihov cilj je da prave buku u toku dnevnika RTS, koji počinje u 19.30, jer ne objavljuju informacije o njihovim aktivnostima, ali i zbog toga što su govorili da su studenti plaćeni.
Saobraćaj u Takovskoj ulicu obustavljen je u oba smera.
Pregledač video zapisa
Media error: Format(s) not supported or source(s) not found
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Pored „važnih i dobrih sastanaka“ u Americi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je da najavi novi skup u Nišu 17. maja, da se osvrne na proteste, prebroji učesnike i najavi dolazak problema „u raju kod blokadera“
Nacionalni savet Albanaca nije se sastao sa ministrom za ljudska i manjinska prava Demom Berišom jer Vlada ne sprovodi Plan od sedam tačaka, ne integriše Albance i ne priznaje kosovske diplome po Briselskom i Vašingtonskom sporazumu
Pet meseci od početka blokada, među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći. Dejan Bursać, naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju smatra da je to dobar put ka političkoj artikulaciji bunta
Pošto su studenti Pravnog fakulteta u Novom Sadu većinski glasali protiv nadoknade nastave, Miloš Vučević ih optužuje za krađu. Predsednik SNS-a najavljuje da će se u priču uključiti BIA i tužilaštvo
Još krajem aprila predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je svoj odlazak u Moskvu na Dan obeležavanja pobede nad fašizmom. Kakve reakcije dolaze iz Evropske unije, a kakve iz ambasade Rusije u Srbiji
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!