Dok između Kurtija i Vučića traje nova igra prebacivanja krivice, deblji kraj, kao i obično, izvlače kosovski Srbi. Udar dinamitom na neuralgičnu tačku snabdevanja vodom i strujom Kosova tako je brzo upregnut u političke igre
“Prema našem čvrstom uverenju, za organizaciju i orkestriranje ovog napada ne može biti druge adrese za odgovornost i krivicu osim zvaničnog Beograda i njihovih zločinačkih struktura, na čijem čelu je Milan Radoičić, uz podršku srpskih institucija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića”, rekao je Kurti.
U subotu se u gumenim čizmama ukazao na poprištu “terorističkog napada” kod sela Varage kraj Zubinog Potoka, pohvalio se hapšenjima i ponovio optužbe na račun Beograda.
Iza njega, na mestu eksplozije, tokom noći je oštećeni kanal “premošćen” sa šest cevi. To improvizovano rešenje nije dugo izdržalo pošto je curilo na sve strane. Do zaključenja ovog teksta nije jasno da li je počela prava sanacija kanala. Delovi Kosova, uključujući Severnu Mitrovicu i Zvečan, nemaju vode za piće, nestajala je i struja.
Foto: FonetKO ĆE IMATI KORISTI – PRIŠTINA, BEOGRAD ILI NEKO TREĆI: Oštećen kanal Ibar-Lepenac
ŽILA KUCAVICA KOSOVA
Na mestu udara, kod Varaga, kanal se nalazi na stubovima jer ispod prolazi seoski makadamski put. To je sam početak kanala koji desetinama kilometara sprovodi vodu iz akumulacionog jezera Gazivode na sever Kosova, ali i sve do Prištine.
Kanal kopan šezdesetih i sedamdesetih račva se u bezbroj manjih sistema za navodnjavanje ukupne dužine oko osamsto kilometara. Osim što poji i navodnjava trećinu Kosova, ključan je za hlađenje termoelektrane “Obilić” – praktično jedinog izvora struje za celo Kosovo.
Ko god da je izveo sabotažu, odlično je ciljao, kažu upućeni izvori “Vremena”. Jer, drugde je betonski kanal ukopan u zemlju i šteta ne bi bila tolika, a i brže bi se sanirala. Na uzdignutom delu tog betonskog korita gde kanal, poput mosta, stoji iznad zemlje, po svemu sudeći, bilo je dovoljno petnaest do dvadeset kilograma dinamita. Ako je verovati prištinskim zvaničnicima, neko je dinamit u torbi postavio u sam kanal, pod vodu, koristeći nepromočive fitilje. To je razvalilo beton i armaturu, otvorilo rupu od par metara kroz koju je voda kuljala uništavajući obližnju kuću i noseći krave, pre nego što se prirodnim padom vraćala u Ibar.
Sve se dešavalo na jedva desetak kilometara vazdušnom linijom od Banjske gde se prošle godine odigrao okršaj sa sličnim političkim epilogom. Samo što su tada i kamere snimile Milana Radoičića, dugogodišnjeg boga i batinu na Severu Kosova, bliskog saradnika Aleksandra Vučića, biznismena-kriminalca čije bogatstvo nije lako ni sabrati.
Kurtijev desant na Sever počeo je i pre Banjske, a uzeo je punog maha posle. “Evo, dve godine pričaju da čiste srpske maligne elemente, te da je Sever pokoren… i onda se desi najgori napad koji Kosovo pamti, sto puta gori od Banjske”, kaže nam Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative, nevladine organizacije iz Severne Mitrovice.
Milica Andrić Rakić je baš iz Zubinog Potoka. Rasla je uz priče o važnosti Gazivoda i kanala. Kaže, tako ključna infrastruktura nije bila na meta ni tokom rata ni tokom bombardovanja NATO.
Brine je što možda neće biti struje ni vode, što prvi pokušaji privremene sanacije deluju neuko. “Ironično, ali ovde najbolje Srbija može da pomogne. Tek nedavno je kosovska kompanija preuzela upravljanje nad sistemom”, kaže ona.
No, ne postoji ni mrva šanse da Kurtijeva vlast potraži pomoć Srbije u sanaciji.
SUSRET STARIH PACERA
Kurti i Vučić su se smesta upustili u blame game, igru prebacivanja krivice. Kao dva stara znanca za šahovskom tablom, pacera kojima su svako otvaranje i središnjica isti pa poteze ponavljaju rutinski.
Na hitnoj konferenciji za štampu Vučić je odbacio svaku mogućnost da je Srbija umešana u sabotažu. Otvoreno je rekao da Srbija za tako nečim nema potrebe – mogla bi da promeni tok Ibra da hoće da ostavlja Kosovo bez vode i struje. Mistično je dodao da je takve ideje, o preusmeravanju ibarskog korita, odbio još dok je bio premijer.
Vučić nije direktno optužio Kurtija, ali je opširno govorio o tome zašto eksplozija ide Kurtiju u prilog kako bi dizao rejting pred izbore, optuživao Srbiju i šikanirao Srbe na Kosovu.
“Mi nećemo stati sa istragom. A onda im neće biti svejedno. Oni će još dva dana da hapse koga stignu, a onda će posle dva dana da beže od te teme”, rekao je Vučić.
Isto ili slično rade i sufleri sa strane. Neke zapadne zemlje preuzele su formulaciju da se radi o “terorističkom napadu”, ali malo ko je išao tako daleko da upre prstom u Beograd. Igrice su nastavljene u Briselu, gde su u utorak bili i Vučić i Kurti.
Slično kao posle Banjske, navodno teku dve paralelne istrage, u Beogradu i Prištini. Ova druga, kosovska istraga, slavodobitno je objavila fotografije nešto oružja i mnogo zaplenjenih uniformi i amblema. Bilo je tu amblema Vojske Srbije i raznih “ruskih”, ali i poneki amblem UČK, što je Kurti opisao kao podmetačinu.
Upadalo se u kuće kosovskih Srba u okolnim selima, privođeni su pa puštani. Dok “Vreme” ide u štampu, u pritvoru – do trideset dana – nalazi se Dragiša Vićentijević iz obližnjeg sela Prevlake pod optužbom da je minirao kanal.
Njegov advokat je rekao da Vićentijević negira krivicu te da je u to vreme bio na drugom mestu sa puno svedoka. “To što su nekom pronađene mokre i prljave čizme u kući i oružje ne može biti dovoljan dokaz da potkrepi osnovanu sumnju za ova teška krivična dela”, kazao je advokat.
Cela istraga Milici Andrić Rakić izgleda “diletantski”. “Videlo se da kosovska policija nema predstavu šta radi – krenuli su od kuća blizu mesta, što je suludo. Ko bi u obližnjem selu umeo da minira pa još minirao u komšiluku? Tako im izgledaju i racije, nasumično, pa ne nalaze ništa. Ili nađu neke uniforme, lovačke puške. A ljudi ovde u uniformama peku rakiju. Smešno je to dovoditi u vezu sa diverzijom.”
Bilo je i optužbi za brutalnost. Stravično je svedočenje romske porodice Jahirović iz Mikronaselja u Severnoj Mitrovici. Policija je braću Jahirović navodno tukla, pretila, vređala ih kao “Cigane koji ne treba da žive”, a supruzi privedenog Gzima Jahirovića su navodno pretili silovanjem.
KURTI VEĆ PIKIRAO KRIVCE
Prema rečima Milice Andrić Rakić, Kurti je u noći eksplozije izdiktirao ko ima biti kriv i gde tražiti vinovnike. Samo srećom, kaže ona, nije došlo do opšteg nasilja prema Srbima te noći. “Kurti je doprineo širenju panike i netrpeljivosti. A tražio je politički ćar. Budući da Kurtiju jeste opao rejting, navodno na svega 35 odsto, pretpostavljalo se da će voditi kampanju na Severu preko leđa srpske zajednice”, kaže sagovornica “Vremena”.
Na Kosovu će parlamentarni izbori biti održani 9. februara. Ekonomska kataklizma umanjila je podršku Kurtijevom Samoopredeljenju, koje je pre četiri godine ostvarilo spektakularnu pobedu sa nešto više od pedeset odsto glasova.
Teško je poverovati, kaže Milica Andrić Rakić, ali u Prištini ima i radikalnijih od Kurtija. Neki ovih dana otvoreno pozivaju na “Oluju”. Glasovi kritike u Prištini su retki i mahom se svode na pozivanje Kurtija na odgovornost što “teroristički planovi” nisu unapred osujećeni.
U tom stanju, kaže Milica Andrić Rakić, sabotaža kanala Kurtiju politički dobro dođe, makar u prvi mah. “Uslovno rečeno, pucanje kanala je ostvarenje njegovog sna. Zato krivi Beograd, u tome je iskusan, jedino to i radi poslednje tri godine.”
Sada Sever Kosova vrvi od policije. Uglavnom mladi, ne znaju ili neće da govore reč srpskog. Imaju šlemove, duge cevi i male ruksake jer im dežurstva traju dugo. Ima ih pred vrtićima i na glavnom šetalištu u Severnoj Mitrovici, na mestima gde nikad nije bilo problema.
Kfor je potvrdio da je Priština tražila dozvolu da pošalje takozvane Kosovske bezbednosne snage na Sever, surogat vojske koji ima teško naoružanje. No, tu dozvolu od Kfora nisu dobili.
SRBI PREPUŠTENI SEBI
Prisustvo policije na svakom ćošku mnogim Srbima izgleda kao “nastavak okupacije” srpskih sredina. Onde u uniformama Kosovske policije nema više nijednog Srbina otkako su, po nagovoru Beograda i Srpske liste, Srbi pre dve godine napustili kosovske institucije.
No, sve i da su Srbi u uniformama, to ne bi zaustavilo Kurtija, kaže Milica Andrić Rakić. “Recimo, srpski policajci su ranije odbijali da kažnjavaju ljude zbog registarskih tablica. Tada su srpskim policajcima slali albanske kolege kao bebisitere.”
Iako u Ustavu Kosova i Briselskom sporazumu piše da policijske snage moraju da odražavaju etničku pripadnost u nekoj sredini, za to u Prištini niko nije mario ni pre napuštanja institucija.
Marko Jakšić, pravnik i aktivista iz Severne Mitrovice, ne krije da je ogorčen. I otvoreno iznosi tezu da Priština stoji iza sabotaže kako bi nastavila da maltretira Srbe.
“Zbog mlakog odgovora međunarodne zajednice na Kurtijeve poteze, u vazduhu visi nova Oluja. To što je hteo da šalje vojsku na Severu svedoči o tim planovima. Zato mislim da je pucanje kanala inicijalna kapisla koja treba da okonča postojanje Srba na Kosovu”, kaže Jakšić za “Vreme”.
Milica Andrić Rakić ne očekuje nikakvu bitniju reakciju Beograda. “Vučić je u martu najavio da menja doktrinu prema Kosovu. Ali od toga ispade da on jedva više priča o Kosovu. Priča o Ekspu, miru, stabilnosti, svom političkom nasleđu. Nema šanse da Srbija nešto konkretnije uradi, posebno ne dok čeka Trampa od kojeg se nečemu nada.”
Jakšić kaže da su dovde vodili svi sporazumi od Briselskog pa nadalje. Kaže, težinu situacije kosovskih Srba danas ne razume niko – ni režim u Beogradu, ni opozicija ni narod u Srbiji.
“Režim u Beogradu plaća Kosovom sva svoja domaća nepočinstva. Vučić ne haje previše da li će nas biti ili neće. Pričaće na konferencijama da je naš najveći zaštitnik, ali to je to”, kaže Jakšić i dodaje: “Slično mislim i o opoziciji – oni čekaju da Vučić napravi grešku na temi Kosova, inače se prave mrtvi. A narod je umoran od svega. I naravno da im je njihova muka veća, neki su zaluđeni masovnim medijima pod kontrolom vlasti i ne vide razmere naših problema”.
OVO NIJE KRAJ?
Kad smo već kod poznate šahovske partije, i beogradska opozicija reagovala je kao i mnogo puta do sada – objašnjavajući sve navodnim igrokazom Vučića i Kurtija da obojica skrenu pažnju sa većih problema kod kuće.
Predsednik stranke Srbija Centar Zdravko Ponoš navodi da je Beograd morao znati da Kurti sprema akcije na Severu kako bi pred izbore demonstrirao silu prema srpskom stanovništvu. “Ako su ovo što govorim znali u Beogradu, a morali su znati, postavlja se pitanje šta su uradili. Očigledno da se Kurti i ovaj put oslanja na malu pomoć prijatelja”, napisao je Ponoš na Tviteru.
Naši sagovornici sa severa Kosova, baš kao i Ponoš, kažu da krivicu snosi i međunarodna zajednica. Oni su do sada uvek nepogrešivo stavljali “suverenitet i integritet” Kosova ispred osnovnih prava Srba. To je doprinelo trovanju atmosfere i rušenju ono malo poverenja što je posle rata i proglašenja nezavisnosti teškom mukom stvoreno. Koliko prošle nedelje, slaveći Dan albanske zastave, hiljade Albanaca ušle su u Severnu Mitrovicu. Drugi su tutnjali Gračanicom uz glasne provokacije i incidente.
Kako bi mogla da se odigra završnica ove partije? Spekuliše se da bi Kurti mogao da posegne za zabranom Srpske liste kao tobože terorističke. Taj bi se potez verovatno ispostavio kao jalov jer bi neke druge srpske stranke lako preuzele ulogu Srpske liste. Srbima je zagarantovano deset mesta u parlamentu, kao i mesta u vladi. Kako kaže Marko Jakšić, ljudi će i dalje gledati ka Srbiji jer je jedino nju imaju čak “i kad je maćeha”. Glasaće, kaže, makar i za magarca ako tako poruči Vučić jer praktično cela srpska zajednica zavisi od primanja iz Beograda.
Milica Andrić Rakić nije sigurna da će Kurti uspeti da sačuva politički profit do izbora. “Ukoliko ne budu znali da ovo saniraju, mogli bi imati probleme u snabdevanju, restrikcije, pucanja cevi. Ovde ionako svake zime ima problema, struja se uvozi.”
“Da su izbori sutra, sigurno bi za Kurtija bilo političke vajde. Ali, izbori su tek posle dva meseca ledene zime i nisam sigurna u Kurtijev rejting u februaru”, nastavlja ona.
Otuda i strah da ovo nije poslednji incident do izbora. “Zabrinuta sam”, kaže Milica Andrić Rakić, “jer ko god da je ovo radio – Beograd, Priština ili neke njihove frakcije, proruske ili radikalniji u Samoopredeljenju, ili neka treća strana – imao je dosta uspeha i sa ovim neće stati. Sve pada na plodno tle. Poenta je da se tri godine niko ne bavi atmosferom koja Kosovo čini ranjivim na ovakve napade”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Srpski nacionalisti nisu protiv mladosti, ali su svi ovi koji se sad busaju podrškom mladosti vodili hajku i harangu protiv nas dok smo bili mladost, nazivajući nas ultardesničarima, rekao je lider Pokreta 1389 Miša Vacić
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!