Odbrana mosta
Završena blokada u Beogradu na vodi – maskirani mladići pretili okupljenima
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Vlasnik portala Kosovo Online Dušan Milanović pušten je na slobodu nakon 48 sati zadržavanja. Njegov povratak u Leposavić obeležila je emotivna podrška porodice, čelnika Srpske liste i predsednika Srbije Aleksandra Vučića
Dušan Milanović iz Leposavića, vlasnik preduzeća VIM info u kosovskom sistemu, koje je osnivač portala Kosovo online, pušten je na slobodu nakon isteka 48-časovnog policijskog zadržavanja. Po povratku u Leposavić dočekala ga je porodica, kao i čelnici Srpske liste. Podršku mu je, uz „izvinjenje zbog svega što trpi“ i zahvalnost što čuva „i našu državu i srpska ognjišta“, u telefonskom razgovoru uputio srpski predsednik, Aleksandar Vučić, prenosi KoSSev.
Milanovića su, osim porodice, dočekali predsednik Srpske liste, Zlatan Elek i članovi stranke Igor Simić, Slavko Simić, Dragiša Milović, Zoran Todić.
„Znao sam da je pravda na mojoj strani i da je Bog veliki i da će to da izađe na pravu stranu, verovao sam sve vreme“, kazao je Milanović, dok mu je Elek odgovorio da je zabrinjavajuće to što su ga zadržali na 48 sati, ali i da bi bilo još gore za njega i porodicu, da su mu odredili 30-dnevni pritvor.
O dočeku Milanovića izvestio je Kosovo Online, uz video klip. Isti medij je ujedno objavio snimak telefonskog razgovora ovog meštanina Leposavića sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem.
„Ja sam Vas, dragi Milanoviću, pozvao samo da se izvinim zbog svega što trpite i da kažem veliko hvala što čuvate i našu državu i naša srpska ognjišta na KiM. Pozdravite porodicu i nadam se da su sada obradovani, radosni što vide tatu i supruga“, kazao je Vučić.
„Nastavite svoj posao kako ste i do sada radili“
Posavetovao mu je da bude sa narodom, da se provesele, ali i da potom nastave „na najnormalniji način da rade“.
„Uvek ćete imati zahvalnost srpske države i mnogo hvala. Jedva čekam da se vidimo na bilo kojem mestu i da Vas upoznam. A vi nastavite svoj posao kako ste i do sada radili“, kazao mu je Vučić.
Milanović mu je poručio da se nada da pritisci koji stižu iz Prištine „neće potisnuti Srbe da se odsele sa Kosova i Metohije – to je naša zemlja i naša dedovina“.
Vučić mu je odgovorio da veruje da će „istina i pravda i Vaša upornost, trpeljivost i na kraju krajeva snaga srpske države pobediti“.
Milanović se zahvalio Vučiću, a potom i prisutni u sobi uz reči „živeli predsedniče“. „Živela Srbija“, dodao je Milanović.
O hapšenju Milanovića
Milanović, inače vlasnik preduzeća „VIM info“, koje je osnivač portala Kosovo onlajn, uhapšen je u subotu ujutru, nakon obavljenog pretresa u njegovoj kući u Leposaviću, sve to nekoliko sati od eksplozije koja je oštetila kanal Ibar-Lepenac. Odmah mu je određeno 48-časovno zadržavanje.
Milanoviću se na teret stavlja krivično delo „terorizam“, ali i da je navodno administrator Telegram stranice „Koridor“.
Odmah nakon hapšenja je Milanovićev advokat, Dejan Vasić, demantovao da on ima bilo kakve veze sa onim za šta ga kosovske vlasti optužuju.
Vasić je juče potvrdio da Specijalno tužilaštvo nije podnelo zahtev za određivanje sudskog pritvora, a danas na podne i da je Milanović pušten. Ipak, podcrtao je da se istraga protiv njega nastavlja, ali i da se nada da će biti oslobođen svih optužbi.
Osim Vasića, da je Milanović nevin, odmah po hapšenju poručila je i Kancelarija za KiM. To je juče kazao i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić.
„Dakle novinara su priveli. Mislite da je optužba ili osnovana sumnja da je podmetnuo eksploziv – nije, osnovana je sumnja da je vršio maligni uticaj preko Koridora na Telegram kanalu, što on inače i nije radio“, rekao je Vučić, navodeći ujedno da je reč o divnom čoveku, fizioterapeutu i uredniku portala Leposavić.
Poslanici EP traže nezavisnu istragu o napadu kod Zubinog Potoka
Predsedavajući Odbora Evropskog parlamenta za spoljne poslove Dejvid Mekalister naveo je da je Evropski parlament veoma zabrinut zbog „opasnog destabilizujućeg napada“ od 29. novembra u opštini Zubin Potok, osudivši sve krivične radnje koje moraju da se istraže, a počinioci da se privedu pravdi.
Misija Kfora, istovremeno, snažno je osudila napad na vodovod koji, navela je, ima veliki uticaj na snabdevanje vodom i strujom na severu KiM, ističući da njeni pripadnici obezbeđuju vodovod u Zubinom Potoku.
Specijalno tužilaštvo u Prištini, u međuvremenu, saopštilo je da je deset osoba uhapšeno na severu Kosova i Metohije, nakon miniranja kanala Ibar-Lepenac, kao i da su u pritvoru zadržane dve.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Prištini Džefri Hovenijer, takođe, izjavio je da SAD u ovom trenutku ne mogu da kažu ko stoji iza napada na kanal.
Za to vreme, novinar Dušan Milanović iz Leposavića pušten je iz pritvora, ali se istraga protiv njega nastavlja zbog sumnje na krivično delo „terorizam“, dok je sud u Prištini odredio mesec dana pritvora Dragiši Vićentijeviću iz sela Prevlak kod Zubinog Potoka.
Izvor: KoSSev
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Kao glavne razloge za odbacivanje, zemlje članice su ukazale na neusklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, nejasno geopolitičko opredeljenje Beograda, probleme u vladavini prava, kao i odnosima sa Prištinom
Neformalna grupa studenata je odlučila da prekine tišinu i tačno u 11.52 blokira zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati. Time su iskazali podršku kolegama koje trenutno blokiraju druge fakultete u Beogradu i Novom Sadu i poručili da „jug ne ćuti”
Jedan za drugim studenti blokiraju rad fakulteta. Profesor na FPN i narodni poslanik ZLF Đorđe Pavićević za „Vreme” kaže da je dobro što su studenti našli način da izraze svoje nezadovoljstvo i da većina profesora podržava njihove zahteve
Profesor Čedomir Antić kaže da blokade na Filozofskom fakultetu u Beogradu vode anarhisti bez podrške većine studenata. Za „Vreme“ odgovara na opaske da je on jedini „štrajkbreher“ među profesorima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve