Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Poziv građanima uputila je inicijativa „Proglas“, a na odavanje počasti za 15 poginulih pozvalo je i više udruženja, pokreta i građanskih inicijativaa, opozicione stranke i predstavnici akademske javnosti.
Građani Beograda, Novog Sada, Kruševca, Niša i drugih gradova priključili su se akciji.
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta u Novom Sadu pozvala je sve zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji, a odavanje pošte najavili su i studenti beogradskog Filozofskog fakulteta.
Od kako se tragedija desila ostavke su podneli ministar građevinarstva Goran Vesić, ministar unutrašnje i spoljne politike Tomislav Momirović, koji je od 2020. do 2022. obavljao funkciju ministra građevinarstva, kao i direktorka Infrastrukture Železnice. Juče je uhapšeno 12 osoba zbog sumnje da su odgovorni za tragediju u Novom Sadu, među kojima su i Vesić i Tanasković, kao i bivši direktor Infrastrukture železnice Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
Uhapšena je i glavna projektantkinja Ljiljana Milić Marković, kao i nekoliko njih iz CIP i francuske kompanije Ežis, koja je bila zadužena za nadzor radova na Železničkoj stanici.
Tuča kod Fakulteta dramskih umetnosti
Prilikom odavanje pošte nastradilima u Novom Sadu došlo je do tuče između okupljenih građana, studenata i profesora sa FDU u Beogradu, sa jedne strane, i besnih vozača koji su morali da zaustave kole i nisu mogli da prođu, preneo je portal Nova.rs.
Neki od njih su zbog toga izašli iz automobila i počeli da se obračunaju sa okupljenima na skupu. Krenuli su da vređaju, a potom se i pesniče nasumično. Besni vozači su udarali odrasle muškarce, a udarce je dobilo i nekoliko mlađih devojaka.
Jedan od besnih vozača udario je iz sve snage pesnicom u podlakticu i novinarku Nova.rs koja je snimala događaj i izbio joj telefon na beton.
„U moju odbranu skočili su ljudi koji su odavali poštu, govorili da ‘ostave’ devojku na miru. Okupljeni su pokušali da objasne vozačima zašto su stali na ulicu, ali je neko opet krenuo da udara, pa se povukao.Uprkos okolnostim, niko od prisutnih se nije pomerio sa mesta“, navodi novinarka portala Nova.rs Ana Marković.
Zanimljivo je i da je vozilo saobraćajne policije stajalo na udaljenosti od oko 150 metara u odnosu na mesto događaj, ali nisu reagovali.
Incident i kod RTS-a
Tokom blokade saobraćaja u Takovskoj ulici ispred zgrade RTS došlo je do incidenta oko podneva pošto je jedan od građana izašao iz automobila i nasilno uzimao kišobrane od okupljenih i bacao papire s imenima stradalih u nesreći u Novom Sadu.
Tokom gužve neko od građana je koristio i biber sprej posle čega je došlo i do tuče, objavila je agencija Beta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!