Srpska vlada je nezakonito donela odluku da se kompleksu Generalštaba oduzme status kulturnog dobra.
Zato će stručni deo Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture objaviti saopštenje u ponedeljak 18. novembra, a danas, u nedelju, sastali su se predstavnici Evrope Nostra Srbija, autora Deklaracije arhitekata protiv rušenja Generalštaba, Arhitektonskog fakulteta odakle su bili i profesori i studenti, i arhitektonskih udruženja kako bi osmislili dalju strategiju.
Inače, da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika centralnog registra kulturnih dobara, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno.
Evropa Nostra
„U toku je procedura koju je pokrenula Evropa Nostra Srbija kako bi kompleks Generalštaba postao deo ovogodišnje liste ’7 najugroženijih’ objekata u Evropi, i rezultat očekujemo u drugoj polovini januara, Odluka vlade nema nikakvog uticaja na nominaciju“, kaže za portal „Vremena“ Vesna Marjanović generalna sekretarka ove organizacije.
Eventualni izbor Generalštaba za listu ’7 najugroženijih’ bi možda mogao da utiče na sudbinu ovog kompleksa, setimo se slučaja Beogradske tvrđave.
Republički zavod za zaštitu spomenika
Estela Radonjić Živkov, zamenica direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kaže za portal „Vremena“ da je vest o „odluci vlade da sa Generalštaba skine status zaštite čula iz medija u petak uveče. Mi u Zavodu svakodnevno pratimo sajt vlade upravo zbog ovakvih stvari i tamo odluke o Generalštabu nije bilo. Objavljena je samo u Službenom glasniku“.
„Nikakav predmet o promeni statusa nije stigao u Republički zavod, vlada je ovakvu odluku donela samoinicijativno, bez nas“, kaže.
Objašnjava da po Zakonu o zaštiti kulturnih dobara vlada donosi odluku o dodeljivanju kulturnog dobra, ali nakon predloga Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
„To znači da vlada nije poštovala proceduru. Tako je po Zakonu“, kaže Estela Radonjić Živkov. Pretpostavlja da je to neko uradio u Ministarstvu kulture ko ne zna zakon.
„Ovakvom odlukom vlada nije samo oduzela status kulturnog dobra Generalštabu, već je obesmislila postojanje i Republičkog i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Šta ćemo joj mi ako se odluke donose bez konsultovanja sa nama?“
Ukazuje i na najpogubniju posledicu ove odluke:
„Ako su znači na svoju ruku i bez ikakvog opravdanog razloga ukinuli status kulturnog dobra sa objekta kakav je Generalštab, to znači da su u opasnosti i sva druga kulturna dobra. A vlada treba da brine o nasleđu države a ne da ga briše“, kaže Estela Radonjić Živkov.
Dodaje da zbog povređene procedure i povređenog Zakona, „mi sad imamo prava da tražimo zakonitost i ustavnost te vladine odluke“.
Postoji još jedna mogućnost: da Republički zavod za zaštitu spomenika kulture vrati Generalštabu status kulturnog dobra. Ali, zbog uticaja koju vlast ima u rukovodstvu ove institucije, to je malo verovatno.