
Ekonomija
Zlatna groznica: Kad je kriza, investitori se vraćaju na staro dobro zlato
Cena zlata se definiše još od 17. veka, a početkom ove nedelje je oborila sve rekorde na berzama. Ko određuje cenu? I šta to znači za privatne investitore?
Kako je navedeno, ova emisija obveznica zaključena je sa godišnjom kamatnom stopom od sedam odsto u dolarima, a nakon hedžiranja valutnog rizika u evro, konačna kamatna stopa iznosiće oko 5,9 odsto u evrima. Sredstva prikupljena ovom emisijom biće iskorišćena za refinansiranje postojećeg duga kompanije
Kompanija Telekom Srbija je emitovala međunarodne korporativne evroobveznice na berzi u Dablinu u vrednosti od 900 miliona američkih dolara, saopšteno je iz ove kompanije.
Za evroobveznice Telekoma, kako je saopštila kompanija, vladalo je veliko interesovanje, što je pozitivno uticalo na smanjenje kamatne stope, čime su uslovi finansiranja dodatno poboljšani, piše Beta.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je to jedan od najvećih međunarodnih uspeha kompanije.
„Interesovanje je bilo veliko i potražnja za evroobveznicama Telekoma Srbija bila je sedam puta veća od ponude i iznosila je 5,5 milijardi dolara. Izuzetno smo zadovoljni utiskom koji je naša kompanija ostavila na međunarodnom tržištu, imajući u vidu da je Telekom prva kompanija sa naših prostora čije se obveznice kotiraju na međunarodnoj berzi“, kazao je on.
Refinansiranje postojećeg dela duga
Objasnio je da će prikupljena sredstva biti iskorišćena za refinansiranje postojećeg dela duga.
Emisija od 900 miliona dolara zaključena je sa dolarskom kamatnom stopom od sedam odsto godišnje i nakon hedžiranja valutnog rizika iz dolara u evro konačna kamatna stopa iznosiće oko 5,9 odsto u evro valuti, navodi se u saopštenju Telekoma.
Dodaje se da su u procesu emitovanja evroobveznica Telekoma Srbija učestvovali BNP Paribas, Bank of America, Deutsche Bank, Erste Group, Raiffeisen bank, UniCredit i MUFG.
„Telekom Srbija je evroobveznice izdao bez bilo kakvih garancija što dodatno potvrđuje poverenje prestižnih međunarodnih investitora u poslovanje kompanije kako u Srbiji i regionu tako i u inostranstvu. Agencije S&P Global ocenila je obveznice sa BB minus i stabilnim izgledima, a agencija Fitch sa B plus sa pozitivnim izgledima“, istakla je kompanija.
„Činjenica da je ovo prvi put da je jedna kompanija iz regiona dobila kreditni rejting za svoje obveznice od međunarodnih kreditnih agencija, značajno je i za druge kompanije, kako iz Srbije, tako i iz regiona“, navodi se u saopštenju Telekoma.
Lučić: Veliki uspeh Telekoma
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić naglasio je da je ovo prvi put da je jedna kompanija sa sedištem na Zapadnom Balkanu izdala obveznice na međunarodnom finansijskom tržištu i dobila kreditni rejting od najuglednijih globalnih agencija, što će u budućnosti biti značajno i za druge srpske i regionalne kompanije.
„Ovo je veliki uspeh Telekoma. Obveznice, koje dospevaju za pet godina, izdate su po kamatnoj stopi od sedam odsto u dolarima, ali će nakon ‘hedžinga’ kamata biti dodatno smanjena i iznosiće u evrima ispod 5,9 odsto. Prikupljenih 900 miliona dolara koristićemo isključivo za pametno refinansiranje postojećih obaveza, ne za bilo kakva zaduživanja, što će nam dati dodatne resurse za nastavak snažnog razvoja. Cilj je da od Telekoma Srbija, koji je uveliko zacementirao poziciju nacionalnog i regionalnog lidera, koja mu je garantovana u narednih desetak godina, izgradimo veliku i uspešnu međunarodnu kompaniju“, izjavio je Lučić.
Kao posebno važno, Vladimir Lučić je naglasio činjenicu da je Telekom izdao obveznice bez ikakvih garancija, kao što je i do sada dobijao podršku najuglednijih svetskih finansijskih institucija bez traženja garancija.
„Sve to pokazuje koliko ogromno poverenje investitori imaju u našu kompaniju i koliko veruju u našu poslovnu strategiju i naš biznis-plan za dalji razvoj“, ukazao je Lučić.
Izvor: Beta
Cena zlata se definiše još od 17. veka, a početkom ove nedelje je oborila sve rekorde na berzama. Ko određuje cenu? I šta to znači za privatne investitore?
Advokatska kancelarija „Vuković i partneri AOD“ ovih dana slala je opomene malim privatnim firmama za neplaćenu članarinu Privrednoj komori Srbije. Komora potražuje sve zaostale članarine i zateznu kamatu počev od 2017. pa do kraja 2024. godine, uz pretnju utuženjem
Za sve firme registrovane u Srbiji, članstvo u Privrednoj komori, a samim tim i plaćanje članarine je obavezno. Međutim, postoje privrednici koji odbijaju da plaćaju ovaj namet, jer smatraju da članstvom u PKS ne dobijaju nikakve benefite, te da bi članarina trebalo da bude dobrovoljna
Stigla je zvanična potvrda SAD da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila, saopštila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović
Kineska kompanija Ziđin pronašla je novo ležište bakra i zlata, sedam kilometara jugoistočno od rudnika Čukaru Peki u blizini Bora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve