
Sankcije
Nemačke i austrijske kazne za secesionističko trojstvo Republike Srpske
Šta kažu poslanici Bundestaga o odluci o zabrani ulaska u Nemačku i Austriju vrhu Republike Srpske?
Pojedine američke savezne države traže od suda da ograniči dosadašnju poslovnu praksu Mete koju smatraju nezakonitom i traže neodređenu novčanu odštetu. Kompaniji se na teret stavlja "podsticanje zavisnosti od društvenih mreža"
Kompanija Meta, koja je vlasnik Fejsbuka, mora da se suoči s tužbama američkih saveznih država koje ga optužuju da podstiče zavisnost od društvenih mreža među tinejdžerima, presudio je u utorak savezni sudija u Kaliforniji.
Okružni sudija u Ouklandu Ivon Gonzales Rodžers odbacila je Metin zahtev da odbaci tvrdnje koje su savezne države iznele u dve odvojene tužbe podnete prošle godine, jednoj koja uključuje više od 30 država, dok druga uključuje samo Floridu.
Meta je tvrdila da optužbe koje su iznete nisu u skladu sa saveznim zakonom i da su države propustile da ukažu na obmanjujuće izjave koje su iznele.
Sudija je stavila određena ograničenja na tvrdnje država, ali je dozvolila da se slučaj nastavi. Takođe je odbila zahtev Mete da se odbace neke tvrdnje o zavisnosti od društvenih mreža koje su podnele pojedine države.
Motiv je profit
„Meta je koristila moćne tehnologije bez presedana da privuče i na kraju uhvati u zamku mlade i tinejdžere. Motiv je profit“, navodi se u tužbi u kojoj se, između ostalog, traže značajne kazne u građanskom postupku.
Iz Mete, u čijem vlasništvu je i Fejsbuk, saopšteno je da se ta kompanije brine o bezbednosti tinejdžera na internetu.
„Razočarani smo što su se državni tužioci odlučili na taj potez umesto da produktivno sarađuju sa kompanijama širom sektora da bi se utvrdili jasni standardi prilagođeni uzrastu,za mnoge aplikacije koje tinejdžeri koriste“, navodi se u reagovanju Mete.
Kompanija se našla u središtu pažnje javnosti nakon što su 2021. objavljena dokumenta u kojima se navodi da je Meta imala podatke o tome da Instagram izaziva zavisnost i pogoršava mentalne probleme kod nekih tinejdžerki koji su povezani sa njihovim fizičkim izgledom.
Meta navodno obmanula javnost
U tužbi se tvrdi da Meta želi da osigura da mladi provode što je više vremena moguće na društvenim mrežama, uprkos tome što zna da tinejdžeri imaju potrebu da budu prihvaćeni kroz „lajkove“ drugih korisnika.
Meta je obmanjivala javnost kada je negirala da njene platforme mogu da budu štetne po mentalno zdravlje, ističe se u tužbi.
„Meta nanosi štetu našoj deci i tinejdžerima i podstiče zavisnost da bi povećala profit“, rekao je državni tužilac Kalifornije Rob Bonta.
U tužbi se navodi i da je Meta prekršila zakon kojim se zabranjuje prikupljanje podataka o deci mlađoj od 13 godina.
Šta kažu poslanici Bundestaga o odluci o zabrani ulaska u Nemačku i Austriju vrhu Republike Srpske?
Od 10. aprila, Kina će uzvratiti udarac američkoj administraciji zbog dodatnih carina koje je uveo američki predsednik. Kineske carine će iznositi 34 odsto na sav uvoz iz Sjedinjenih Država
Prvi berzanski dan na Vol stritu posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa da celom svetu uvede visoke carine završen je velikim padom svih indeksa. Tržišna vrednost kompanije Epl se preko noći smanjila se za više od 293 milijarde dolara
Južnokorejski ustavni sud smenio je predsednika Jun Suk Jola, čime je potvrdio njegov opoziv u parlamentu zbog toga što je prošle godine proglasio vanredno stanje i zemlju bacio u najgoru političku krizu u više desetina godina. Jun je optužen i za pobunu, a ako ga proglase krivim, prete mu doživotna kazna zatvora ili smrtna kazna
Samo nekoliko nedelja od izbora za Bundestag, popularnost najverovatnijeg kancelara Fridriha Merca i Demohrišćana je u slobodnom padu. Sa druge strane, desničarski AfD dostigao je rekordnu popularnost. Šta se u međuvremenu promenilo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve