Nacionalnu čitanku, udžbenik čiji je zadatak razvijanje ličnog i nacionalnog identiteta, kao i svesti i osećanja pripadnosti Srbiji, dobiće samo učenici koji nastavu prate na srpskom jeziku
Ovih dana, a mesec dana kasnije nego što je trebalo, učenici prvog i drugog razreda osnovne škole dobiće nov i dugo najavljivani udžbenik – nacionalnu čitanku. Njen naslov je „Riznica“.
Kako je u sredu najavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, „Riznica“ će biti dostavljena školama, besplatna je, a u njoj će biti četiri predmeta: srpski jezik, svet oko nas, muzičku i likovnu kulturu.
Ministarka je najavila da će osim ove biti još tri čitanke za ostale razrede – jedna za treći i četvrti, druga od petog do osmog razreda, kao i treća za srednje škole. biće dostavljene školama tokom ove školske godine, ne precizirajući kada će to biti.
Nacionalne čitanke, i „Riznicu“ i sve ostale, dobiće samo osnovci i srednjoškolci koji nastavu prate na srpskom jeziku.
U Srbiji se obrazovanje realizuje na osam jezika nacionalnih manjina – albanskom, bosanskom, bugarskom, hrvatskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom i slovačkom. Međutim, nacionalne čitanke su, i po zakonu, namenjene isključivo đacima koji nastavu slušaju na srpskom jeziku.
Naime, na osnovu zakona o izmenama i dopunama zakona udžbenicima iz oktobra 2023. godine, član 3, nacionalna čitanka je obavezno nastavno sredstvo za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.
„Nacionalna čitanka koristi se u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanje i očuvanje nacionalne i svetske kulturne baštine“, navodi se u Zakonu.
Namera nacionalne čitanke je da, između ostalog, predstavi multikulturalnost u Srbiji, ali samo određenoj ciljnoj grupi. Odnosno, da mali Janoš koji prati nastavu na mađarskom jeziku ne treba da nauči o narodu s kojim živi, iako živi u Srbiji. Na taj način, nacionalna čitanka odvaja srpsku decu od ostale dece koja su državljani Srbije.
Ministarka je danas izjavila da „nacionalna čitanka nije zbir tekstova u kojoj učenici treba da nauče definicije, već obavezno nastavno sredstvo namenjeno razvijanju svesti, negovanju tradicije i kulture srpskog naroda, kao i nacionalnih manjina koji žive u Srbiji“.
„Uverena sam da će kod učenika podstaći osećanje ljubavi prema svojoj zemlji“, rekla je ministarka.
Podsetila je i da je inicijativa za izradu nacionalne čitanke potekla od predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon pobune univerzitetskih profesora protiv zakonskih izmena koje bi omogućile da ministar obrazovanja po sopstvenom nahođenju stranim fakultima dodeljuje dozvolu za rad, Vlada je povukla svoj predlog. Vučić je zbog toga bio baš ljut. Šta je sve bilo sporno u Predlogu zakona
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!