img
Loader
Beograd, 28°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Intervju: Tatjana Mandić Rigonat

Žudnja za slobodom žene

03. jul 2024, 23:14 Sonja Ćirić
foto: marija janković
Copied

“Mirandolina kroz komedijski kod priča o stvarima koje su suštinski tragične. Tragične su mizogine predrasude o ženama koje i u 21. veku imaju srednjovekovnu snagu. Istorija sveta bila je i ostala istorija borbe žene da bude priznata kao čovek, ne deklarativno već suštinski”

Pozorišni juli u regionu počeo je premijerom predstave Mirandolina koju je režirala Tatjana Mandić Rigonat po motivima Karla Goldonija i Petera Turinija, a na Festivalu mediteranskog teatra “Purgatorije” Centra za kulturu Tivat, na Letnjoj pozornici. U predstavi glume Katarina Marković, Vučić Perović, Lazar Dragojević, Goran Slavić, Goran Vujović, Lara Dragović i Julija Milačić Petrović Njegoš.

Ova komedija o zanosnoj krčmarici koja se smatra feministkinjom 18. veka, pravi je izbor za letnji festival i prilog nastojanju da se žena doživi kako joj dolikuje.

Premijeri Mirandoline prethodilo je pedeseto izvođenje Ivanova i stoto izvođenje Balkanskog špijuna, koje je Tatjana Mandić Rigonat režirala u svojoj matičnoj kući, Narodnom pozorištu u Beogradu, pre ovih jubilarnih bile su i premijerne predstave Naš razred u Narodnom i Tajni dnevnik Andrijana Mola u pozorištu “Boško Buha”, ali, trenutno, sva pažnja je ipak usmerena na Mirandolinu, zbog silnih tema koje izaziva.

“VREME”: Ko je vaša Mirandolina?

TATJANA MANDIĆ RIGONAT: Moja Mirandolina slavi iskonsku snagu žene. Njenu mudrost, inteligenciju, kreativnost, sočnu duhovitost. U njoj je Eros života našao svoj uzbudljivi oblik. Ta najčuvenija Firentinka od vremena kad je Karlo Goldoni napisao komediju Krčmarica 1751. za mene je simbol neutažive žudnje za nezavisnošću i slobodom žene. Otkad je prvi put stala na pozorišnu scenu, ona se nadigrava sa muškarcima, uživa u tome, poroku i vrlini pokazuje njihovo sopstveno lice. Kroz nju progovara pravednički gnev žena zbog ponižavanja kojima su vekovima izložene. Za predstavu me je inspirisao i mit o Sireni, mitološkom biću koje svojim glasom oduzima razum muškarcima. Taj glas ne mora biti pesma. Mit o sireni u sebi baštini muški strah od žene. Tajna Mirandolinina nije prevashodno u njenoj lepoti već u njenoj pameti, veštini, kreativnosti, onome što govori i čini. Mogu da je vizualizujem kao Sirenu ili pin up, ona je zavodnica osvetnica koja želi da se naruga Vitezu i da smrvi njegovo okrutno srce, jer je muškarac koji ne poštuje žene, “ono najlepše, najdivnije što je majka priroda stvorila”! Mirandolina zna kolika je moć žene, ali i cena slobode. Ona slobodu ceni iznad svega i uprkos svemu. Moja Mirandolina je Katarina Marković, vrsna glumica i komičarka. I ova predstava je kao neki logičan nastavak onoga što smo radile u predstavi Venera u krznu.

U najavi za predstavu, ovaj lik je predstavljen kao feministkinja 18. veka. Da li je ova predstava prilika da se festivalskoj publici pošalje određena poruka?

Pisac Karlo Goci, Goldonijev savremenik, smatrao je da je Krčmarica Mirandolina opasna pojava i da ugrožava samo srce porodice. Današnjim jezikom rečeno: patrijarhalni poredak, jer joj je pisac dozvolio da ona bira za koga će se udati, kako će živeti, koga voleti. Goldonijeva junakinja je samosvesna žena, a takva žena je u svakom vremenu elementarna nepogoda za određeni tip muškarca, i ne samo tip, već i ceo ideološki okvir. Pa još i ako je lepa… Ona je pobunjena Venera. Kroćenje žene je istorija civilizacije. Mirandolina se bori ne samo za svoje dostojanstvo već i dostojanstvo žena. I poručuje: “Žena je samo svoja!” Taj lik kreirao je jedan muškarac – umetnik, i to je takođe divno uzimajući u obzir današnju pojednostavljenu priču o muško-ženskom i o tzv. patrijarhalnoj paradigmi koja prilično crno-belo postavlja tu kompleksnu priču i razdvaja muškarce i žene u dva nepomirljiva neprijateljska tabora. I Ibzen čiju sam Noru režirala, i Goldoni kroz likove koje kreiraju pričaju o tome da je žena čovek. U Vatikanskom muzeju videla sam dve mermerne glave žene. Jedna se zove komedija, a druga tragedija. Identičnih su lepih kamenih lica, samo im je frizura malo različita. Tako je i u predstavi. Mirandolina kroz komedijski kod priča o stvarima koje su suštinski tragične. Tragične su mizogine predrasude o ženama koje i u 21. veku imaju srednjovekovnu snagu. Istorija sveta bila je i ostala istorija borbe žene da bude priznata kao čovek, ne deklarativno već suštinski. Na slici Evelin de Morgan Sirene iz 1886. koja mi je bila inspiracija u izmaštavanju predstave, prikazane su devojke duge kose koje izranjaju iz morske pene. Ta mitološka bića se grle, jedna drugoj su podrška i asociraju me na današnje devojke koje daju podršku jedna drugoj. A Mirandolina kaže: “Mi žene moramo se držati zajedno”.

foto: promo / duško miljanić
IZ TIVATSKE „MIRANDOLINE“: Katarina Marković i Vučić Perović

U Goldonijevom tekstu ima od zavođenja do ismevanja, reklo bi se – za svakog po nešto. Šta ste vi stavili u prvi plan?

Goldonijevu raskošnu komediju austrijski savremeni pisac Peter Turini adaptirao je u drugoj polovini 20. veka. Smanjio je broj likova, promenio im neke biografske datosti i značaj u zapletu, i intervenisao u samoj suštini Goldonijeve komedije i drastično joj promenio kraj. Njega je zanimalo kako Mirandolina funkcioniše u datostima kapitalizma, odnos ljubavi i ekonomije, ljubavi i novca. Mirandolina kod njega nije više gazdarica, vlasnica krčme, već je ona samo iznajmila prostor od muškarca, izvesnog Venerole, i vodi gostionicu. Samim tim i njena pozicija nije stabilna. I nju opsedaju markizi, grofovi, tu je i Vitez ženomrzac i Fabricio, momak za sve. Proleteri i plemstvo novca. Svi oni imaju različita očekivanja od nje. Moja adaptacija komedije je nešto treće. Ona je u dijalogu sa stavovima oba pisca. Menjala sam tekst, dopisivala sa slobodom koju je Turini imao u odnosu na Goldonija, prevashodno u liniji Mirandolinine sudbine. Kod Turinija je dragocen momenat postojanja pozorišta u pozorištu, koji postoji i kod Goldonija, ali nije tako naglašen. To sam razvila kao ispovednu Mirandolininu poziciju, one koja nama publici priča o sebi i istovremeno je narator i učesnik u priči. Konstruiše i dekonstruiše pred nama i sa nama svoju sudbinu, pozorišnu priču. To čini stilski eklektično, sa svešću da ona već vekovima postoji kao jedan od najslavnijih ženskih likova.

Mirandolina zavodi muškarce, poigrava se sa njima, a muškarci se prema njoj, kao izgleda prema ženama uopšte, odnose kao prema nekom ko treba da im je pokoran. Da li je ovo večita priča o borbi polova?

Muškarci imaju različita očekivanja od žena. Muške fantazije oblikuje i strah od nepoznate sile kakva je Žena. U muškim fantazijama ona je i Đavolica, Kurva, Svetica, Bludnica, Venera, Čarobnica, Sirena. Ta borba polova ima svoju klasnu dimenziju koja nije zanemariva. Naprotiv. La locandiera – Krčmarica originalni je naziv Goldonijeve komedije. Mirandolina nije plemkinja. Mirandolina je razumna žena, duhovita i zanosna. Ona se igra sa muškim fantazijama, sujetama, pozicijama moći, veštinom koju su vekovima razvijale žene. Borba polova je zahvalan materijal za komediju.

Kako se Mirandolina uklopila u Tivat?

Prvi put sam radila predstavu koja će biti izvedena pod otvorenim nebom, na 19. Festivalu mediteranskog teatra “Purgatorije”. Sve je tu: i more, i nebo, i pozorište, i mačka koja iznenada mirno prošeta scenom kao da je deo ekipe i predstave. Divna je ekipa glumaca i svih saradnika, sjajni su uslovi za rad, takvi da ne stvarate uprkos svemu, u inat gomili prepreka koje iscrpljuju, što je već opšte mesto, već u apsolutno profesionalnim okolnostima na najvišem nivou, na čemu sam beskrajno zahvalna.

Po mnogima, priča o neravnopravnom položaju žena u našem društvu u odnosu na muškarce je veštačka. Šta vi mislite?

Žene danas sva prava koja imaju duguju antifašističkoj partizanskoj borbi i socijalističkoj revoluciji. To je činjenica koju ni jedna revizija istorije ne može da promeni. A nepominjanje toga može da utiče da te važne istine izblede ili potpuno iščeznu iz svesti savremenih devojaka, rođenih posle raspada SFRJ. Žene su se emancipovale u SFRJ i izborile za prava o kojima su sanjale žene razvijenog zapada. Generacije su više od pola veka rasle u zakonskom okviru koji je, recimo, regulisao prvo na abortus. Telo žene bilo je njeno a ne reproduktivna mašina nacije koju blagosiljaju popovi. Kad čitate romane nobelovke Eni Arno, vidite jasno taj strašni kontrast između situacije u kojoj je ona rasla u Francuskoj, imala ilegalni abortus u vreme kada je pravo na abortus bilo ozakonjeno u SFRJ. Ja sam odrastala u slobodoumnoj atmosferi. I pripadam i rokenrol generaciji. Danas se mora čuvati davno stečeno, ne podrazumevati ništa. Ratovi i kapitalizam ugrozili su sigurnost postignuća iz socijalizma. A da mislim da je sve ok, sigurno ne bih režirala predstave o pobunjenim Venerama i u meni ne bi bilo tog pravedničkog gneva koji nije plod mašte već je iskustven.

Posle Tivta idete u Budvu. Kad će Beograd?

U Budvi će biti premijera drame Jelena Anžujska Jelene Kajgo. Ne znam kada ću režirati u nekom pozorištu u Beogradu. Postoje neki planovi, ali ništa nije sigurno. Znam samo da ću u 2024. napokon uraditi multimedijalnu monodramu Ko je ubio mog oca po istoimenom kratkom romanu Edvarda Luja.

Tagovi:

Mirandolina mizogenija položaj žena Tatjana Mandić Rigonat
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Prirodni resursi

24.jul 2025. Sara Štefen / DW

Ljudski život na veresiju: Resursi planete zemlje troše se brže nego što mogu da se obnove

Prekomerna potrošnja prirodnih resursa već decenijama prelazi kapacitete Zemlje da ih obnovi. Global Footprint Network upozorava da je Dan ekološkog duga za 2025. godinu pomeren na 24. jul, što znači da od danas koristimo više resursa nego što planeta može da proizvede tokom cele godine

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Povezane vesti

Intervju: Jelena Kajgo

03.oktobar Sonja Ćirić

Jelena, Ksenija i Maga – naše savremenice

“Mislim da žene ne mogu da ugroze muškarce baš ni u jednom segmentu života. Ono što može da se dogodi je promena odnosa moći u braku ili u vezi, danas kada su žene ekonomski nezavisne”

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure