Obaveza televizija da petinu njihovog sadržaja čine dečji, naučno-obrazovni, dokumentarni i kulturno-umetnički program izbačena je u nacrtu Pravilnika REM-a, koji je do petka na javnoj raspravi.
U praksi, to znači da bi Pink ili Hepi mogli da, neopterećeni pravilnicima, po ceo dan emituju samo rijaliti, uz ono što oni zovu zabavnim i informativnim programom.
Iako su, prema dosadašnjim podzakonskim aktima, televizije imale obavezu da petinu njihovog sadržaja čini takozvani kvalitetan program (naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni i dečji program), ako bude usvojen novi nacrt Pravilnika o uslovima i kriterijumima za izdavanje dozvole za pružanje medijske usluge – ta obaveza više neće postojati, piše Cenzolovka.
Mogao bi da se prikazuje rijaliti program 24 sata
Dok trenutno važeći pravilnik o toj oblasti kaže da se „kvalitetnim programom smatra program u kome naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni ili dečiji program, odnosno program za maloletnike, zajedno ili pojedinačno, čine više od 20 odsto ukupnog godišnje objavljenog programa”, u nacrtu novog Pravilnika – nema ni reči o tome.
Umesto kvalitetnog programa, nacrt novog Pravilnika pominje „raznovrsnost”, a ne bavi se posebno kvalitetom sadržaja.
Prema predloženom Pravilniku, televizije bi bile dužne da prikazuju više različitih vrsta programa, „kao npr. informativne, obrazovne, kulturne, naučne, sportske, zabavne i druge programske sadržaje”.
Nije, kao ranije, određen minimum prikazivanja tzv. kvalitetnog programa, što praktično znači da televizije mogu i da ga ne prikazuju ili da to rade minimalno.
U praksi, to znači da bi TV Pink mogla po ceo dan da emituje samo rijaliti, zabavni i informativni program, bez obaveze da emituje naučni, dokumentarni ili dečji.
Uprkos tome što su izveštaji Regulatornog tela za elektronske medije (REM) pokazivali da televizije s dozvolom za emitovanje s nacionalnom pokrivenošću ne prikazuju „kvalitetan program” u dovoljnoj meri (ili ga ne prikazuju uopšte), makar su podzakonski akti propisivali određene obaveze, na čije bi nepoštovanje neki Savet REM-a koji uvažava pravila mogao da reaguje.
Šta je dečiji program za REM?
Televizije Pink i Hepi su po izveštaju Regulatornog tela za elektronske medije (REM) prošle godine imale dečji program u prva tri meseca.
Međutim, tada je CINS otrio da su dečji programi koje je REM zabeležio zapravo bila uživo uključenja reportera i gostovanja u jutarnjim programima.
Kao dečji program na Hepiju REM je označio predstavljanje dečje knjige, emitovano u 5 ujutru, koje je trajalo nešto duže od 15 minuta.
Reč je o zbirci pesama Pesme koje laste donose, koju je objavila, kako su je na Hepiju najavili, multimedijalna ličnost Mirjana Maksimović, umetničkog imena Madam M.
Televizija Pink je obavezno emitovanje sadržaja namenjenog deci i maloletnicima rešila uključenjima u okviru jutarnjeg programa.
Isto tako, kao dečji program REM je računao i uključenje u kojem je najavljena konferencija o finansijskoj pismenosti mladih, kao i razgovor sa PR-kom Beogradske filharmonije koja je pričala o poseti učenika ovoj instituciji.