Sedmi femicid u Vojvodini od početka godine. U ulici Baja Pivljanina, u novosadskom naselju Klisa, juče je hitna pomoć zatekla A.A. (29) bez znakova života sa više ubodnih rana, kao i muškarca F.J. (36) koji je pokušao samoubistvo oštrim predmetom.
Muškarac koji se sumnjiči za ubistvo, bio je nevenčani suprug dvadesetdevetogodišnje žene. Ona je ubijena hladnim oružjem.
„Suočeni smo sa zastrašujućim ubistvom koje se dogodilo u ulici Baja Pivljanina u Novom Sadu, kada je muškarac star 36 godina, nožem ubio nevenčanu suprugu staru 29 godina. Neophodna je bolja procena rizika, ali i pronalaženje novih metoda u rešavanju nasilja prema ženama. Zahtevamo da nadležni organi informišu javnost o preduzetim merama da se ovakvi zločini ne bi ponovili”, saopšteno je iz Ženske Mreže Stranke slobode i pravde.
Oni napominju da je neophodno uvesti kao posebno krivično delo ubistvo žene iz mržnje u okviru dela za teško ubistvo i podsećaju da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici kojim se vlast hvali mrtvo slovo na papiru.
Epidemija nasilja
„Žene stradaju od muškog nasilja, nevladine organizacije protestuju, a država ćuti. Iz vlade i nadležnih ministarstava širi se samo ledena tišina i nezainteresovanost“, istaknuto je na protest koji je krajem marta održan u Novom Sadu.
Tada su „Žene za promene“ ponovo uputile zahtev nadležnima da se usredsrede na spasavanje ženskih života i obuzdaju epidemiju nasilja, te prihvate inicijativu da femicid bude klasifikovan kao posebno, najteže krivično delo.
Tokom prošle godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 28 žena, saopštila je ranije Nina Mitić, pomoćnica ministra u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.
Čekaju se posebni protokoli
Ministarka pravde Maja Popović nedavno je izjavila da je u cilju dosledne primene Opšteg protokola o postupanju i multisektorskoj saradnji u situacijama rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici, koji je Vlada usvojila 29. marta ove godine, potrebno da se pristupi donošenju posebnih protokola.
Posebni protokoli u postupanju u slučajevima nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima trebalo bi da budu doneti u roku od godinu dana od usvajanja Opšteg protokola, rekla je Popović na drugoj sednici Saveta za suzbijanje nasilja u porodici, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.
Posebne protokole, kako je navela Popović, imaju obavezu da donesu ministarstva u čijoj su nadležnosti poslovi porodičnopravne zaštite, socijalne zaštite, pravosuđa, unutrašnjih poslova i zdravlja, i putem posebnih protokola biće detaljnije uređeni načini postupanja nadležnih organa i ustanova u okviru pojedinih sektora.
Popović je istakla da, u skladu sa principima utvrđenim Opštim protokolom, članovi Saveta za suzbijanje nasilja u porodici imaju obavezu da obezbede obuku svojih zaposlenih, sa ciljem efikasnijeg sprovođenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kao i svih drugih relevantnih zakona koji se primenjuju kada dođe do prijavljivanja bilo kog oblika nasilja prema ženama i nasilja u porodici.