„Došli smo na Kosovo kako bismo utvrdili da li bi ovde mogao da se dogodi sledeći veliki konflikt u Evropi. Stojim ovde na planinskom vencu dok su iza mene brda u Srbiji“, kaže urednica britanskog „Telegrafa“ za bezbednosna pitanja Danijela Šeridan u videu objavljenom na profilu ovog medija na društvenoj mreži Iks. Ona je obučena u maskirnu uniformu, nosi pancirni prsluk i rukavice sa kamuflažnim motivima, što sugeriše na ratnu opasnost. Na glavi, doduše, nema šlem, prenosi KoSSev.
Šeridan govori o „strahu“ kosovskog premijera zbog „antialbanskog“ raspoloženja srpskog predsednika Aleksandra Vučića i njegovim „bliskim odnosima“ sa Putinom.
U tekstu na sajtu ovog medija navodi se da je Kosovo podiglo bezbednost na viši nivo jer „raste strah od toga da predsednik Srbije planira invaziju uz pomoć njegovog saveznika Vladimira Putina“.
U tekstu se opisuju scene u kojima Kosovska policija započinje patrolu na „granici sa Srbijom“: „Oni pune automobil oružjem: Puške AK-47 su pričvršćene za naslone sedišta, pištolji bačeni u prostor za noge, a dronovi i pancirni prsluci ubačeni u prtljažnik Land Rovera. Ovo je sada standardni protokol na jednoj od najnestabilnijih granica na evropskom kontinentu“.
Eljšani: Situacija „nije dobra“
„Telegraf“ citira zamenika komandira Kosovske policije na Severu Kosova Vetona Eljšanija: „Kada ljudi pitaju Eljšanija – kakva je situacija, on im jednostavno pokaže kakve pripreme policija obavlja za patrolu. ‘Vidiš oružje?’ rekao je, pre nego što je odveo ‘Telegraf, na granicu. ‘Ovo je za policajce da nose. Situacija nije dobra’“, kazao je.
Eljšani se ujedno hvali poznavanjem puteva na Severu Kosova, piše „Telegraf“.
„Mi znamo ove puteve bolje nego bilo ko drugi. Srbi ne mogu da naprave put koji mi nećemo pronaći“, kazao je.
„Telegraf“ je izbrojao 65 ilegalnih puteva i tvrdi da je svaki od njih blokiran ogromnim jarkom između betonskih stubova, a preko tog broja i 10 puteva koji su pod konstantnim nadzorom, uglavnom dronovima.
Kada se prolije krv
„Stalnim prisustvom u većinski srpskom rejonu šalje se poruka Beogradu da Kosovo štiti svoju granicu. Banjska je promenila igru, podigla je igru na drugi nivo zbog smrti“, kaže dalje zamenik komandira KP za Sever, dodajući da „kada se prolije krv, onda postoji problem“.
Britanski list se poziva na analitičare koji upozoravaju na „propagandu iz Kremlja“, kao nešto što „raspaljuje nemir na Severu“, te ukazuje da na Kosovu živi „93 odsto Albanaca i 4 odsto Srba“, orenosi KoSSev.
Kurti: „Vučić planira invaziju“
U istom se tekstu pozivaju na intervju sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem koji je Engleze upozorio da Vučić „planira invaziju“.
Kurti je za „Telegraf“ „potvrdio“ da je Srbija podigla „operativne baze oko granice u obliku potkovice da brani Beograd i napadne Kosovo“.
I on se osvrnuo na „dobro poznato prijateljstvo“ Vučića sa Vladimirom Putinom, te kazao da je interes ruskog vođe da „Srbija izvrši invaziju na Kosovo, kako bi odvukaoa pažnju sa rata u Ukrajini“.
Piše „Telegraf“ i da Putin navodno „regrutuje Srbe da se bore protiv Ukrajinaca, a potvrdu za to nalaui i u tome što je „utvrdio“ da je „solidarnost sa Rusijom sveprisutna na Severu“.
„Slovo Z se kao grafit pojavljuje na prodavnicama, kafićima, kućama“, piše britanski list.
I Kurti im je kazao da će navodno upravo odatle Rusija „regrutovati buduće vagnerovce, paramilitarce za Ukrajinu i za Balkan“.
Nasuprot ovolikoj podršci Rusiji, kako to detektuje „Telegraf“, na Severu, je vlada animozitet Srba za prema NATO-u: na jednom saobraćajnom znaku pročitali – „j*bi se NATO“.
A kako i koliko precizno ovaj list portretiše situaciju na Severu, pokazuje i sledeća tvrdnja:
„Neki stanovnici srpske nacionalnosti sa Severa na svakog ko prelazi na jug gledaju kao na izdajnika, koji izdaje nezalečene rane iz krvoprolića 90-tih“.
„Mogu da pucaju na nas, ali ne mkogu da nas uplaše“
Za kraj britanska ekspertkinja za pitanja odbrane, kako je predstavljena, citira još jednom „komandanta Eljšanija“.
„Nije iznenađenje da Vučić hoće da izvrši invaziju. Oni mogu da pucaju u nas, ali ne mogu da nas uplaše“ poručuje Eljšani preko Danijele Šeridan, a prenosi KoSSev.
Potpuno pogrešna priča
Za doktorku Helenu Ivanov sa instituta Henry Jackson Society, međutim, skoro da ne postoji šansa da izbije novi rat na Balkanu i to sve dok su trupe KFOR-a na Kosovu, piše KoSSev.
„KFOR je bio i ostaje garant mira u ovom regionu“, odgovara na pisanje britanskog „Telegrafa“.
„Ne razumem zašto bi ovako visoko profilisan i kredibilan medij objavio jednu ovakvu priču koja je u potpunosti pogrešna“, navodi Ivanov i dodaje:
„Mi vidimo značajnu eskalaciju na Kosovu u zadnje vreme, ali sugerisati da se to odnosi na rat je očigledno pogrešno“.
Ona poručuje da je Balkan „bio i ostao neverovatno komplikovan region“ i poziva sve koji bi da pišu o njemu da pruže uvid upravo u tu složenost.