Maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na ekskurziju koja je trebalo da košta blizu sto hiljada dinara po učeniku. U Udruženju turističkih agencija za „Vreme“ kažu da škole biraju program ekskurzije te da, dok mali Nemci ili Francuzi spavaju u hostelima, u Srbiji je propisan smeštaj od barem tri zvezdice sa polupansionom
Maturanti Treće beogradske gimnazije trebalo je da idu u Beč, Prag i Budimpeštu, šest noćenja. Cena čitavih 95.900 dinara po učeniku. I to je bila jedina ponuda u prvom trenutku.
Nakon toga, krajem decembra dostavljena je nova ponuda u kojoj nije bilo Praga već samo Beča i Budimpešte – za 73.000 dinara.
Zbog takve cene, maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na matursku ekskurziju.
I drugi primeri govore u prilog tome da su cene ekskurzija visoke, pa tako jedno noćenje srednjoškolca u istočnoj Srbiji košta 18.000 dinara.
Zašto su ekskurzije toliko skupe? Ko diktira program ekskurzija, a ko postavlja cene?
Dragan Subotić iz Udruženja turističkih agencija i turističkih radnika Srbije za „Vreme“ kaže da su visoke cene prouzrokovane poskupljenjima na tržištu Evrope. Posle pandemije gotovo sve destinacije u Evropi su poskupele za minimum 60 odsto, a u Italiji čak do 100 odsto, tvrdi Subotić.
Kao drugi razlog navodi energetsku krizu i cenu goriva. „Turistička agencija daje ponudu isključivo po zahtevu škole jer je škola ta koja kreira program putovanja“, ukazuje Subotić.
Foto: Tanjug/Dušan Aničić
Program predlažu škole
Članom šest Pravilnika o organizaciji i ostvarivanju ekskurzije u srednjoj školi propisano je da odeljenska i stručna veća škole predlažu program ekskurzije, koji dostavljaju nastavničkom veću.
„Đačke ekskurzije se isključivo izvode prema pravilniku Ministarstva prosvete u hotelima koji imaju minimum tri zvezdice i polupansionsku uslugu. Večere u hotelima su značajno skupe, gotovo kao jedno noćenje sa doručkom“, kaže Subotić.
Dalje navodi da izvođenje ekskurzija podrazumeva i angažovanje lekara, dnevnice profesora koje su uređene pravilnicma škole.
Objašnjava da je kalkulacija individualnih putovanja u suprotnosti sa kalkulacijama za ekskurzije. „Suština je da činioci cene poslednjih godina iz meseca u mesec rastu“, navodi naš sagovornik.
Kako je u Evropi?
Subotić podseća da se ekskurzije u zemljama Evropske unije potpuno drugačije organizuju, a te zemlje su sa znatno višim životnim standardom.
Međutim, kaže, Italijani, Francuzi ili Nemci, kada idu na ekskurzije, nemaju problem da spavaju u pansionima u osmokrevetnim sobama.
„U vreme bivše Jugoslavije je isto tako bilo. Ekskurzije su organizovane isključivo u objektima koji su namenjeni za to i to su bile višekrevetne sobe, nekategorisani objekti, a ne sa tri ili četiri zvezdice u centru Praga ili Rima“, kaže on.
Dodaje da je to velika razlika i da na primer nemački đaci sa svojim profesorom idu bez problema i vozom na ekskurziju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Raspušta se Agencija za međunarodni razvoj (USAID), obavestio je Stejt department, a reorganizacija USAID biće obavljena do 1. jula. „Zahvaljujući predsedniku Trampu, to pogrešno i fiskalno neodgovorno razdoblje sada je gotovo”, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio
U obrazloženju Apelacionog suda navodi se da nema dokaza o kontaktu vozila sa telom deteta, nema bioloških tragova, telo devojčice nije nađeno, to jest, za sada „ne postoje dokazi da je smrtna posledica nastupila“
Urednik „Srpskog telegrafa“ Milan Lađević je 29. maja prošle godine udario novinara „Radara“ Vuka Cvijića, ali pošto nije došlo do „ugrožavanja spokojstva“ prolaznika, to nije krivično delo, utvrdilo je tužilaštvo
Neka se na kraju ispostavi da je rupu na prozoru dr Dragana Milića napravio detlić. Jedino što je u ovom trenutku relevantno je da postoji jasna sumnja da je na njega pucano, da je Vučić opozicionog prvaka u Nišu nazvao čistim zlom i da odsustvo njegove rekacije nije normalno
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić konačno je počeo formiranje nekakvog pokreta sa nekim profesorima. Super, njih niko ne zna pa ne može da ih gađa jajima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!