Maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na ekskurziju koja je trebalo da košta blizu sto hiljada dinara po učeniku. U Udruženju turističkih agencija za „Vreme“ kažu da škole biraju program ekskurzije te da, dok mali Nemci ili Francuzi spavaju u hostelima, u Srbiji je propisan smeštaj od barem tri zvezdice sa polupansionom
Maturanti Treće beogradske gimnazije trebalo je da idu u Beč, Prag i Budimpeštu, šest noćenja. Cena čitavih 95.900 dinara po učeniku. I to je bila jedina ponuda u prvom trenutku.
Nakon toga, krajem decembra dostavljena je nova ponuda u kojoj nije bilo Praga već samo Beča i Budimpešte – za 73.000 dinara.
Zbog takve cene, maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na matursku ekskurziju.
I drugi primeri govore u prilog tome da su cene ekskurzija visoke, pa tako jedno noćenje srednjoškolca u istočnoj Srbiji košta 18.000 dinara.
Zašto su ekskurzije toliko skupe? Ko diktira program ekskurzija, a ko postavlja cene?
Dragan Subotić iz Udruženja turističkih agencija i turističkih radnika Srbije za „Vreme“ kaže da su visoke cene prouzrokovane poskupljenjima na tržištu Evrope. Posle pandemije gotovo sve destinacije u Evropi su poskupele za minimum 60 odsto, a u Italiji čak do 100 odsto, tvrdi Subotić.
Kao drugi razlog navodi energetsku krizu i cenu goriva. „Turistička agencija daje ponudu isključivo po zahtevu škole jer je škola ta koja kreira program putovanja“, ukazuje Subotić.
Foto: Tanjug/Dušan Aničić
Program predlažu škole
Članom šest Pravilnika o organizaciji i ostvarivanju ekskurzije u srednjoj školi propisano je da odeljenska i stručna veća škole predlažu program ekskurzije, koji dostavljaju nastavničkom veću.
„Đačke ekskurzije se isključivo izvode prema pravilniku Ministarstva prosvete u hotelima koji imaju minimum tri zvezdice i polupansionsku uslugu. Večere u hotelima su značajno skupe, gotovo kao jedno noćenje sa doručkom“, kaže Subotić.
Dalje navodi da izvođenje ekskurzija podrazumeva i angažovanje lekara, dnevnice profesora koje su uređene pravilnicma škole.
Objašnjava da je kalkulacija individualnih putovanja u suprotnosti sa kalkulacijama za ekskurzije. „Suština je da činioci cene poslednjih godina iz meseca u mesec rastu“, navodi naš sagovornik.
Kako je u Evropi?
Subotić podseća da se ekskurzije u zemljama Evropske unije potpuno drugačije organizuju, a te zemlje su sa znatno višim životnim standardom.
Međutim, kaže, Italijani, Francuzi ili Nemci, kada idu na ekskurzije, nemaju problem da spavaju u pansionima u osmokrevetnim sobama.
„U vreme bivše Jugoslavije je isto tako bilo. Ekskurzije su organizovane isključivo u objektima koji su namenjeni za to i to su bile višekrevetne sobe, nekategorisani objekti, a ne sa tri ili četiri zvezdice u centru Praga ili Rima“, kaže on.
Dodaje da je to velika razlika i da na primer nemački đaci sa svojim profesorom idu bez problema i vozom na ekskurziju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!