Rušenje “Gusara” pokušano je u nekoliko navrata bez naloga. Od gradskih vlasti pokušavali su da ga odbrane i građani i vlasnici, ali je rušenje danas ipak realizovano. „Nezakonito“, tvrde pravnici
Nakon nekoliko pokušaja, gradske vlasti su uspele da sruše kafić “Gusar” na Savskom keju.
Tome su se protivili građani, koji su nekoliko puta dolazili da brane ovo kultno mesto na Novom Beogradu.
Zakupac “Gusara” Goran Pepić rekao je za “Vreme” da ni ovog puta nisu imali nalog, ali pošto je kod “Gusara” u trenutku rušenja bilo četvoro ljudi, nisu mogli da ga odbrane.
Pristutna je bila i Vesna Josić iz pravnog tima koji zastupa splavove koja je rekla za “Vreme” da je rušenje izvedeno potpuno nezkonito.
“Oni su se uporno pozivali na to da je ‘Gusar’ nelegalan objekat, ali ja u to ne ulazim, a znam da su vlasnici uredno plaćali porez državi za njega”, kaže Josić.
Ona dodaje da je u ovom trenutku bitno da državni organ, ako ga već ruši, to radi na legalan način.
“Komunalna inspekcija je donela rešenje u kome se nalazi uklanjanje splava ‘Gusar’ i ove sojenice koja je danas srušena. Da apsurd bude još veći u tom rešenju piše da se oba objekta uklone na deo obale koji nije obuhvaćen planom mesta. Oni su u oktobru srušili taj splav, a sada i sojenicu. To nije smelo da se uradi tako što se pozivaju na rešenje koje se odnosi na plutajuće objekte odnosno na splavove”, objašnjava Josić.
Za gradsku inspekciju „Gusar“ je „brvnara“
Na terenu je tokom rušenja bila je sekretarka za inspekciju Sonja Božović koja je kazala da to nije građevinski objekat, već brvnara za čije je rušenje nadležna komunalna inspekcija.
“Sve i da je to tako morali su da donesu novo rešenje samo za ‘Gusara’. Oni su bili dužni da kada dođu na izvršenje donesu nalog. U tom nalogu mora da bude uključena i firma koja izvodi rušenje. Firma koja je rušila nije ovlašćena da uklanja ni splavove, a kamoli Gusara koji je nešto sasvim drugo”, kazala je Josić.
Dodaje i da su službe policije i komunalne policije izašle da asistiraju u rušenju i kada sam im tražili dokumente, nisu ih imali nego su ih uputili da ih traže službenim putem.
“Umesto toga, kao jedna ulična banda su banuli, kažu usmeno šta nameravaju, a mi svi treba da im verujemo“, rekla je Josić.
„Oni uopšte nemaju svest da su oni državni organ i da moraju da pokažu dokumenta u trenutku kada postupaju”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!