Više javno tužilaštvo saopštilo je u petak da je glavni javni tužilac Nenad Stefanović podneo prijave protiv tužiteljke Bojane Savović disciplinskom tužiocu Višeg saveta tužilaštva zbog „kršenja Zakona o javnom tužilaštvu i Etičkog kodeksa javnih tužilaca, time što je u izbornoj kampanji na skupovima inicijative ‘ProGlas’ iznosila svoj politički stav“.
Na ovo sapštenje reagovavao je Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS). Svojim jučerašnjim saopštenjem glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović, krijući se iza Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, nakon podnošenja jedanaest disciplinskih prijava, nastavlja obračun sa javnom tužiteljkom Bojanom Savović, dobitnicom NIN-ovog priznanja „Ličnost godine“ i jednom od retkih javnih tužilaca u koga stručna javnost i građani Srbije nisu izgubili poverenje, saopštio je CEPRIS čiji je Savović član.
Stefanovićevo saopštenje, stoji dalje, predstavljeno je kao saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, iako većina javnih tužilaca ovog tužilaštva ni na koji način nije učestvovala u njegovom sačinjavanju, niti je upoznata sa njegovim objavljivanjem, guši i ono malo poverenja građana u javno tužilaštvo.
Nečasna uloga glavnog javnog tužioca
Poseban doprinos izgubljenom poverenju u javno tužilaštvo daje upravo glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Podnosi optužne akte protiv policajaca koji su rasvetlili Jovanjicu na dan njihovog svedočenja u predmetu Jovanjica, na sam dan izbora saopštava kako nema dokaza da je izvršeno bilo koje krivično delo, a da dokaze nije ni pokušao da pribavi, obaveštava javnost svaki put kada protiv nekoga, posebno koleginice Bojane Savović, podnese disciplinsku prijavu ili nekog svog kolegu prijavi Etičkom odboru itd.
Svojim istupanjima Stefanović saopštava svoje lične stavove, a ne i stavove Tužilaštva na čijem je čelu, iako se saopštenja objavljuju kao saopštenja tužilaštva.
Poslednjim saopštenjem glavni javni tužilac Stefanović ponovo šalje poruku, pre svega beogradskim javnim tužiocima, da za njihovu karijeru stručnost, obrazovanje, profesionalni i lični integritet nemaju nikav značaj, već da im je za napredovanje dovoljno da bespogovorno slušaju njega.
Zarobljeno tužilaštvo
Stefanovićevi postupci nisu samo problemi javnog tužilaštva, već su odraz i posledica društvenih okolnosti koje opterećuju naše društvo već duže vreme i koje su dovele do teške političke i društvene krize. Maniplulacije biračkim spiskom i migracijama birača na decembarskim izborima predstavljaju samo poslednji čin urušavanja vladavine prava i demokratije u našoj zemlji.
Pod ovakvim društvenim okolnostima besmisleno je i bespredmetno pozivati institucije (Visoki savet tužilaštva, Vrhovni javni tužilac) da se bave Stefanovićevim postupcima, jer se od ovih institucija teško može očekivati da izvrše svoju ustavnu obavezu i pruže zaštitu samostalnosti koleginici Bojani Savović i drugim javnim tužiocima. Iskustvo nam govori da od njih možemo očekivati samo podršku Stefanoviću, a u najboljem slučaju – ćutanje. Izlaz iz ovako teške političke i društvene krize mogu biti samo slobodni i pošteni izbori.
Zato CEPRIS poziva sve društvene činioce, državne institucije, političke stranke, nevladine organizacije i građane, na postizanje dogovora u cilju obezbeđivanja uslova za slobodne i poštene izbore.
Tek ako to ostvarimo bićemo u prilici i da imamo tužilaštvo koje će ostvarivati svoju ustavnu i zakonsku ulogu, u kom neće biti progonjeni najhrabriji i najčasniji pojedinci i kojim neće rukovoditi oni čije će karijere ostati upamćene isključivo po servilnosti svakoj političkoj vlasti.