Demokratska partija socijalista (DPS) se opredijelila za kandidata koji je pokazao da može da bude tačka spajanja različitih struktura unutar same političke partije, kaže za „Vreme“ politički analitičar, docent na Fakultetu političkih nauka u Podgorici Zlatko Vujović.
Na unutarpartijskim izborima danas najveće opozicione stranke, održanim u nedelju, 28. januara, za predsednika crnogorskog DPS-a izabran je dosadašnji vršilac dužnosti Danijel Živković, a za potpredsednike Aleksandra Vuković-Kuć, Abaz Dizdarević, Ivan Vuković i Jevto Eraković.
„Njegov mandat na poziciji v.d. predsjednika je bio relativno uspješan. Ona je zaustavila trend pada i na neki način se konsolidovala na oko 20 odsto podrške biračkog tijela“, pojašnjava Vujović.
Kaže da je reč o čoveku koji je ponikao iz partije, koji je prošao od najnižeg nivoa omladinca do najvišeg – predsednika i na neki način je prihvaćen od drugih struktura partije.
„Jeste malo čudno da imamo predsjedničke izbore u partiji sa jednim kandidatom, ali rekao bih da to nije bio loš izbor u trenutku kada je partija bila suočena sa kontinuiranim padom podrške i latentnim rizikom cijepanja, tako da bi izbori u punom kapacitetu sa više frakcija produbili podjele koje postoje unutar DPS-a i možda rezultirali rascjepom. On je bio očigledno prihvatljiv za najveći broj, tako i tumačim izostanak nekih drugih kandidatura“, rekao je Vujović za „Vreme“.
Posledice gubitka vlasti
Danijel Živković je izabran za v.d. predsednika DPS u aprilu 2023. godine, nakon što je dotadašnji predsednik stranke Milo Đukanović podneo ostavku na tu poziciju.
Đukanović, koji je bio na čelu DPS-a 25 godina, podneo je ostavku posle poraza u drugom krugu predsedničkih izbora u Crnoj Gori od kandidata pokreta „Evropa sad“ Jakova Milatovića u aprilu 2023.
Time je DPS, koji je decenijama vladao Crnom Gorom, smenjen sa svih pozicija moći, nakon što je 2020. godine izgubio vlast na parlamentarnim izborima.
„Iako to nije u idealtipskom modelu u potpunosti zadovoljilo nešto što bi se zvali puni demokratski unutarpartijski izbori, oni jesu bili demokratski, ali nisu bili kompetitivni, i u tom smislu DPS je najviše odmakao od svih drugih partija na crnogorskoj političkoj sceni“, pojašnjava Vujović.
Tome u prilog ide činjenica da je za mesta potpredsednika stranke bilo prijavljeno više kandidata.
„Činjenica da su članovi stranke izašli, da su glasali i dali određeni stepen legitimiteta, pokazuje da je na taj način DPS zaokružio jedan dio transformacije, odnosno promjene nacionalnog rukovodstva“, kaže sagovornik „Vremena“.
O uticaju Đukanovića
O uticaju nekadašnjeg višedecenijskog predsednika stranke na izbor i buduće poteze novog rukovodstva, Vujović kaže: „Mislim da će novo rukovodstvo u najvećem dijelu biti samostalno, što ne znači da neki bivši funkcioneri neće imati određeni uticaj. Međutim, kao kod svake institucionalizacije, kad imate osobe koje pokrivaju određenu poziciju, oni crpe i legitimitet, ali i funkcionalnu moć iz te pozicije, tako da će uticaj koji u ovom trenutku imaju bivši funkcioneri rapidno padati. Održaće se ako bivši funkcioneri budu finansijski podržavali partiju. Ukoliko to nije slučaj, njihov uticaj će biti minimalan.“
Dodaje da Živković nije prepoznat kao neko iz najužeg kruga Đukanovića, nego kao neko ko je posvećen partiji i ima dobre odnose s drugim kadrovima unutar stranke.
Ko je Danijel Živković?
Danijel Živković je na poziciju v.d. predsednika DPS došao sa mesta šefa Kluba poslanika te stranke u crnogorskom parlamentu.
Rođen je 15. avgusta 1987. godine u Pljevljima. Završio je Pravni fakultet, a političku karijeru je gradio kao član DPS-a u Pljevljima, odakle je 2017. godine prešao na funkciju narodnog poslanika u Skupštini Crne Gore.
Osim navedenog, kao dugogodišnji član DPS-a obavljao je različite partijske funkcije – od predsednika Saveta mladih DPS Pljevlja do člana Glavnog odbora DPS Crne Gore.