
Evropska unija
Da li EU prelazi na „ratnu ekonomiju“?
Evropska unija se nedavno pokrenula zbog slabljenja podrške SAD Ukrajini, NATO-u i Evropi uopšte. Da li se EU okreće ratnoj ekonomiji
Najpre je „vojnu vežbu“ pomorskog gađanja izvršila Severna, potom i Južna Koreja. Stručnjaci to vide kao novo zatezanje odnosa u svetlu izjave Kima Džong Una da se odustaje od pomirenja i ujedinjenja
Severna Koreja je u petak ispalila dve stotine artiljerijskih projektila koji su pali u pomorsku tampon-zonu između dve Koreje, saopštio je južnokorejski Generalštab.
Nije bilo štete niti povređenih.
Kao odgovor na tu „provokaciju“, Južna Koreja je hitno održala sopstvenu „vojnu vežbu“ pomorskog gađanja pre koje su stanovnici ostrvca Jeonpjeong pozvani da odu u skloništa ili ne izlaze iz kuća.
Jeonpjeong u Žutom moru ima svega osam kvadratnih kilometara i oko dve hiljade stanovnika. To je jedno od najsevernijih ostrva Južne Koreje, nadomak linije razdvajanja.
Kako javlja CNN, i u prošlosti je Severna Koreja obavljala „vežbe“ u ovom području, ali takvi postupci uvek dižu napetosti na poluostrvu.
Agencija AP ocenjuje da je u pitanju kršenje krhkog vojnog sporazuma iz 2018. godine, iz kojeg se Pjongjang bio povukao.
Nove provokacije
Portparol vojnih štabova Južne Koreje rekao je na televizijskom brifingu da je artiljerijska paljba bila „čin provokacije koji ugrožava mir i povećava tenzije na Korejskom poluostrvu.“
Stručnjaci to vide kao zatezanje uoči parlamentarnih izbora u Južnoj Koreji koji će biti održani u aprilu i predsedničkih izbora u Sjedinjenim Državama u novembru.
„Nije neuobičajeno za Severnu Koreju da vrši artiljerijska gađanja u Žutom moru tokom zimskih vojnih vežbi“, rekao je Lef-Erik Izli, profesor na Univerzitetu u Seulu.
„Ove godine je drukčije to što su dve Koreje nedavno napustile sporazum o izgradnji vojnog poverenja i što je Kim Džong Un javno odbacio pomirenje i ujedinjenje sa Jugom“, prenosi CNN Izlijeve reči.
Decenijski krhki mir
U nedelju je severnokorejska novinska agencija citirala diktatora Kima Džong Una koji je rekao da odustaje od pomirenja sa Južnom Korejom. On je odnose nazvao „odnosom dve neprijateljske zemlje i zaraćene strane“.
Tako se, posle nekoliko godina otopljavanja odnosa, ponovo gazi u fazu tenzija.
Dve Koreje su podeljene nakon rata koji je prekinut 1953. godine, ali posle kojeg nikad nije potpisan mirovni sporazum.
Evropska unija se nedavno pokrenula zbog slabljenja podrške SAD Ukrajini, NATO-u i Evropi uopšte. Da li se EU okreće ratnoj ekonomiji
Liderki ekstremne desnice u Francuskoj Marin le Pen sud je zabranio da se kandiduje za javnu funkciju. Ima pravo na žalbu, ali to praktično znači da je izbačena iz predsedničke trke 2027. godine
Visoki zvaničnik Hamasa izjavio je da je palestinski pokret prihvatio novi predlog o prekidu vatre u Pojasu Gaze koji su predstavili posrednici, pozivajući i Izrael da ga prihvati
Broj poginulih u snažnom zemljotresu u Mjanmaru porastao je na više od 1.000, pošto je više tela izvučeno iz ruševina zgrada koje su srušene
Bivši predsednik Francuske Nikola Sarkozi optužen je da je njegovu predsedničku kampanju nelegalno finansirao pokojni libijski predsednik Moamer el Gadafi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve