Gardijan piše da su Srbiji „vladajući populisti“ odneli ubedljivu pobedu na parlamentarnim izborima, koje su obeležili i izveštaji o velikim nepravilnostima, kako tokom napete kampanje, tako i na dan glasanja.
Očekivalo se da će opoziciona koalicija „Srbija protiv nasilja“ biti najveći takmac za gradsku skupštinu u Beogradu, a analitičari kažu da bi pobeda opozicije u prestonici ozbiljno narušila Vučićevu vladavinu u zemlji, piše dalje Gardijan.
Glavna opoziciona grupa osporila je izborne projekcije vladajuće stranke, tvrdeći da je bilo lažiranja glasova i rekavši da će osporiti prebrojavanje glasova „svim demokratskim sredstvima“.
Londonski list citira Miroslava Aleksića koji tvrdi da je u Beograd prebačeno 40.000 fantomskih glasača.
Politiko navodi da razmere pobede znače da će Vučić, koji svoje odnose sa Zapadom balansira srdačnim vezama sa Kremljom, ostati centralna figura za diplomatiju SAD i EU na Zapadnom Balkanu, posebno u pokušaju da izbegnu ozbiljno rasplamsavanje tenzija na Kosovu.
Dalje se navodi da će Vučić prvo morati da se brani od optužbi za velike nepravilnosti i zastrašivanje birača. Ovi sporovi oko izborne manipulacije samo će pojačati strahove da Vučić ubrzano podriva demokratiju, medije i javne institucije u zemlji.
Blumberg piše da je stranka predsednika Srbije Aleksandra Vučića obezbedila snažnu pobedu na vanrednim izborima u nedelju, učvršćujući tako decenijsku dominaciju „balkanskog lidera“ u zemlji, što je pokazalo i rano prebrojavanje.
Nemački Frankfurter algemajne cajtung piše da su izborni dan obeležile „žestoke optužbe za manipulaciju“. „Kvazibeograđani su u nedelju brojnim autobusima dovezeni iz Bosne u Srbiju kako bi i na lokalnim izborima glasali za vladajuću stranku.“
Levo-liberalni Tagescajtung piše da su očekivanja opozicije bila velika, pa je i otrežnjenje bilo gorko kad su stigli rezultati.
Dok su Naprednjaci slavili uz vatromet, u štabu „Srbije protiv nasilja“ vladala je „mrtvačka tišina“, navodi berlinski list. „Šefovi stranaka nisu se javljali na telefon, neki su u porukama pisali da se upravo savetuju šta da rade.“
Na kraju su se odlučili na proteste. Tagescajtung primećuje da je tako došlo do scenarija koji su predviđali i režim i opozicija. Režim je govorio da opozicija planira da ne prizna poraz, a opozicija je govorila da režim planira krađu izbora.
M.J./N.R.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com