
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Srpski separatizam u BiH dobiće na zamahu ako visoki predstavnik i sud pokušaju da uklone Dodika sa funkcije, piše Saša Janković za „Vreme“
U sredu (22. novembar) bi trebalo da počne glavni pretres pred Sudom BiH protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Dodik je optužen zbog nepoštovanja i nesprovođenja odluka Visokog predstavnika, a tužilaštvo traži da se Dodiku, ako bude osuđen, zabrani da bude na političkim funkcijama.
Najmoćniji srpski političar u BiH, pak, optužnicu naziva „inkvizicijom protiv Republike Srpske“ i njega lično.
Saša Janković, bivši zaštitnik građana i predsednički kandidat, misli da je visoki predstavnik Kristijan Šmit promenio krivični zakon samo da bi mogao da goni Dodika, ali da to ne može da izađe na dobro.
„Uveren sam da će krivičnim progonom i proterivanjem Dodika iz institucija biti brzo potrošena svaka korist koja se, i to samo možda, privremeno postigne za državno jedinstvo i suverenost BiH“, piše Janković u autorskom tekstu za „Vreme“.
„A na šine će biti stavljeni da ubrzavaju i rastu vaninstitucionalni procesi sa ogromnim dezintegrativnim, pa i konfliktnim potencijalom. Jer, separatizam Srba ili bar dela Srba u BiH ne može se izjednačavati sa Miletom Dodikom“, navodi Janković.
Separatizam, piše Janković, ima uzroke u realnim etničkim, regionalnim i društvenim sukobima te se ne može pripisati samo Dodiku.
Duh iz boce
Čak i ako bi uklanjanje Dodika sa javnih funkcija uspelo, piše Janković, „sva je prilika da bi problemi koje bi Šmit da reši time dobili novo gorivo i da bi isterivanjem Dodika iz institucija njihov duh bio pušten iz boce koju ionako ne doživljava kao svoj dom“.
Posredi spora Dodika i Šmita je niz odluka Banjaluke, odnosno Visokog predstavnika, zbog kojih jedni drugima prebacuju kršenje Dejtonskog sporazuma.
Dodik je ranije najavio da Republika Srpska zato više neće sprovoditi odluke Visokog predstavnika, te naložio da se one ne objavljuju u Službenom glasniku.
Šmit je potom izmenio Krivični zakonik kako bi „nepoštovanje“ njegovih odluka postalo posebno krivično delo.
Ceo autorski tekst Saše Jankovića pročitajte u štampanom izdanju Vremena koje je na kioscima.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve