Vest da dizel nije poskupeo, a da je benzin pojeftioni tri dinara svakako je obradoval vozače, ali i iznenađenje.
Od 1. oktobra počele su da važe nove, uvećane akcize. Tako je iznos akcize na evrodizel podignut za 4,76 dinara, a na benzin za 4,63 dinara po litru.
Vlasnici benzinskih pumpi očekivali su novo poskupljenje goriva ove nedelje i procenjivali da bi u proseku moglo da poskupu za pet do šest dinara.
Međutim, kako je već gotovo godinu i po dana na snazi Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte kojuje doneča Vlada Srbije i prema kojoj se svakog petka i objavljuje najviše maloprodajne cene, gorivo ovog petka nije poskupelo.
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas, nakon razgovora sa predstavnicima Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) i Naftne industrije Srbije (NIS), da očekuje da se u narednom periodu cene dizela neće menjati.
„Nastavićemo da nadgledamo cene dizela u Srbiji i cilj nam je da u narednom periodu one ne rastu i da obezbedimo predvidljivost i sigurnost za sve. U ovom će nam pomoći i Naftna industrija Srbije koja je pouzdan partner države bila u prošlosti i nastoji da to bude u budućnosti, a to očekujem i od ostalih naftnih kompanija u Srbiji“, navela je Đedović Handanović koja je sa predstavnivcima NIS-a i UNKS-a razgovarala o stanju na tržištu naftnih derivate, objavilo je Ministarstvo.
Na sastanku je zaključeno i da je snabdevanje tržišta gorivom stabilno.
„Iako je došlo do blagog rasta akciza, to neće negativno uticati na povećanje cene dizela i to je nešto što želimo da obezbedimo za naše građane i u narodnom periodu. Time smanjujemo i inflatorne pritiske što ima višestruke koristi“, rekla je ministarka.
Kako objašnajva vlasnik benzinske pumpe Nebojša Atanacković, akcize opterećuju uvoznike i proizvođače.
Na pitanje kako je kako je moguće da je dizel ostao 214 dinara, Atanacković odgovara:
„Pa prema nekim poluzvaničnim informacijama postoji dogovor između predsednice Vlade i prometinika, velikih uvoznika i NIS-a da ta cena dizela ostane takva kakva je. Da li će odustajanje od akcize na dizel da bude na teretu države ili će to da snose sami prodavci odnosno uvoznici ili NIS, ili će na drugi način biti rešeno, uglavnom je odluka da se cena dizela nadalje ne povećava. Cena benzina će varirati. Ova tri dinara za skuplji benzin je cena sa većiom akcizom. To je sad jedna razlika između potražnje cena. To je zakon tržišta da se cena povećava u zavisnosti od potražnje“, rekao je Atanacković za N1.
Kako obajšanjva, odustajanje od uvođenja povećanja akcize je stvar opredeljenja Vlade ili Ministarstva finansija.
„Ako se primenjuje na benzin znači da je benzin značajno pojeftinio, ako je ovoj ceni od 188 dinara veća akciza. Činjenica je da je Evropa računajući na zelenu energiju došla u situaciju da shvata da bez sirove nafte, uglja i atomske energije ne može da zadovolji svoje potrebe. Evropi nedostaje dizel. Benzina ima dovoljno. Dizel koji se koristi kao kerozin od njega izuzetno zavisi i visina inflacije i cene svih proizvoda“, rekao je Atanacković.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com