Na plastičnom smeću koje godinama pluta Pacifikom naučnici su pronašli uznapredovale zajednice obalskih stvorenja koja sada žive hiljadama kilometara udaljena od svog izvornog staništa.
Otkrića istraživanja časopisa Nature Ecology & Evolution pokazuju da zagađenje okeana plastikom može da omogući stvaranje novih plutajućih ekosistema vrsta koje inače ne mogu da prežive na otvorenom moru.
Rezultati ovog istraživanja pokrenuli su pitanje kako ova stvorenja dolaze do otvorenog okeana i tamo preživljavaju.
Naučnici tvrde da nije poznato da li su, na primer, završili u ovoj gomili smeća tako što su se pričvrstili za plastiku na obali koja je kasnije dospela u okean ili su uspeli da kolonizuju nove objekte pošto su se našli u otvorenom okeanu.
Veliko pacifičko ostrvo smeća pluta po okeanu između Kalifornije i Havaja, otkriveno je 1997. godine, a otpad od koga je sačinjen prostire se na 600.000 kvadratnih kilometara, piše CNN.
Za razliku od organskog materijala koji se razgrađuje u roku od nekoliko meseci do nekoliko godina, plastika može da pluta okeanima mnogo duže, što omogućuje nekim vrstama da se razmnožavaju na otvorenom moru, podseća Radio Slobodna Evropa.
xabayVećina većeg plastičnog otpada dolazi iz ribarske industrije, dok između 10 i 20 odsto ukupne količine smeća potiče od japanskog cunamija iz 2011. godine.
Z.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com