Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Evropski plan za Kosovo je na stolu i nije više podložan pregovorima. Kosovski premijer Aljbin Kurti hteo je da ga potpiše jer predviđa daljnje zaokruživanje nezavisnosti Kosova. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije hteo da ga potpiše jer nije formirana Zajednica srpskih opština. Načelno su ga prihvatila obojica. Natezanje oko implementacije Plana i formiranja ZSO se nastavlja
Takozvani Evropski plan za Kosovo sa jedne strane sadrži daljnje zaokruživanje nezavsosti Kosova bez eksplicitnog priznjanja Beograda, što je mučno za Srbiju. Sa druge strane predviđa formiranje Zajednice srpskih opština, sa čime Priština nikako da se pomiri.
Tekst ovog plana, iza koga stoje i Evropska Unija i Sjedinjene Američke Države, konačno je zvanično obelodanjen na sajtu Evropske službe za spoljne poslove, a predstavnici EU su ranije rekli da će ga objaviti kada ga Beograd i Priština prihvate. On polazi od „nepovredivosti (sadašnjih) granica i poštovanja teritorijalnog integriteta“ Srbije i Kosova. Dakle, nikakve podele, nikakve razmene teritorija ne dolaze u obzir, a Srbija i Kosovo se tretiraju kao dva suverena subjekta.
Formalna statusna neutralnost
Plan polazi od uvažavanja “istorijskih činjenica”, a za predlagače je “istorijska činjenica” da je Kosovo nezavisno, ali dozvoljava da Srbija ima drugačije gledište “o osnovnim pitanjima, uključujući pitanje statusa”.
Polazi se od toga da će Srbija i Kosovo, u tekstu Plana se koristi termin „strane“, “međusobno razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava”, čime se u daljnjim pregovorima izjednačava položaj međunarodno priznate države Srbije i Kosova koje nije član Ujedinjenih nacija.
To je podvučeno i pasusom o tome da će se “obe strane rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje…”
U tom kontekstu piše i da “strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime”, što takođe jasno podvlači nezavisnost Kosova od Srbije, to jest autonomiju spoljne politike vlasti u Prištini.
I dalje: “Obe strane će međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate…” Pasoše i carinske pečate može da ima samo nezavisna država.
Članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama
Jadna od ključnih stavki Plana je i da se “Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji”, dakle ni članstvu u Ujedinjenim nacijama. To bi moglo da se tumači i tako da bi se Srbija potpisivanjem Evropskog plana za Kosovo obavezala da neće od Rusije tražiti da bokira prijem Kosova u Ujedinenim nacijama.
Još piše i da “nijedna strana neće blokirati, niti podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njihovom putu ka EU na osnovu sopstvenih zasluga”, dakle – Srbija i Kosovo nezavisno jedno od drugog idu ka članstvu u EU, a Beograd treba da odustane od lobiranja kod država članica EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova da blokiraju nejgove evropske integracije.
A da bi sve teklo glatko „strane će razmeniti stalne misije“ – Kosovo pri Vladi Srbije, Srbija pri Vladi Kosova.
Formiranje Zajednice srpskih opština
Plan zahteva da „obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume u dijalogu, koji ostaju važeći i obavezujući“, čime se pre svega misli na formiranje Zajednice srpskih opština, što je Priština potpisala još pre 10 godina, a Aljbin Kurti odbija da sprovede u delo. Oblik i ingerencije ZSO, dakle, nisu podložni daljnjim pregovorima, baš kao što to tvrdi i zahteva predsendik Srbije.
Plan takođe predviđa da će “strane” “formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu”, njenu automiju i zaštitu pravoslavnih vernih objekata.
Crvena linija Aleksandra Vučića
Razumljivo je da Aleksandar Vučić nije mogao da stavi potpis na ovakav plan za rešenje kosovoske krize bez da je prethodno formiran ZSO, mada ga je usmeno, očigledno, prihvatio, što je potvrdio i šef diplomatije EU Žozep Borelj. „Crvena linija“ bila je (za sada) upravo formiranje ZSO – prvo uspostavljanje ZSO, pa onda sve drugo. Današnja naslovna strana tabloida „Alo“ tako glasi „PRVO Zajednica srpskih opština“.
Mada na naslovnoj strani „Informera“ stoji Nema ništa od kapitulacije – Vučić opet rasturio Kurtija!, potpisivanje gore pretstavljenog plana se samo prolongira dok SAD, EU, Nemačka, Francuska i Italija ne budu slomile otpor Kurtija koji je ranije svojim biračima bio obećao „da nema ništa od ZSO“, pa mu sada treba vremena kako da sanira političku štetu pre nego što ipak prihvati.
Onda će na potezu ponovo biti predsednik Srbije.
Konačno obelodanjen tekst Evropskog plana za Kosovo izazvaće svakako buru negodovanja „patriotskih“ srpskih partija, pa je predsednik Srbije Alekandar Vučić najavio da će večeras odgovarati svim „političkim i medijskim manipulatorima koji bi za mrvu vlasti zgazili sopstvenu državu“, prenosi RTS.
Posledice odbijanja Plana
Sve u svemu, pregovori se nastavljaju i rešenje se ne čini mnogo bliže nego prekjuče, pre nego što su se Vučić i Kurti ponovo sreli u Briselu. Ali se makar zna šta se tačno nalazi na pregovaračkom stolu.
Odbijanjem Evropskog plana za Kosovo Srbija bi na duže vreme zalupila vrata Evropske unije i odrekla se niza, pre svega ekonomskih, privilegija koje aktivan status kandidata za članstvo u EU nosi sa sobom, ali i kakvog-takvog napretka u približavanju evropskim pravnim, bezbenosim, političkim i društvenim standardima, što bi je, ovakvu, kakva jeste, bacilo još mnogo godina unazad.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve