Hladnoća, susnežica i sneg nisu zaustavili borbe u Donbasu. Ukrajinski vojnici dnevno odbijaju na desetine napada ruskih trupa artiljerijom, raketnim bacačima, minobacačima i tenkovima, tvrdi portparol istočnog krila ukrajinske armije Serhij Čerevatij. U proseku, kaže, na pojedinim delovima fronta Rusi ispaljuju po 200 projektila dnevno, ali ne uspevaju da probiju ukrajinsku odbrambenu liniju.
Ministar odbrane Ukrajine Oleksij Resnikov optužuje Moskvu da su ruske snage u proteklih 9 meseci izvršile preko 16.000 raketnih napada na Ukrajinu od kojih je „97 odsto za metu imalo civilne ciljeve“.
“Borimo se protiv terorističke države“, napisao je Resnikov na Tviteru, ali će se Ukrajina odbraniti i „ratne zločince izvesti pred lice pravde“.
To je malo verovatno, ali je su motivacione parole koje upućuje vojni i politički vrh sastavni deo rata.
Ciljani napadi na civilno stanovništvo
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je, takođe, prebacio Rusiji da koristi hladno godišnje doba kako bi nanela štetu ukrajinskom civilnom stanovništvu.
„Predsednik Putin sada pukušava da zimu upotrebi kao oružje, a to je užasno i mi moramo da se pripremimo za daljnje napade“, izjavio je Stoltenberg pred dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova država članica NATO-a u Bukureštu.
On očekuje da će ruske snage nastaviti sa napadima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, na dalekovode i gasovode, i zato su „partneri iz NATO-a pojačali podršku Ukrajini“. Stoltenberg je najavio razgovore o isporuci dodatnih protivvazdušnih sistema Ukrajini, kao i rezervnih delova i municije i obuci ukrajinskih vojnika.
Proteklih dana zbog oštećene inftastrukture jedna četvrtina potražnje za električnom energijom u Ukrajini nije mogla da bude podmirena, saopštila je na Telegramu ukrajinska elektroprivreda Ukrenergo. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je saopštio da zbog ruskog bombardovanja oko 6 miliona ljudi nije imalo struju.
U Ukrajini se ne očekuje nestašica gasa
Ekspertkinja za energetiku u crnomorskim državama pri londonskom Analysehaus ICIS Aura Sabadus u intervjuu za nemački „Špigel“ kaže da gasna infrastruktura u Ukrajini jedva da je oštećena, da jeste oko 1,3 Miliona Ukrajinaca ostalo bez dotoka gasa, ali da da je razlog tome uglavnom što su gasne stanice ostale bez električne enegije.
„Većina gasovoda je neoštećena, ni 10 odsto mreže nije pod ruskom kontrolom, a najveća gasna skladišta u Ukrajini Rusi uopšte nsu gađali“, kaže Sabadus.
Objašnjava da i ako bi Rusi gađali gasnu mrežu, da je ona još u sovjetsko vreme tako postavljena da pri oštećenju jednog gasovoda gas drugim tokovima može da stigne do cilja. A najveći gasovodi se nalaze na zapadu Ukrajine, daleko od linije fronta. Tako su u oktobru zapadna gasna preduzeća napunila ukrajinska gasna skladišta do vrha, pa se polazi se od toga da Ukrajina u skladištima ima oko 14 milijardi kubnih metara gasa, otprilike koliko je imala i na zimu 2016. koju je pregurala bez isporuka gasa iz Rusije koja je i tada bila obustavljena.
A sada je, objašnjava Sabadus, potrošnja za oko 40 odsto manja nego prošle godine jer je zbog rata zatvoren veliki broj fabrika. Da li će u Ukrajini doći do nestašice gasa zavisi od toga koliko će hladna biti zima i da li će Rusija, i ako u kom intenzitetu, ošteti gasni infrastrukturu. Ona, međutim, ne očekuje da će Ukrajini ove zime ponestati gasa.
Ako se to ipak desi moraće da ga kupuje na međunarodnom tržištu po tržišnim cenama, a za taj slučaj je Evropska banka za obnovu i razvoj već sada ukrajinskom Naftogazu stavila na raspolaganje 300 miliona evra, a Norveška je na to izdvojila dodatnih 191 miliona evra.
J.H./Spiegel/BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com